Dr. Petar Borović došao je do revolucionarnog otkrića o utjecaju kave na ljudski organizam i dao dragocjene spoznaje o njezinoj optimalnoj konzumaciji. Prepuštanje omiljenoj jutarnjoj tradiciji uključuje uživanje u šalici kave. Ipak, postoje tvrdnje da kofein posjeduje svojstva ovisnosti i da sam čin konzumiranja kave može rezultirati određenim zdravstvenim problemima. Dr Petar Borović jedan je od onih koji vjeruju da kava ima zlonamjerna svojstva. Prema riječima dr. Borovića, osobe koje uživaju u kavi zapravo uživaju u djelovanju kofeina, tvari koja se dobiva iz otrovne biljke i svrstava se u droge.

  • Štetna i neučinkovita priroda kofeina postaje očigledna kada se uzme u obzir njegov rang na ljestvici teškoća odvikavanja, gdje se nalazi na petom mjestu, nakon heroina, nikotina, kokaina i alkohola. Ovo objašnjenje dr. Borović daje u razgovoru za Mondo. S obzirom na količine koje se konzumiraju, važno je uzeti u obzir da kava također može pridonijeti razvoju osteoporoze. Učinci kofeina na tijelo su dugotrajni, ostaju prisutni otprilike 68 do 72 sata. Ova tvar sprječava iskorištavanje esencijalnog kalcija i magnezija dobivenog hranom. Ljudski skeletni sustav prolazi kroz stalni proces obnove, koji olakšavaju dvije vrste stanica: jedne odgovorne za razgradnju starog koštanog tkiva, a druge za formiranje novih struktura. Ova kontinuirana prilagodba kostiju različitim stresovima i aktivnostima ključna je za održavanje njihove čvrstoće.

Međutim, apsorpcija kalcija je otežana konzumacijom kave, što rezultira stvaranjem nekvalitetnih koštanih struktura i smanjenjem gustoće kostiju. Žene obično postanu svjesne ovih učinaka tijekom menopauze, kako gubitak kalcija postaje izraženiji. Ako su rezerve kalcija već potrošene, situacija se pogoršava. Posljedično, prevalencija osteoporoze u današnjem društvu, koja pogađa jednu od svake tri žene i jednog od svakih sedam muškaraca, može se djelomično pripisati konzumaciji kave.

  • Je li kava bez kofeina manje štetna alternativa za one koji se ne mogu potpuno suzdržati od nje? Dr. Borović entuzijastično i uvjerljivo ruši svaki preostali optimizam objašnjavajući da zrna kave, osim kofeina, sadrže preko 800 hlapljivih sastojaka. Nadalje, pojam potpuno bezkofeinske kave jednostavno ne postoji. Međutim, moguće je smanjiti sadržaj kofeina u kavi različitim tehnikama obrade. Na primjer, jedna metoda uključuje uranjanje zrna graha u kiselinu, što učinkovito smanjuje postotak kofeina, ali često rezultira kiselijim profilom okusa. Kava je po svojoj prirodi otrovna tvar koju pojedinci rado konzumiraju. No, pojačava i želju za drugim štetnim tvarima, o čemu svjedoče i navike pušača. Jeste li ikada susreli pušača koji apstinira od kave i suzdržava se od paljenja cigarete dok uživa u šalici joea? Rijetko, ako ikad.

Dapače, nije rijetkost da si priušte dvije cigarete, jer jedna jednostavno nije dovoljna bez pratnje druge. Unutar samo nekoliko sekundi nakon prvog gutljaja, kofein, poput bilo koje druge tvari, brzo dospijeva u primarni centar za zadovoljstvo u mozgu. Kad stigne tamo, podiže razinu beta-endorfina, prirodnog hormona koji izaziva ugodan osjećaj. Istovremeno, kava djeluje i na nadbubrežne žlijezde, potičući ih na povećano oslobađanje hormona stresa.

  • Zbog prisutnosti endorfina, tijelo ostaje nesvjesno dotoka hormona stresa u krvotok. Međutim, taj prikriveni stres služi kao katalizator, budi tijelo iz sna i stvara iluziju poboljšanog raspoloženja, povećane budnosti i obilja energije. Konzumacijom kave postižemo željeni rezultat; međutim, to dolazi nauštrb izlaganja našeg tijela nepotrebnom stresu. Dr. Borović objašnjava da konzumacija kave ima nepovoljan utjecaj na srce. Nakon popijene šalice kave srčani ritam ostaje poremećen u trajanju od tri sata. Ovo izmijenjeno stanje srca, izazvano isključivo konzumiranjem kave i cigareta, nije prirodno.

Simultana stimulacija simpatičkih i parasimpatičkih vlakana ovim tvarima naređuje srcu da istovremeno pokrene i prekine svoju aktivnost. Posljedično, srce ostaje u stanju neriješene napetosti nakon konzumiranja kave. Kava s mlijekom još je strašnija od obične kave. Ozbiljna je pogreška stavljati mlijeko u kavu.

  • Kombinacija kazeina, mliječnog proteina i kofeina stvara spoj koji tijelo nije u stanju metabolizirati. Kao rezultat toga, osobe koje redovito konzumiraju kavu s mlijekom često imaju probavne probleme i nadutost. Kad jednom odlučim prestati piti kavu na neodređeno vrijeme, ne mogu a da se ne zapitam što ću učiniti kad se sutra ujutro probudim. Dr. Borović preporuča dan započeti čašom osvježavajućeg svježe iscijeđenog soka od voća bogatog vitaminom C poput limuna, naranče, kivija, jagode, maline i ribiza. Ova prirodna alternativa jakoj kavi omogućuje brzo i učinkovito buđenje bez ikakvih negativnih posljedica. Osim toga, čaša limunade s medom ili šalica tople čokolade također mogu biti odličan izbor za početak vašeg jutra.