Obitelj slavnog glumca objavila je da se Bruce Willis trenutno bori s demencijom, stanjem koje je brzo uznapredovalo od pojave prvih simptoma. Manje od godinu dana nakon povlačenja iz glume zbog afazije, Bruceu Willisu dijagnosticirana je frontotemporalna demencija, kako je objavila njegova obitelj. Demi Moore, zajedno s Emmom Heming i njihovim kćerima, izdali su izjavu za medije u kojoj su istaknuli da ova bolest ponajprije pogađa osobe mlađe od 60 godina te naglasili nažalost nepostojanje lijeka u ovom trenutku, izrazivši optimizam za budući napredak u ovom pogledu.

  • Demencija je stanje koje utječe na um, ali kako prepoznati njezinu prisutnost? Najjednostavnije rečeno, demencija se odnosi na pad kognitivnih funkcija, uključujući razmišljanje, pamćenje i logično zaključivanje. Taj pad mora doseći razinu ozbiljnosti koja predstavlja prijetnju svakodnevnom funkcioniranju pojedinca. Demencija nije klasificirana kao bolest sama po sebi, već skup simptoma koji se mogu manifestirati u različitim bolestima. Ovi simptomi obuhvaćaju promjene u ponašanju, promjene u karakteru i nepredvidive promjene raspoloženja.

U određenim slučajevima, demencija se može u potpunosti izliječiti, pod uvjetom da je temeljni uzrok također izlječiv. Oblici demencije koji se mogu liječiti često proizlaze iz čimbenika kao što su zlouporaba supstanci, uključujući zlouporabu droga i alkohola, korištenje određenih lijekova ili neadekvatna prehrana bez esencijalnih vitamina. Nažalost, demencija se često pokaže neizlječivom. Čimbenici koji pridonose razvoju demencije višestruki su i mogu se razlikovati od osobe do osobe. Kada su određene regije mozga zahvaćene, javlja se demencija.

  • Ove regije su odgovorne za ključne kognitivne funkcije kao što su učenje, pamćenje, donošenje odluka i govor. Alzheimerova bolest je vodeći uzrok demencije, često uzrokujući zabrinutost osoba koje imaju gubitak pamćenja zbog njezine prisutnosti. Međutim, važno je napomenuti da osim Alzheimerove bolesti, postoji još otprilike 50 drugih poznatih uzroka demencije. Otprilike 20 posto slučajeva demencije može se izliječiti, dok se preostalih 80 posto, uključujući slučajeve Alzheimerove demencije, usredotočuje na upravljanje i usporavanje napredovanja bolesti.

Glavni uzročnici demencije su sljedeći: Razne bolesti, poput Alzheimerove, Parkinsonove i Huntingtonove bolesti, uz bolesti krvnih žila, moždani i srčani udar, mogu dovesti do degenerativnih promjena na živčanim stanicama u mozgu. Osim toga, do propadanja moždanog tkiva može doći zbog izloženosti alkoholu i drogama, loše prehrane i nedovoljnog unosa vitalnih vitamina poput vitamina B12. Infekcije koje pogađaju središnji živčani sustav, ozljede glave te određene bolesti bubrega, jetre i pluća također mogu pridonijeti razvoju demencije.

  • Kako bi održao zdrav mozak i spriječio Alzheimerovu bolest, neurokirurg slijedi tri važna pravila: preskakanje doručka dva uzastopna dana i davanje prioriteta upravljanju simptomima, kao i poduzimanje potrebnih pretraga kako bi se utvrdilo postoji li Alzheimerova bolest. Ako primijetite da potvrdno reagirate na više znakova upozorenja, preporučljivo je konzultirati liječnika za pomoć. Mučite li se sjetiti nedavne rasprave? Ovo je uobičajena početna indikacija Alzheimerove bolesti, gdje je kratkoročni gubitak pamćenja prevladavajući simptom.

Susrećete li se s izazovima kada je u pitanju obavljanje jednostavnih svakodnevnih zadataka poput pranja zubi ili telefoniranja? Jeste li skloni biti dezorijentirani, čak i na mjestima koja su vam obično poznata, poput vlastitog susjedstva? Jeste li ikada postavili predmete na nekonvencionalna mjesta, poput pohranjivanja knjige u hladnjak? Izazovi planiranja – Suočavate li se s preprekama kada su u pitanju zadaci poput upravljanja financijama ili izrade popisa namirnica? Poteškoće u komunikaciji – Postoje li slučajevi kada vam određene riječi izmaknu iz glave? Na primjer, pretvara li se vaše vozilo u “onu napravu koja pokreće” i slične opise?

  • Osjećate li češće promjene raspoloženja? Jeste li primijetili nagle i neobjašnjive promjene od tuge do sreće? Nedostaje li vam motivacija za aktivnosti koje su vam prije donosile radost? Osjećate li produljenje trajanja sna? Dostupne su mogućnosti liječenja. Napredovanje Alzheimerove bolesti može se ublažiti farmaceutskom intervencijom, iako je lijek za tu bolest i dalje nedostižan. Međutim, s učinkovitom terapijom, pojedinci koji pate od Alzheimerove bolesti mogu potencijalno produljiti svoj životni vijek za više od dva desetljeća nakon pojave početnih simptoma.

Trenutno se prisutnost Alzheimerove bolesti može definitivno dijagnosticirati samo post mortem pregledom i analizom uzoraka moždanog tkiva. Iako se sumnje na bolest mogu javiti tijekom života, samo autopsija može pružiti konačnu, 100-postotnu potvrdu. Stanje poznato kao alkoholna demencija odnosi se na kognitivno oštećenje uzrokovano kroničnom zlouporabom alkohola. Poznavanje činjenice da prekomjerna konzumacija alkohola može dovesti do propadanja moždanih stanica i, kao rezultat toga, dovesti do alkoholne demencije, može biti vrlo korisno.

  • Fokus demencije je i na njezinoj terapiji i na ključnom aspektu prevencije. Određivanje mjera prevencije demencije nije jednostavan zadatak zbog raznolikog raspona mogućih uzroka. Ipak, kroz opsežna istraživanja stekli smo saznanja o specifičnim čimbenicima i životnim navikama koji mogu učinkovito smanjiti rizik od određenih vrsta demencije.

Kako biste osigurali da vaš krvni tlak ostane unutar zdravog raspona, važno je razmotriti različite mogućnosti. To može uključivati ​​uzimanje propisanih lijekova, uvođenje pozitivnih promjena u načinu života poput gubitka tjelesne težine, uključivanje u redovitu tjelesnu aktivnost i smanjenje unosa natrija u vašoj prehrani.

Prestanite pušiti – ako ste pušač, prestanite s ovom navikom. Pratite svoju tjelesnu težinu i osigurajte da je unutar parametara zdravog raspona (pogledajte svoj BMI indeks). Pazite na razinu kolesterola ispod praga od 200 mg/dL. Potrudite se da se svakodnevno bavite tjelesnom aktivnošću, s ciljem da svaki put traje 30 minuta.

Kako biste održali mentalnu agilnost, uključite se u aktivnosti poput čitanja, rješavanja zagonetki, odgonetanja zagonetki i stjecanja novih znanja, osobito u obliku stranog jezika. Uključite se u društvene aktivnosti kao što je pridruživanje zajednici ili sudjelovanje u razgovorima s drugima.