U izvanrednom prikazu otpornosti i odlučnosti, srpski novinar i glazbeni kritičar Peca Popović prkosio je izgledima preživjevši ne jedan, već sedam srčanih udara. Ova nesvakidašnja bitka sa zdravstvenim komplikacijama učinila je Popovića svijetlim primjerom nepokolebljive snage i ustrajnosti, ne samo u Europi nego iu svijetu.

Prije otprilike četiri desetljeća Petar Peca Popović, renomirani glazbeni kritičar i novinar iz Srbije, susreo se sa zdravstvenim problemima kada je prvi put osjetio naznake srčanog oboljenja. Važno je naglasiti da srčani udar nije bio svjestan izbor, jer ga je doživio unatoč tome što je bio nepušač, vodio zdrav način života i marljivo se pridržavao uputa stručnjaka.

Popović je ispričao svoje susrete s višestrukim srčanim epizodama i posljedicama. Naglašava da je većina njegovih zdravstvenih komplikacija nastala nakon razdoblja pojačanog stresa povezanog s njegovim profesionalnim nastojanjima. Nastavlja s detaljima raznolikog niza simptoma s kojima se susreo tijekom srčanog udara, uključujući nelagodu u lijevoj ruci i lopatici, respiratorne poteškoće, kao i atipične senzacije poput boli u središtu prsa i dijafragme. Jedan incident koji mu je ostao urezan u sjećanje dogodio se 2001. godine kada je tijekom dana trpio upornu bol u ključnoj kosti, pojavu koju je doživljavao kao vrlo neuobičajenu.

Dok je boravio u Kragujevcu, bio je poseban slučaj kada je prepoznao znakove srčanog udara, ali je ipak odlučio dovršiti svoje tekuće zadatke prije nego što zatraži liječničku pomoć, govoreći o svom srčanom udaru kao o “blagom” karakteru. Gotovo gubitak života bila je neposredna posljedica tog izbora, budući da je u jednoj noći doživio dva slučaja kliničke smrti. Srećom, nalazio se u krugu medicinske ustanove, što je omogućilo zdravstvenim radnicima da ga reanimiraju. Osjećaj na koji je naišao tijekom svoje “smrti” bio je nevjerojatno spokojan i emancipirajući, lišen ikakvog privida boli. Nakon oživljavanja, ostao je u bolnici još dva i pol mjeseca.

Nakon pete srčane epizode, odlučio je potražiti liječničku pomoć u inozemstvu i krenuo je na put u Houston. Tamo je bio podvrgnut operaciji koju su izveli cijenjeni liječnici koji su prethodno liječili čelnike SAD-a i Rusije. Potom je bio podvrgnut još jednom zahvatu u Beogradu, kod prof. dr. Lazara Davidovića. Dok su kirurške intervencije u svijetu obično trajale između osam i devet sati, profesorica Davidović impresivno je cijelu operaciju obavila za samo pet sati, ističe Popović.

Ne samo da se srcem suočavao s izazovima, već se morao suočiti i sa zdravstvenim problemima izvan toga. U prosincu prošle godine primljen je u bolnicu Bežanijska kosa i proveo je 12 dana na poluintenzivnoj njezi nakon zaraze koronavirusom. Iako je uspio preživjeti, nažalost, zbog ove bolesti izgubio je 26 svojih kolega i prijatelja.

Iako Popović nije imao uobičajene simptome vezane uz koronavirus, patio je od jakih bolova u leđima. Unatoč tome, i dalje je optimističan i pozitivno gleda na bolest. Ističe važnost hrabrog suočavanja s izazovima i promatranja bolesti kao saveznika, a ne protivnika. Svojim iskustvom nastoji inspirirati i razuvjeriti druge koji se nađu u sličnim okolnostima, pozivajući ih da se ne boje bolesti.

  • Priča o Popoviću služi kao izvor inspiracije nebrojenim pojedincima, podsjećajući ih da i u najizazovnijim okolnostima uvijek postoji nada i put naprijed kroz snagu nepokolebljive odlučnosti i pozitivnog pogleda na život.