Prema lekarima kineske tradicionalne medicine, osobe koje se bore s bolovima u leđima i osteoporozom ne bi trebale patiti u tišini. Uzimanje tableta protiv bolova nije konačno rješenje.

 

 

 

 

Umjesto toga, ključno je riješiti se boli kako tijelo ne bi trpjelo. Bol se pravilno može ublažiti samo redovitim vježbama:

  1. Istezanje kičme: Sjednite uspravno i podvucite stopala ispod stražnjice. Nagnite se naprijed, istežući kičmu. Ova vježba će istegnuti svaki pršljen posebno i osloboditi vas boli u donjem i gornjem dijelu leđa. Redovitim izvođenjem možete potpuno eliminirati bol u kičmi.
  2. Vježbanje uz zid: Lezite na leđa i stavite noge uz zid. Ruke držite na trbuhu, zatvorite oči i dišite ravnomjerno. Ova vježba smanjuje napetost mišića leđa i vrata te ublažava glavobolju i vrtoglavicu.
  3. Pozicija psa: Stanite na sve četiri, ravnomjerno udahnite i izdahnite. Podignite glavu prema gore, zatim prema dolje, uvlačeći pritom trbuh. Ova vježba pomaže kod bolova u trbuhu i probavnih smetnji.
  4. Istezanje i uvijanje: Ova vježba olakšava bolove u trbuhu i probavne smetnje. Sjednite na pod, savijte jednu nogu preko druge, a zatim se istegnite u stranu. Ponovite na obje strane, zadržavajući svaku poziciju oko 30 sekundi.
  5. Leptir pozicija: Sjednite na pod, ispravite leđa i spojite stopala. Polako ih približite tijelu, osjećajući istezanje u kukovima. Zadržite ovu poziciju oko 2 minute.

 

 

 

Važno je zapamtiti da je naše tijelo izuzetno i sposobno za brzo oporavak uz pravilne vježbe. Prije nego posegnete za tabletama protiv bolova, isprobajte neku od ovih vježbi kako biste se oslobodili neprijatnih senzacija.

BONUS TEKST

Životni kvalitet oblikuje se kroz svakodnevne navike i prakse koje prakticiramo. Iako se može činiti da su male promjene neznačajne, dugoročno, upravo te male navike mogu donijeti značajne pozitivne promjene u našem životu. Evo nekoliko savjeta kako poboljšati kvalitetu života kroz svakodnevne navike:

  1. Redovna tjelesna aktivnost: Redovno vježbanje donosi brojne zdravstvene i mentalne koristi. Pokušajte uključiti barem 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti u svoj dnevni raspored, poput šetnje, trčanja, ili vježbi kod kuće.
  2. Zdrava prehrana: Ishrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, proteinima i zdravim mastima ključna je za održavanje zdravlja. Pokušajte izbjegavati prerađenu hranu, šećere i zasićene masti te unositi dovoljno tekućine tijekom dana.
  3. Kvalitetan san: Dovoljno sna ključno je za oporavak tijela i uma. Pokušajte održavati redovne sate spavanja, stvoriti udoban i tihi okoliš za spavanje te izbjegavati stimulanse poput kofeina prije spavanja.
  4. Meditacija i relaksacija: Svakodnevna meditacija ili vježbe opuštanja mogu pomoći u smanjenju stresa, poboljšanju koncentracije i mentalnog zdravlja. Pronađite vrijeme za mir i tišinu, duboko dišite i usmjerite svoju pažnju na trenutak sadašnjeg.
  5. Pozitivne interakcije: Kvalitetni odnosi s obitelji, prijateljima i zajednicom ključni su za emocionalno blagostanje. Nastojte provoditi vrijeme s voljenima, izražavati zahvalnost i podršku te razvijati dublje i ispunjavajuće odnose.
  6. Nastavak učenja: Nastavak obrazovanja i osobnog razvoja važan je dio unapređenja životnog kvaliteta. Naučite nešto novo svaki dan, čitajte knjige, pohađajte tečajeve ili sudjelujte u aktivnostima koje vas nadahnjuju.
  7. Vrijeme u prirodi: Povezanost s prirodom ima pozitivan utjecaj na naše fizičko i mentalno zdravlje. Pronađite vrijeme za šetnje u prirodi, aktivnosti na otvorenom ili jednostavno uživajte u ljepoti oko sebe.

Male promjene u svakodnevnim navikama mogu imati veliki utjecaj na naš životni kvalitet. Stoga, uložite trud u razvijanje zdravih i ispunjavajućih navika kako biste postigli balans i harmoniju u svom životu.