Inženjerka biotehnologije Marija Rakić Ljubomirović često upozorava na zdravstvene rizike povezane s konzumacijom krumpira, osnovne namirnice na našem stolu. U našem podneblju krumpir je vrlo omiljen kao prehrambeni izbor, a inženjerka biotehnologije Marija Rakić Ljubomirović dala je dragocjene spoznaje o mjerama opreza pri njegovoj konzumaciji, ističući okolnosti u kojima može predstavljati zdravstveni rizik.

  • Prema rečima Marije iz emisije “RTS Ordinacija”, krompir ostavljen na sobnoj temperaturi menja boju i dobija tamniju, zelenkasto-plavu nijansu. Ključno je izbjegavati konzumaciju ovih krumpira jer mogu biti utočište opasne bakterije Clostridium botulinum. Kako biste osigurali sigurno skladištenje, preporuča se staviti krumpir na poklopac i ohladiti ga. U slučaju da slučajno konzumirate krumpir zaražen bakterijom Clostridium botulinum, može doći do trovanja, što dovodi do simptoma poput glavobolje, vrtoglavice, brzog umaranja, slabosti, groznice, bolova u trbuhu, mučnine, povraćanja i proljeva.

Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, neophodno je odmah potražiti liječničku pomoć. Za one koji imaju višak krumpira, uobičajeno je podgrijati ih kasnije. Ako tražite najhranjiviju metodu, razmislite o sljedećem pristupu: Unutar uređaja za pečenje Kako bi se zadržala vlaga i spriječila dehidracija, poželjno je kuhani krumpir zagrijati u pećnici. Započnite tako da prethodno zagrijete pećnicu na 175°C i ostavite krumpire da se zagriju na sobnoj temperaturi nakon što ih izvadite iz hladnjaka.

  • Kada su spremni, prebacite krumpire u lim za pečenje i pecite otprilike 15 do 20 minuta, odnosno dok se potpuno ne zagriju. U granicama mikrovalne pećnice Ako želite uštedjeti vrijeme, postoji brza metoda, ali važno je biti oprezan kako krumpir ne bi postao suh. Da biste to spriječili, jednostavno prerežite krumpir na pola i stavite ga u mikrovalnu pećnicu. Pazite da svaku polovicu prekrijete vlažnim papirnatim ručnikom i zagrijete 2-3 minute.

Odmaranje u posudi za kuhanje Započnite dodavanjem male količine maslinovog ulja u tavu postavljenu na srednje nisku vatru. Uzmite krumpire i prerežite ih na pola prije nego što ih stavite u tavu. Pokrijte posudu poklopcem i ostavite da se krumpir kuha na štednjaku otprilike tri do četiri minute. Važno je redovito miješati krumpir kako bi se osiguralo ravnomjerno zagrijavanje sa svih strana, što rezultira ukusnom hrskavom korom krumpira. Krumpir sadrži obilje spojeva, uključujući flavonoide, karotenoide i fenolne kiseline.

  • Suprotstavljajući se prisutnosti slobodnih radikala, ove tvari djeluju kao antioksidansi u tijelu. Nakupljanje slobodnih radikala predstavlja prijetnju zdravlju, potencijalno povećavajući vjerojatnost razvoja kroničnih bolesti poput bolesti srca, dijabetesa i raka. Laboratorijska istraživanja su pokazala da antioksidansi pronađeni u krumpiru posjeduju sposobnost inhibicije proliferacije stanica raka jetre i debelog crijeva, kao ilustrativni primjer.

Nalazi istraživanja pokazuju da ljubičasti krumpir, vrsta šarenog krumpira, sadrži značajno veću količinu antioksidansa u odnosu na bijeli krumpir, s potencijalnim povećanjem od tri do četiri puta. Kao rezultat toga, ljubičasti krumpir može imati povećanu učinkovitost u borbi protiv slobodnih radikala. Većina dostupnih dokaza proizlazi iz laboratorijskih studija, no potrebna su daljnja istraživanja koja uključuju ljude kako bi se dale bilo kakve zdravstvene preporuke.

  • Sažeto rečeno, krumpir posjeduje antioksidanse koji imaju potencijal smanjiti vjerojatnost podnošenja kroničnih bolesti poput bolesti srca, dijabetesa i određenih oblika raka. Unatoč tome, potrebna su dodatna istraživanja koja uključuju ljudske subjekte kako bi se dale konačne preporuke. Nadalje, krumpir sadrži jedinstvenu vrstu škroba koja se naziva otporni škrob.