Ove godine, novogodišnja trpeza kod velikog broja Srba bi mogla biti malo skromnija nego inače, obzirom da cijene svih namirnica, a posebno mesa, dosta rastu.

Predstavnici mesne industrije i proizvođači svinjskog mesa predviđaju da će se cijene svinjskog mesa stabilizirati tek početkom 2024. godine. Prognoze Narodne banke Srbije o umjerenom rastu cijena svih kategorija u posljednjem kvartalu već se ostvaruju, što dokazuje otkup cena prasadi ponovo premašila 500 dinara po kilogramu.

Trenutna potražnja za prasadima jednaka je potražnji prije Uskrsa kada je ponuda bila ograničena, što je rezultiralo sličnim tržišnim scenarijem. Poznavatelji tržišta napominju da bi proizvođačima uvoz prasadi iz inozemstva bio neisplativ jer su cijene podjednako visoke i na drugim tržištima.

Nedostatak svinja je značajan problem. Smanjenje stočnog fonda zbog afričke kuge vidljivo je iu drugim zemljama, što rezultira skupim uvozom. To dovodi do visoke cijene sirovina i kasnije maloprodajnih cijena koje se određuju na “živoj vagi”, kaže Vukoje Muhadinović, direktor mesne industrije.

U mačvanskom kraju osjetno je skuplja nabavka prasadi od 16 do 25 kilograma. S druge strane, cena tovnih svinja bila je nešto niža u poređenju sa Južnobanatskim i Šumadijskim regionima. Cena prasadi uglavnom se kretala oko 500 dinara po kilogramu, dok je cena tovnih svinja varirala od 220 do 265 dinara po kilogramu, u zavisnosti od regiona. Ove točne brojke održavane su posvuda bez varijacija ili zamjena.

Prema našem izvoru, eskalacija cijena mesa karakteristična je za ovu sezonu, bez obzira na sve ostale varijable. U prosincu općenito bilježimo skok cijena mesa, iako se ove godine ne očekuje značajan porast. To je zbog činjenice da je cijena mesa ove godine znatno viša nego lani, a svakako više od stope inflacije.

Prema računici proizvođača, trenutna cijena svinjskog buta s porezom iznosi oko 650 dinara. Međutim, potrošači ove vrste svinjskog mesa plaćaju i do 1.000 dinara po kilogramu. To izaziva zabrinutost za zaradu trgovaca i mesara koji se bave ovim proizvodom.

Prema Muhadinovićevim riječima, sadašnje razdoblje je vrijeme prosperiteta za proizvođače, a nije došlo do primjetnog pada prometa. To je vjerojatno zbog blagdanske sezone, uključujući Novu godinu i Božić. No, Muhadinović predviđa da će se ova situacija pomaknuti sredinom narednog mjeseca.

Hrana u Srbiji osjetno je poskupjela, što bi ove godine moglo dovesti do manje raskošne trpeze za mnoga domaćinstva. Poskupljenje nije ograničeno samo na jednu vrstu hrane, već je zahvatilo različite artikle.