Godine 1952. život Paula Alexandera doživio je tragični preokret kada je postao žrtva iscrpljujuće bolesti poznate kao dječja paraliza. Ova veoma zarazna bolest brzo se širila širom svijeta, ostavljajući bezbrojne osobe paralizirane. Kada je ušao u njegov dom i majci otkrio svoje pogoršano stanje, odmah joj je bilo jasno šta muči njenog voljenog sina. Ubrzo nakon toga, Paul je podlegao nesvijesti, samo da bi se probudio u košmarnoj stvarnosti – njegovo tijelo je postalo nepomično i zatočeno u granicama željeznih pluća.

Ova izvanredna naprava simulirala je funkciju njegovih pluća, omogućavajući Paulu da nastavi disati i na kraju preživjeti posljednjih sedam decenija. Uprkos napretku u medicinskoj tehnologiji, sa uvođenjem prenosivih i praktičnijih pomagala za disanje, Paul je ostao nepokolebljivo odan svojim pouzdanim gvozdenim plućima tokom čitavih proteklih sedamdeset godina. Zatvoren unutar metalne kutije koja ga obavija od vrata do nožnih prstiju, Paul se toliko naviknuo na prisustvo gvozdenih pluća da je odlučno odbacio sve alternativne uređaje koji zahtijevaju “rupu u grlu” za disanje.

Tokom ranih faza gvozdenih pluća, pacijenti su bili zatvoreni u uređaju najviše dve nedelje pre prelaska na druge oblike oporavka. U početku, pojedinci kojima je bila potrebna respiratorna pomoć oslanjali su se isključivo na metalne naprave. Međutim, napredak u tehnologiji doveo je do stvaranja modernih respiratora, dajući pacijentima mogućnost da žive bez stalnog vezivanja za ove mašine.

Trenutno, samo dvije osobe, a to su Paul Aleksandar i Marta Liliard, odlučuju da održe svoje živote na ovaj jedinstven način. Godine 2015. Paul se susreo sa izazovnom nevoljom kada su njegova zastarjela metalna pluća počela propadati. Kako se ovi uređaji nisu proizvodili od 1960. godine, nabavka zamjene se činila nemogućim. Srećom, uspio je stupiti u kontakt sa Brejdijem Ričardsom, vlasnikom Laboratorije za ispitivanje životne sredine. Zajedno su uspješno popravili Paulova umjetna pluća.