Proteklih dana objavljena je vijest o tome da je preminuo penzioner iz Mladenovca koji je  dobio presudu jer nije mogao platiti novčanu kaznu. Kako mediji prenose, s obzirom da ga je država ocijenila kao osobu “lošeg materijalnog stanja”, te da ranije nije osuđivan niti je činio kaznena djela, njegova novčana kazna zamijenjena je zatvorskom kaznom. 

Prvobitna kazna od 30.000 dinara, prema našem izvoru, zamijenjena je zatvorskom kaznom od 30 dana. Naš izvor dalje navodi da se riječka osoba javila u zatvor u Padinskoj Skeli u siječnju. Kako je priopćeno iz Višeg javnog tužiteljstva u Beogradu, tragično nastradali muškarac je od sredine siječnja do prerane smrti 4. veljače trpio teška psihička, tjelesna i seksualna zlostavljanja. Nakon saslušanja uhićeni su njegovi sustanari Srećko S. (20), Saša S. (21) i Dalibor P. (21) zbog sumnje da su sudjelovali u počinjenju teškog ubojstva te im je određen najdulji pritvor. od 30 dana.

Prema rečima sagovornika Kurira, tri osobe koje su sada osumnjičene za ubistvo ranije su bile prekršajno osuđivane, od kojih su dve za saobraćajne prekršaje, a jedna za kršenje zakona o ličnim kartama. Zanimljivo je da je jedan od ovih osumnjičenika prvotno osuđen na samo 10 dana zatvora. Valja napomenuti da ni oni koji se sumnjiče za počinjenje teških kaznenih djela nisu ranije kazneno osuđivani.

  • Mediji su obavjestili da su tri osumnjičene osobe učestvovala i da se terete da su  sudjelovale u divljačkom napadu, podvrgnuvši nesretnom čovjeku brutalnom činu zlostavljanja drškom metle i prisilivši ga da konzumira urin jednog od njih. Navodni motiv iza ovog gnusnog čina bila je nemogućnost žrtve da nabavom iz zatvorske kantine osigura materijalna dobra za počinitelje.

Neposredno prije smrti doveden je liječniku zbog teških ozljeda. No, najvjerojatnije vođen strahom od sustanara, tvrdio je da je jednostavno pao i ozlijedio se. Po njegovom povratku u ćeliju te večeri, osumnjičenici su ga otpratili do kupaonice gdje su ga polili hladnom vodom. Sutradan mu se stanje zbog zadobivenih ozljeda znatno pogoršalo. Imao je probleme s disanjem i cirkulacijom uzrokovane slomljenim rebrima i prsnom kosti, kao i prekomjernim gubitkom krvi. Komplikacije nastale zbog ovih ozljeda dovele su do njegove prerane smrti. Ovaj potresni podatak objavljen je u službenom priopćenju Višeg javnog tužiteljstva u Beogradu, u kojem se potvrđuje da je nesretni pojedinac tragično skončao od posljedica mučenja.

Prema izvješću Vijeća Europe, Srbija je od 2008. do početka 2018. doživjela značajan porast stope zatvorenika od 19,5 posto. Prema riječima Nikole Vujičića, znanstvenog suradnika Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, Srbija nije jedina zemlja koja se suočava s ovim problemom. Vujičić je, govoreći na srpskom jeziku za BBC, istaknuo da prenapučenost zatvora nije problem samo u Srbiji, već i u velikom broju europskih zemalja.

Zapravo, stopa zatvaranja u San Marinu doživjela je nevjerojatan porast od 186,6 posto tijekom istog vremenskog okvira. Taj postotak u Sjevernoj Makedoniji iznosi 33,6 posto, dok se u Portugalu bilježi 27,5 posto. Broj zatvorenika u Srbiji ostao je gotovo isti od 2016. do kraja 2017., s ukupno 10.807 zatvorenika, što je tek neznatno više od prošlogodišnjeg broja od 10.672.

Među ovim statistikama, Srbija se ističe kao sredina, ali ističe se u jednoj posebnoj kategoriji – ima najveći omjer zatvorenika u odnosu na broj stanovnika. Prema podacima Vijeća Europe, Srbija ima stopu zatvora od 154,4 zatvorenika na svakih 100.000 stanovnika. Broj zatvorenika u ovoj regiji znatno je iznad europskog prosjeka koji iznosi 102,5. Prema Vujičićevim riječima, podaci jasno ukazuju na zaokret prema alternativnim opcijama u Europi.