Božidarka Frajt, poznata jugoslovenska glumica, ostavila je dubok trag u domaćoj kinematografiji i televiziji ulogama u mnogim filmovima i serijama. Međutim, malo je poznato da je njen život obeležila velika tragedija.

 

 

 

 

Rođena kao Božidarka Grublješić u Velikoj Žuljevici kod Kozare, Božidarka je odrasla u teškim vremenima. Već sa svega dve godine, izgubila je majku Vidu, koju su streljale ustaše, dok je njen otac Bogdan izgubio život u ratu. Bogdan se pridružio ustanku na Kozari 1941. zajedno sa svojim bratom i sestrama. Ranjen je u maju 1942. tokom oslobođenja Prijedora, ali je uhvaćen i odveden u zarobljeništvo. Iako detalji njegovog daljeg života ostaju nepoznati, zna se da je poginuo na Bijeljini kao borac Druge krajiške brigade.

 

 

 

 

Božidarkina majka Vida je takođe pretrpela strašne patnje. Odvedena je iz Kozare u sabirni logor Cerovljane, a zatim u Jasenovac, gde je ubijena pod sumnjom da je sarađivala sa partizanima. Božidarka je ostala siroče, ali je njen život krenuo u neočekivanom smeru kada je usvojena od strane plemenite porodice Frajt iz Zagreba u oktobru 1942. godine, kao dete od četiri godine.

 

 

 

 

Božidarka se kasnije proslavila kao glumica, ali se nikada nije odrekla svoje prošlosti. Ostala je zahvalna ljudima koji su joj pružili ljubav i dom u najtežim trenucima. Iako su njene tragedije bile duboke, Božidarka se izdigla iznad njih i postala ikona u svetu glume.

I dok je Božidarka žarila i palila na filmskom platnu, njena kćerka Bojana Gregorić Vejzović krenula je njenim stopama i postala poznata hrvatska glumica. Time je nastavljena porodična tradicija u svetu umetnosti.

 

 

 

 

Božidarkin život svedoči o snazi ljudskog duha i sposobnosti preživljavanja i oporavka nakon najtežih iskušenja. Njen primer je inspiracija mnogima da se bore i nadilaze svoje lične tragedije.

BONUS TEKST

Biljka aronija (Aronia Melanocarpa), poznata i kao sibirska borovnica, blisko podseća na borovnicu i nosi ovaj naziv iz dva razloga. Prvo, poreklom je iz Severne Amerike, gde je prvi put dospela u Sibir, i drugo, izdržljiva je na ekstremno niske temperature, čak do -45°C. Sibirska aronija dobro podnosi hladnoću i mraz, raste u formi grma i, ako ima dovoljno prostora, može doseći visinu od oko 2 metra. Plodovi su jestivi i lekoviti, sa blago gorčim ukusom u poređenju s borovnicom. Zanimljivo je da se plodovi aronije dobro održavaju na grmu i mogu se brati čak i dva meseca nakon sazrevanja.

Severnoamerički Indijanci su koristili aroniju u ishrani, sušeći ili mlevenjem plodova i kombinujući ih sa mesom ili kao dodatak pecivima. Sveže plodove koristili su kao lek za probleme sa stomakom, dok su čaj od listova aronije koristili za lečenje rana.

  • Iako je nekada bila slabo poznata, sibirska borovnica danas je dostupna i u našoj zemlji, lako se uzgaja i zbog svojih izuzetnih lekovitih svojstava sve više se govori o njoj kao o biljci budućnosti. Aronija nema prirodne neprijatelje pa je ne treba prskati pesticidima, što je čini zdravom hranom.

Aronija sadrži visoku koncentraciju antioksidanata poput tanina, biofenola, flavonoida, antocijanina, katehina, što je čini čak i moćnijom od brusnice kao antioksidansa. Zbog toga je korisna u prevenciji malignih oboljenja i efikasno čisti organizam od štetnih materija, uključujući i teške metale. Takođe, bogata je vitaminima C, A, E, B2, B6, B9 i retkim vitaminom P, kao i mineralima poput kalcijuma, kalijuma, gvožđa, molibdena, mangana, fosfora i joda. Aronija takođe sadrži redak voćni šećer sorbitol.

  • Lekovita svojstva aronije su brojna, uključujući podsticanje cirkulacije, čišćenje krvi, ublažavanje glavobolje i migrene, snižavanje krvnog pritiska, poboljšanje varenja, zaustavljanje proliva, jačanje imuniteta, prevenciju virusnih i bakterijskih infekcija, kao i blagotvorno dejstvo na žučnu kesu i jetru.

Aronija takođe reguliše funkciju štitaste žlezde i pankreasa, te može biti korisna u tretmanu dijabetesa. Prema istraživanjima sprovedenim u Sjedinjenim Američkim Državama, 100 grama zrelih plodova aronije sadrži 16.100 ORAC jedinica, što je više nego dovoljno za adekvatnu antioksidativnu zaštitu organizma. Ovo ne samo da sprečava pojavu raka već i pomaže u lečenju malignih oboljenja uništavajući ćelije raka.

  • Aronija takođe ubrzava zarastanje rana, usporava proces starenja organizma i kože, štiti od UV zračenja i pomaže u očuvanju mladalačkog izgleda.

Uobičajeno se aronija koristi u obliku sušenog voća ili soka, pa ako imate prazno mesto u bašti, vredi posaditi ovu biljku. Pored svojih lekovitih svojstava, sibirska borovnica je ujedno i ukusan obrok i moćan lek. Zašto je ne biste zavoleli?