Da li ste ikada razmišljali o mogućnosti da nesvjesno slinite po jastuku tokom sna? Zapanjujuće, ova naizgled beznačajna akcija ima dublji značaj i posljedice. Neprocjenjiva uloga medicinskih stručnjaka je da nam dosljedno nude vrijedne savjete za naše cjelokupno blagostanje.

Neosporno je da je dovoljno sna ključni element u održavanju zdravog načina života. Nažalost, u današnjem društvu, značajan dio pojedinaca se bori sa stalnim umorom i neadekvatnim odmorom, što štetno utiče na njihovo fizičko i mentalno zdravlje. Mnogi pojedinci su možda primijetili da imaju tendenciju sliniti kada spavaju na boku, dok je manja vjerovatnoća da će se ova pojava pojaviti kada spavaju na leđima. Razlog za ovu pojavu leži u činjenici da pljuvačka u grlu ima tendenciju da se nakuplja i isparava tokom spavanja na leđima. Različite pljuvačne žlijezde u tijelu mogu doprinijeti slinjenju, a postoji sedam potencijalnih faktora koji mogu dovesti do ove pojave. Među ovim faktorima, jedan od mogućih uzroka je nepravilno podešen položaj za spavanje, što može dovesti do slinjenja otvorenih usta, posebno kada spavate na stomaku ili na boku.

Prekomjerno lučenje pljuvačke može biti izazvano raznim faktorima, što predstavlja niz potencijalnih uzroka za ovo stanje. Jedan od mogućih pristupa za rješavanje ovog problema je usvajanje položaja za spavanje na leđima, jer to može spriječiti pojavu slinavke. Alergije, poput alergijskog rinitisa i specifične osjetljivosti na hranu, identificirane su kao doprinose povećanju proizvodnje pljuvačke.

Drugi faktor koji može doprinijeti prekomjernom lučenju sline je želučana kiselina, za koju se zna da stimulira jednjak. Dodatno, začepljeni nazalni prolazi i navika disanja na usta, često uzrokovana infekcijom sinusa, mogu dovesti do poteškoća u disanju i gutanju, što u konačnici rezultira nakupljanjem pljuvačke. Nadalje, upala krajnika, koju karakterizira upala stražnjeg dijela grla, također može suziti prolaz i uzrokovati prekomjerno nakupljanje pljuvačke.