U 47. godini života, 22. lipnja 1969., Judy Garland, filmska legenda, tragično je preminula u Londonu od predoziranja barbituratima, nakon godina borbe s depresijom i ovisnošću. Judy Garland jednom je izrazila želju da je ne doživljavaju kao tragičnu figuru, no nažalost, njezin se život naposljetku tragično okrenuo kada je donijela srceparajuću odluku da okonča vlastiti život u dobi od 47 godina.
- Postojalo je vrijeme kada je izražavala osjećaj da živi unutar mećave. Nesumnjivo, patnja, ovisnost i neizvjesnost mučili su Garland jednako koliko su imali odjeka među njezinim obožavateljima, osobito kad se njezin život bližio kraju. Tragična smrt Judy Garland, zbog smrtonosne predoziranja barbituratima u kupaonici 22. lipnja 1969., bila je kulminacija životnih borbi koje sežu do njezinih ranih godina kao dječje zvijezde.
Unatoč svom uspjehu kao mlada glumica, Judy Garland se suočila sa značajnim izazovima s emocionalnim problemima i zlouporabom supstanci. Činilo se da je djetinjstvo Judy Garland izvučeno iz mnogo tmurnijeg i turobnijeg filma, u oštrom kontrastu s veselim i optimističnim filmovima koje je obično krasila svojom prisutnošću. Frances Gam, kasnije poznata kao Garland, rođena je u obitelji koja je bila duboko uvučena u vodvilje. Njezina majka, Ethel Gam, bila je suštinska figura u svijetu estrade, poznata po svojoj kritičnoj i zahtjevnoj prirodi.
- Priča se da je u dobi od 10 godina Frances majka upoznala s pilulama, koje su vjerovale da će povećati njenu živahnost. Tragično, to je označilo početak doživotne borbe s ovisnošću o supstancama. Studio, koji je prepoznao potrebu da Frances izgleda živahnije na ekranu, opskrbio ju je amfetaminima kao jednom od prvih tvari za postizanje tog učinka. Kako bi odgovarala fizičkom izgledu suvremenih glamuroznih djevojaka, Judy je filmski studio savjetovao da uključi upotrebu cigareta i sredstava za suzbijanje apetita.
Još tijekom djetinjstva pridržavala se stroge dijete pileće juhe i crne kave, prema preporuci studija, kako bi bila u stanju držati korak sa standardima koje su postavili njezini vršnjaci. Prema izvješćima, direktor studija jednom joj je dao komentar u kojem je njezin izgled usporedio s izgledom grbavca, rekavši da je izgledala kao monstruozna figura zbog svoje težine. Unatoč tome što su izrazili svoje divljenje prema njoj, ova je bolna primjedba imala štetan učinak na njezino samopouzdanje tijekom tinejdžerskih godina.
- Iako je tijekom mladosti postigla uspjeh u brojnim filmovima, u svojim je dvadesetima također počela patiti od epizoda ekstremne tjeskobe i psihičkog stresa. Prema riječima njezina bivšeg supruga, Sida Lufta, tijekom života je imala brojne pokušaje samoubojstva, ukupno najmanje 20. Osvrćući se na prošlost, Luft je izjavio: “Nikada nisam Judy smatrao osobom koja ima kliničku bolest ili je ovisna o supstancama.
” Međutim, Judy se borila s brojnim ovisnostima. Unatoč uspjehu i padovima u svojoj karijeri tijekom 1940-ih i 1950-ih, kao što je njezina vrlo hvaljena repriza filma Zvijezda je rođena, njezine su ovisnosti na kraju uzele danak. Kako su se 1960-e bližile kraju, Judy se uhvatila u koštac ne samo sa svojom ovisnošću i emocionalnim borbama, već i s financijskim danom koji su joj nanosili. Godine 1968. Garland se proglasila kraljicom povrataka, izražavajući svoju iscrpljenost stalnim vraćanjem.
- Tijekom burne faze Garlandina profesionalnog puta, njezino vrijeme u Londonu poklopilo se s onim što se može opisati kao najizazovnije romantično poglavlje njezina života. U filmu, Judy susreće Mickeyja Deansa na društvenom okupljanju i kasnije ga zaprepašćuje sakrivši se ispod pladnja za posluživanje. Međutim, film prikazuje zajednicu Garlanda i Deansa daleko od blaženog. Šuška se da su njegovi motivi prvenstveno vođeni novčanom dobiti i željom da uživa u njezinoj slavi.
Dok su odlazili s Judyna sprovoda, Lorna Luft, njezina kći, prisjetila se kako je Dins bez oklijevanja zatražio limuzinu da obiđe njihov ured na Manhattanu. Postalo joj je očito da je u procesu osiguravanja ugovora za knjigu, samo nekoliko sati nakon što je njegova žena položena na počinak. Dana 22. lipnja 1969. dogodila se tragedija kada su Dins i Garland, koji su tada još bili zajedno, otkrili njezino beživotno tijelo u svojoj rezidenciji u Belgraviji.
- Nakon što je nasilno ušao u osiguranu kupaonicu, otkrio je Judy ispruženu na popločanom podu, rukama čvrsto držeći glavu. Autopsija koju je proveo Scotland Yard utvrdila je da je smrt Judy Garland rezultat “slučajnog” samopredoziranja barbituratima (točnije kinabarbitonom). Dr. Gavin Thurston, mrtvozornik, otkrio je znakove ciroze jetre, potencijalno uzrokovane prekomjernom konzumacijom alkohola u koju je Judy bila uključena tijekom svog života.
S obzirom na njezino korištenje droga u prošlosti, široko se vjeruje da njezino samoubojstvo nije bilo s predumišljajem, već posljedica konzumiranja veće količine nedopuštenih sredstava od predviđene. Liza Minnelli, Judina kći, imala je suprotno stajalište. Prema njezinim riječima, smrt njezine majke prvenstveno je uzrokovana čistom iscrpljenošću.
- Unatoč preranoj smrti Judy Garland u dobi od 47 godina, njezina opsežna karijera ostavila ju je iscrpljenom, neprestano mučenu osjećajem neprikladnosti. Čini se da ju je iscrpljenost svladala. Njezino postojanje bilo je napeto poput istegnute žice. Čini se da se istinska sreća nikada nije tražila, jer je vjerovala da će sreća značiti zaključak.