U poslednjoj epizodi emisije “Ako progovorim” koju vodi Goca Tržan, kao gošća se pojavila Olivera Kovačević, poznata voditeljka, novinarka i nedavna supervizorka takmičenja “Pesma za Evroviziju”. Olivera je nedavno imala priliku da bude deo ovog prestižnog događaja koji je pratila brojna kontroverza, a Srbiju će na ovogodišnjem muzičkom festivalu “Evrovizija” predstavljati Teya Dora.
Komentarišući finalno veče takmičenja, Olivera je izjavila: “Volim Pesmu za Evroviziju.” Kada je Goca to spomenula, Olivera je otkrila da je oduvek bila veliki fan “Evrovizije” i dodala neočekivanu informaciju – da je i sama učestvovala na nekadašnjem jugoslovenskom izboru za ovaj prestižni događaj.
To se desilo 1989. godine, kada je “Jugovizija” održana u Novom Sadu. Grupa “Riva” je pobedila na tom takmičenju, a Olivera je tada bila deo ekipe sa Biljom Krstićem i Srđanom Marjanovićem, kao studentkinja, iz “Krsmanca”. Njihov nastup bio je u vidu dueta “Još jedan poljubac za kraj”, gde je Olivera, zajedno sa još jednom devojkom, bila prateći vokal. Snimak ovog nastupa dostupan je na YouTube platformi. Nakon što je podelila ovu anegdotu, Olivera je dobila veliki aplauz od publike u studiju.

BONUS TEKST

Sezona trešanja je ponovo stigla, a za bečkog profesora Hademara Bankhofera, ove sočne voćke su pravi “prirodni lek sa drveta” zbog njihovih blagotvornih svojstava, posebno kada je reč o olakšavanju simptoma reume.

Trešnje su bogate vitaminom C za jačanje imunološkog sistema, folnom kiselinom za zdravlje srca i krvnih sudova, kalcijumom za jačanje kostiju, i gvoždjem za podsticanje proizvodnje crvenih krvnih zrnaca. Međutim, ono što čini trešnje posebno vrednim su antocijanidini, biljne boje koje im daju karakterističnu tamnocrvenu boju. Prema Bankhoferu, tamnije trešnje su zdravije jer sadrže više ovih korisnih boja.

Nemački lekar Ludvig Koh, koji je i sam patio od kostobolje, započeo je istraživanje s pacijentima koji su imali reumatske tegobe. Otkriveno je da trešnje smanjuju nivo mokraćne kiseline i umanjuju upale.

Osim što imaju blagotvorno dejstvo na zdravlje, antocijanidini iz trešanja imaju i kozmetički efekat. Oni jačaju vezivno tkivo i smanjuju pojavu bora uništavajući enzime koji doprinose starenju kože. Trešnje se takođe smatraju prirodnim sredstvom protiv celulita.

Trešnje pomažu i varenju, zahvaljujući svojim kiselinama i voćnom šećeru. Bogatstvo vlaknima pomaže u stimulisanju rada stomaka, creva i gušterače. Osim toga, trešnje imaju diuretsko dejstvo, pomažući u eliminaciji viška tečnosti iz organizma, što olakšava rad srca i krvotoka, te aktivira jetru i bubrege. Bakteriološke supstance u trešnjama sprečavaju nastanak zubnih naslaga i time doprinose zdravlju zuba i desni.

Takođe, naučnici s Univerziteta u Mičigenu tvrde da trešnje imaju izuzetno antiinfektivno dejstvo, smanjuju artritičke bolove i deluju kao izvor antioksidanasa i melatonina, koji usporavaju proces starenja, te su korisne u borbi protiv raka i srčanih bolesti.

Kao prirodna zamena za aspirin, dvadeset trešanja ima 10 puta jače dejstvo od ovog leka, a ne iritiraju želudac. Trešnje su bogate flavonoidima izokvercinom i kvercinom, najjačim antikancerogenim materijama. Takođe, trešnje su izvrstan izvor bora, koji u kombinaciji sa kalcijumom i magnezijumom povoljno deluje na zdravlje kostiju i njihovu gustinu, te smanjuje bolove u zglobovima kod osoba koje pate od artritisa.

Ipak, treba imati na umu da trešnje ne bi trebalo jesti pre ručka, jer mogu usporiti varenje mesa. Takođe, nakon konzumiranja trešanja, ne bi trebalo piti vodu, naročito ne alkoholna pića.

Uzimajući u obzir kalorijsku vrednost, šoljica trešanja sadrži oko 85 kcal, uz 1 gram belančevina, 19 grama ugljenih hidrata i oko 1 gram masti. Takođe, trešnje su bogate vitaminom A, vitaminima B kompleksa, kao i mineralima poput kalcijuma, kalijuma, gvožđa, magnezijuma i cinka. Trešnje su široko korišćene u narodnoj medicini, posebno za lečenje bolesti bubrega, mokraćnih organa, reume, srčanih smetnji i kao snažan antioksidans.

U medicini, trešnje se koriste na različite načine:

  • Protiv bolesti bubrega i mokraćnih organa: Preporučuje se čaj od peteljki trešanja. Šaku peteljki kuvajte u litri vode dva minuta, ostavite da odstoji, procedite i pijte nezaslađeno povremeno tokom dana.
  • Za uklanjanje fizičke i mentalne iscrpljenosti: Tri puta dnevno jedite po 250 grama trešanja.
  • Protiv bubrežnih kamenaca: Kašičicu peteljki trešanja prelijte sa 200 grama vode ili mleka, kuvajte 1 do 2 minuta, ostavite poklopljeno 5 minuta, zatim procedite i pijte tri puta dnevno.
  • Protiv reume: Tokom osam dana svakodnevno pijte sok od svežih trešanja tri puta dnevno po jednu čašu.
  • Protiv srčanih smetnji: Usitnite 25 grama koštica trešanja i stavite u 80 grama jake rakije da stoji 10 dana na umerenoj temperaturi, zatim pijte 5 kapljica tinkture dva puta dnevno.

Trešnje su, dakle, ne samo ukusan voćni zalogaj već i izuzetno korisne za zdravlje, nudeći širok spektar benefita od antiupalnih do kozmetičkih.