Mnoge domaćice već su uveliko zauzete pripremanjem najukusnijih jela od kiselog kupusa, poput srpske sarme, podvarka ili kuvanog kiselog kupusa. Međutim, postoji trik kako produžiti trajanje kiselog kupusa i spriječiti da se pokvari, što nije poznato svima.

Prvo pravilo je da posude u kojima kiselite kupus moraju biti suve i čiste. Prije upotrebe, operite ih toplom vodom, sodom bikarbonom i sirćetom. Potom ih dobro osušite i pazite da nemaju pukotine ili ogrebotine. Važno je i pritisnuti kupus. Možete koristiti veliki kamen koji odgovara veličini bureta ili posude u kojoj kiselite kupus. To će spriječiti kontakt s zrakom, što je ključno za očuvanje svježine.

Preporučljivo je kiseliti kupus u odgovarajućem buretu ili posudi, ovisno o količini. Postavljanje napunjene najlonske kese preko kupusa može biti rizično jer postoji opasnost od pucanja. Bolje je dobro procijeniti veličinu bureta i potrebnu količinu kupusa.

Temperatura prostorije u kojoj se kiseli kupus trebala bi biti sobna, odnosno ne smije biti previše hladno. Optimalna temperatura za čuvanje kiselog kupusa je između 0 i 5°C. Na višim temperaturama može se previše ukiseliti ili osušiti, dok na nižim može smrznuti ili izgubiti svojstva.

Ako želite izbjeći pretačanje rasola, stavite pamučnu krpu preko kamena i pospite je solju. Sol će se polako otapati i padati na dno bureta.

Kiseli kupus je najbolje čuvati na tamnom mjestu jer svjetlost može utjecati na boju i okus. Treba izbjegavati direktnu sunčevu svjetlost ili izvore umjetne svjetlosti. Slijedeći ove smjernice, vaš kiseli kupus će zadržati svježinu i ukus što je duže moguće.