Susret s psima lutalicama dok smo vani svakodnevna je opasnost s kojom se suočavamo. Postoji mogućnost da ovi psi pokažu agresivno ponašanje, dovodeći nas u opasnost. Kako bi spriječili slučajeve novih napada, stručnjaci i profesionalci u području ponašanja pasa dali su svoje preporuke, a o čemu se radi saznajte u nastavku našeg današnjeg članka.

Ukoliko se nađete u situaciji da vas pas napadne, važno je ostati pribran i suzdržati se od naglih postupaka. Izbjegavajte izravan kontakt očima jer se to može protumačiti kao provokacija. Umjesto toga, postavite se na način da stvorite prepreku između vas i psa, koristeći predmete poput drveća ili automobila za zaštitu. U slučaju napada psa, preporučljivo je zaštititi se korištenjem nekog predmeta kao barijere ili postavljanjem predmeta između vas i psa. Još jedna taktika koju treba razmotriti je preusmjeravanje pažnje psa bacanjem predmeta u drugom smjeru ili stvaranjem glasne buke kako biste ga preplašili. Nakon što pas prestane s napadom, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć i o incidentu obavijestiti nadležna tijela.

Održavanje pribranosti i osjećaja smirenosti tijekom izazovnih okolnosti toplo se preporučuje. Ovo staloženo ponašanje pomaže u izbjegavanju iracionalnih radnji i promicanju razumnog donošenja odluka. Kao i neka druga bića, psi posjeduju sposobnost otkrivanja ljudskog straha. Održavanje osjećaja pribranosti može se pokazati prilično teškim zadatkom u prisutnosti agresivnog psa. Kako biste spriječili pogoršanje situacije, ključno je suzdržati se od podizanja glasa, mlataranja rukama ili pokušaja bijega. Ovakva ponašanja mogu prenijeti vaš strah psu, potencijalno izazivajući napad. Umjesto toga, pokušajte se ponašati smirenije i regulirajte svoj tempo.

Ako tijekom trčanja naiđete na psa i on vam priječi put, važno je brzo smanjiti brzinu. Nakon toga postupno zakrenite tijelo u suprotnom smjeru i održavajte lagani tempo. Tijekom ovog procesa, držite psa unutar vašeg perifernog vida. Još jedan održiv pristup je da potpuno zastanete i pustite ruke pored sebe, pazeći da ne skrenete pozornost sa životinje. Preporučljivo je izbjegavati izravan kontakt očima s psom, jer istraživanja pokazuju da to može eskalirati njegovu agresiju. Razlog za to je što pas izravan kontakt očima doživljava kao prijetnju, potencijalno izazivajući napad. Kako biste to spriječili, preporuča se držati psa u vidokrugu bez izravnog kontakta očima. Promatrajući psa iskosa, shvatit će da ne predstavljate nikakvu štetu i bit će manje sklon agresivnom ponašanju. Slijedeći ove smjernice, možete sigurno živjeti i dopustiti psu da prođe bez ikakvih neželjenih incidenata.

Ako se ikad nađete u situaciji da trebate odvratiti pozornost svog psa, postoje razni lako dostupni predmeti koji mogu poslužiti kao učinkovita distrakcija. Ako svom psećem pratitelju ponudite cipelu, ruksak ili čak bocu s grickalicama, možete ga zadržati angažiranim, omogućujući sigurno i postupno odvajanje bez ikakvih negativnih posljedica. Drugi pristup je naučiti psa određenoj naredbi. Ako pas nastavi pokazivati ​​agresivno ponašanje, savjetuje se da mu priđete izravno uz mirno držanje i davanje jasne naredbe da ode. Ključno je govoriti s povjerenjem i autoritetom, izbjegavajući bilo kakve prijetnje ili glasne ispade. U području davanja uputa psima postoje dva vrlo učinkovita izraza: “Ne!” i natrag!” Presudni element leži u isporuci ovih fraza staloženom i mirnom intonacijom. Jednom kada je pas izložen tim izjavama, shvatit će autoritet koji oni nose i instinktivno će se povući u skladu s vašom zapovjednom prisutnošću.