Nesvakidašnji incident dogodio se tokom “Zlatibor kupa”, međunarodnog nogometnog turnira za djecu na kojem su sudjelovali sudionici od 2010. do 2017. godine. Internet je brzo bio preplavljen video snimkama koje prikazuju užasan incident, pružajući publici vizualni prikaz stvarne tučnjave, kao što se vidi u videu ispod.

Prema dostupnim informacijama, incident se dogodio kada je ruski tim postigao svoj drugi gol. Potom su djecu gađali bocama roditelji iz podgoričkog kluba “Stari aerodrom”. Očevici su javili da je trener krenuo u napad na suca, dok su se roditelji djece podgoričkog kluba fizički obračunali s roditeljima djece iz Rusije. Prema prvim informacijama, čini se da je dijete zadobilo ozljede glave.

BONUS TEKST:

U NATAVKU PROČITAJTE NEKOLIKO ZANIMLJIVOSTI…

  • Vršnjačko nasilje, koje se također naziva i zlostavljanje ili nasilje među vršnjacima, vrsta je agresivnog ponašanja koje se događa među pojedincima iste dobi ili društvenog položaja. U nastavku je iscrpan sažetak: Vršnjačko nasilje obuhvaća različite oblike ponavljane agresije ili štetnog ponašanja koje djeca ili tinejdžeri ispoljavaju prema svojim vršnjacima.

To se može manifestirati kao fizička agresija, verbalno maltretiranje, društvena izolacija ili čak internetsko nasilje. Postoje različiti oblici vršnjačkog nasilja, koji se mogu svrstati u dva glavna oblika. Tjelesno nasilje obuhvaća radnje poput udaranja, guranja, šamaranja, pljuvanja ili nanošenja bilo kojeg oblika tjelesne ozljede.

  • S druge strane, verbalno nasilje obuhvaća ponašanja poput vrijeđanja, psovanja, ruganja, prijetnji ili ogovaranja. Društveno zlostavljanje obuhvaća različite radnje usmjerene na izolaciju ili ponižavanje žrtve, kao što su namjerno isključivanje, ignoriranje, odbacivanje ili širenje štetnih glasina kako bi se okaljao njihov ugled ili društveni položaj. S druge strane, internetsko zlostavljanje događa se u digitalnom svijetu, koristeći platforme poput društvenih mreža, slanja poruka, e-pošte ili internetskih foruma.

To uključuje slanje uvredljivih ili prijetećih poruka, dijeljenje neprikladnih slika ili širenje tračeva putem internetskih kanala. Uzroci vršnjačkog nasilja mogu proizaći iz više čimbenika uključujući nesigurnost, želju za moći, nedostatak empatije, težnju za dominacijom, nedovoljan nadzor odraslih ili utjecaje okoline. Posljedice: Posljedice vršnjačkog nasilja su višestruke.

  • Pojedinci koji dožive takvo nasilje često trpe mnoštvo psiholoških učinaka, uključujući smanjenje vlastite vrijednosti, povećanu tjeskobu, depresivne sklonosti, emocionalni nemir i razmišljanje o samoozljeđivanju. Nadalje, fizičke posljedice nasilja mogu se manifestirati kao tjelesne ozljede, nesnosna bol, au nekim slučajevima i nepovratni invaliditeti. Utjecaj nasilja na djecu proteže se na njihov školski uspjeh, što rezultira poteškoćama u školi, smanjenom koncentracijom i nižim akademskim postignućima.

Nadalje, društvene posljedice nasilja mogu dovesti do povlačenja iz društvenih angažmana, izazova u stvaranju prijateljstava i razvoja osjećaja nepovjerenja prema drugima. Za suzbijanje vršnjačkog nasilja i pružanje pomoći žrtvama nužno je provoditi preventivne i interventne mjere. To uključuje podizanje svijesti o problemu i edukaciju pojedinaca svih dobi, od djece do odraslih, o štetnosti nasilja.

  • Osim toga, važno je stvoriti sigurno i poticajno okruženje unutar škola i zajednica kako bi se pružila podrška onima koji su pogođeni vršnjačkim nasiljem. Pružanjem osnaživanja, podrške i olakšavanjem pristupa profesionalnim savjetnicima ili terapeutima, možemo učinkovito pomoći žrtvama.

Ključno je uspostaviti eksplicitne smjernice i posljedice za nasilno ponašanje, a također educirati pojedince o konstruktivnim metodama rješavanja sukoba. Rješavanje problema vršnjačkog nasilja zahtijeva aktivan angažman svakog člana društva u stvaranju sigurnijeg i punijeg poštovanja okruženja za djecu i mlade.