Profesor doktor Momčilo Matić upozorio je da svako ko duže vremenski period konzumira jaku, masnu hranu, trebao bi razmotriti čišćenje i detoksikaciju jetre.Dr. Matić je naglasio da nakon obilnih obroka, koje većina nas povremeno konzumira, trebamo ograničiti unos hrane i ne preterivati u dugotrajnom konzumiranju obilne hrane.

“Iako dva do tri dana opuštanja neće naškoditi, osobe koje konzumiraju lošu hranu duže vreme trebalo bi da razmisle o čišćenju i detoksikaciji jetre”, rekao je dr. Matić. Prema njegovim rečima, najbolji način za to je konzumiranje čaja od maslačka. Preporučuje dodatak propolisa, polena, đumbira u prahu, cimeta i limuna.

“Ovo bi trebalo popiti ujutru na prazan stomak, ali pre toga preporučujem konzumaciju čaše tople vode. Ona je izuzetno korisna za detoksikaciju”, dodao je dr. Matić. Dr. Matić ističe da voda može biti bilo koja, pa čak i iz česme, samo treba da bude topla. Preporučuje unos čak dve čaše tople vode kako bi organizam efikasnije očistio.

“Soda bikarbona takođe može doprineti alkalnoj reakciji, ali treba biti oprezan kod osoba koje imaju visok krvni pritisak”, istakao je.“Najvažnije za detoksikaciju je unos tečnosti i vode, što će doneti najbolje rezultate za naš organizam”, naglasio je dr. Matić. Za one koji žele izgubiti kilograme, preporučuje se konzumacija hladne vode umesto tople, jer duže ostaje u organizmu i pojačava osećaj sitosti.

BONUS TEKST

Jetra je vitalni organ u ljudskom telu koji obavlja brojne važne funkcije. Nalazi se u gornjem desnom delu stomaka, ispod rebara. Evo nekoliko ključnih informacija o jetri:

Funkcije jetre: Jetra obavlja više od 500 različitih funkcija u telu. Neki od glavnih zadataka jetre uključuju detoksikaciju tela, proizvodnju žuči koja pomaže u varenju masti, skladištenje glikogena (oblika šećera), regulisanje holesterola i metabolizam proteina, masti i ugljenih hidrata.

Detoksikacija: Jetra je ključni organ za detoksikaciju tela. Filtrira krv kako bi uklonila toksine i štetne supstance, kao što su alkohol, lekovi, višak hormona i metabolički otpad.

Proizvodnja žuči: Jetra proizvodi žuč, tečnost koja se skladišti u žučnoj kesi i oslobađa se u tankom crevu kako bi pomogla u varenju masti. Žuč takođe pomaže u apsorpciji vitamina A, D, E i K.

Skladištenje glikogena: Jetra skladišti glikogen, koji je oblik glukoze koji telo koristi kao gorivo kada nema dovoljno unetih kalorija. Kada je nivo šećera u krvi nizak, jetra oslobađa glikogen kako bi održala normalan nivo glukoze u krvi.

Regulacija holesterola: Jetra proizvodi holesterol i igra ključnu ulogu u regulaciji nivoa holesterola u krvi. Takođe pretvara višak holesterola u žučne kiseline, koje se izlučuju iz tela.

Metabolizam: Jetra je centralni organ za metabolizam proteina, masti i ugljenih hidrata. Razlaže proteine ​​na aminokiseline, masti na masne kiseline i glicerol, i ugljene hidrate na glukozu radi proizvodnje energije ili skladištenja u obliku glikogena.

Regeneracija: Jetra je jedan od retkih organa koji ima sposobnost regeneracije. Čak i ako se oštetila, jetra može obnoviti oštećena tkiva i vratiti se u normalno stanje, pod uslovom da nije pretrpela preveliku štetu.

Bolesti jetre: Postoji niz bolesti i poremećaja koji mogu uticati na jetru, uključujući masnu jetru, hepatitis (upalu jetre), cirozu jetre, rak jetre i druge. Mnogi od ovih poremećaja mogu biti uzrokovani lošim životnim navikama, infekcijama, prekomernom upotrebom alkohola ili genetskim faktorima.

Važnost zdravlja jetre: Zdravlje jetre od vitalnog je značaja za opšte zdravlje tela. Održavanje zdrave jetre uključuje izbegavanje prekomerne konzumacije alkohola, zdravu ishranu bogatu voćem, povrćem i vlaknima, redovno vežbanje, kontrolu telesne težine i izbegavanje prekomernog unosa lekova bez recepta.

Ukratko, jetra je vitalni organ koji obavlja mnoge ključne funkcije u telu, uključujući detoksikaciju, varenje, skladištenje energije i regulaciju metabolizma. Održavanje zdravlja jetre ključno je za celokupno zdravlje tela.