Što je spriječilo Tita da ikada posjeti grobove svog oca, majke i malog sina? Objavljeno u 19:02. 2. svibnja 2024. Unatoč opsežnom proučavanju, još uvijek postoje brojne misterije koje okružuju Brozov život, što ga čini najzagonetnijim južnoslavenskim političarem u povijesti.

  • Začudo, široj javnosti ostaje nepoznata činjenica da su njegovi roditelji pokopani u Kupincu, mjestu poznatom po Vladku Mačeku, te da Tito niti jednom nije posjetio to mjesto. Zanimljivo, upravo ovaj narativ oko groba u Kupincu pokreće najrazrađenije teorije zavjere o Brozu. Te teorije sugeriraju da on nije bio obični zagorski seljak, već ruski aristokrat ili izdanak austrijskog plemića. Postavlja se pitanje zašto nikada nije obišao grobove svojih roditelja, kao ni grob vlastitog djeteta.

Prije više od 90 godina, pod okriljem mraka, dvije su osobe bile angažirane na iskapanju manje jame na groblju Kupinec. Njihova je svrha bila stvoriti počivalište za novoizgrađeni dječji lijes. Budući da je cijelo selo čvrsto spavalo, nije bilo straha da će biti otkriveni. Seljak Franjo Bistrica pružio je ruku prijatelju u izradi lijesa i sada se našao u svečanom zadatku kopanja grobnog mjesta.

  • Godine 1920. dvije se osobe nađu u akciji pokapanja novorođenog dječaka, koji je igrom slučaja sin Franjinog poznanika, Josipa Broza, kojemu je suđeno da stekne svjetsku slavu pod nadimkom Tito. Zakonski gledano, dijete nije bilo dopušteno sahraniti jer nije bilo kršteno, a crkvene su vlasti zabranjivale pokapanje nekrštene djece na groblju. Međutim, nikakva sila nije mogla spriječiti Tita. Ne ostavivši nikakvu naznaku gdje se nalazi, položio je sina na počinak. Nedavno je stigao u Kupinec, selo pokraj Jastrebarskog, gdje su mu se roditelji doselili iz Kumrovca.

Titov otac Franjo je 1912. godine kupio kuću od banke u kojoj je bio zaposlen, a koja je posjedovala imanje u Kupincu, posebice šumu u kojoj je Franjo službovao kao šumar. Tito se iz Rusije vratio u pratnji prve supruge Pelagije. U knjizi Vladimira Dedijera “Novi prilozi biografiji Josipa Broza Tita” nalazi se i sam Brozov zapis o povratku kući. Tijekom jedne kobne večeri, krenuo sam do mjesta gdje su moj otac i jedan od moje braće i sestara uživali u obroku.

  • Tada su objavili srceparajuću vijest o smrti moje majke Marije 1918. Zapanjujuće, samo nekoliko sati kasnije, moja je žena rodila naše prvorođenče, sina. Nažalost, ova je radost bila kratkog vijeka jer je naše voljeno dijete umrlo nakon samo dva dana. To su bile svečane riječi koje je Tito podijelio. Dok je Kumrovec i dalje poznat kao rodno mjesto Josipa Broza Tita, Kupinec je uglavnom zaboravljen. Mjesto počivanja Titove majke Marije, oca Franje i sestre Tilde obilježeno je dobro očuvanom kamenom pločom.

Održavanje ovog lokaliteta sada je povjereno komunalcima, dok su u Jugoslaviji o njemu brinuli vojnici Jugoslavenske narodne armije (JNA). Zanimljivo je uočiti kontrastno tretiranje članova Titove obitelji. Natpis na ploči istaknuto je velikim slovima “Titova majka”, dok se njegov otac Franjo naziva jednostavno “otac”, a ne “tata”. To razlikovanje može se pripisati Titovom neumoljivom odnosu prema ocu, koji je nakon smrti Titove majke stupio u vezu s udovicom.

  • Međutim, netko se može zapitati jesu li stvarni roditelji bivšeg maršala doista pokopani u tom grobu. Istraga koju je proveo Vladimir Dedijer istraživala je podrijetlo i nastanak teorije o ruskom operativcu koji je preuzeo vodstvo antifašističkog pokreta u Jugoslaviji. Već 1941. britanske i američke novine objavile su izvještaje o ruskom agentu Titu. Te su tvrdnje potekle od Draže Mihailovića.

Nakon sastanka Tita i četničkog vođe u rujnu 1941., Draža je počeo širiti tvrdnje da Tito nije jugoslavenskog podrijetla, već Rusa. Naknadno su Rusi obavijestili Britance da je teorija o njihovom agentu potpuno izmišljena, zbog čega su saveznici odbacili Mihailovićeve informacije kao lažne. Ipak, do danas je ostala zanosna priča o tome kako je zagorski seljak izronio iz kumrovečke magle i ostavio trag u svijetu.

A njegov životni stil nije bio nimalo neobičan, nimalo nalik skromnom podrijetlu Kumrovca ​​ili Kupinića. U drugom dijelu svog života oslanjao se na stručnost renomiranih stilista iz cijelog svijeta koji su ga odijevali, kao i svoju suprugu Jovanku, koja je bila njegov osobni modni savjetnik. No, kako je rastao, shvatio je da se mora distancirati od Jovanke, vlastite inačice Pepeljuge iz ličkog kraja. Jovanka je često vrijeme provodila uz kamin u njihovoj rezidenciji u Užičkoj 15, listajući stranice svjetskih modnih časopisa.

  • Uvijek je pokazivala posebnu fascinaciju najnovijim kreacijama Diora, Nine Ricci i Chanela, pomno proučavajući i vrhunske trendove u frizerstvu. Naoružana komadom papira i olovkom, skicirala bi izuzetne siluete haljina koje je željela posjedovati. Osim toga, otkrila je zadivljujuću frizuru u punđu na sjajnim stranicama modnih publikacija, koju je odmah prihvatila kao svoj prepoznatljiv look. Tijekom godina, nebrojene su žene oponašale njezin ikonski imidž replicirajući ovu frizuru.