Akcija potrage za nestalom dvogodišnjom djevojčicom Dankom u selu Banjsko Polje ulazi u drugi izazovni dan. Policijski punktovi postavljeni su na ulazu u selo kako bi se pratilo svako kretanje. U blizini kuće i okolnih mjesta stacionirane su hitne službe, uključujući policiju, vatrogasce i pripadnike Gorske službe spašavanja.
Kako javljaju novinari s lica mjesta, selo je bez ikakvih stanovnika. Iako je to područje klasificirano kao urbano, izazovan krajolik učinio ga je praktički nedostupnim zbog obilnih padalina tijekom noći i izrazito niskih temperatura.
- Od dvogodišnje djevojčice Danke nema ni traga ni glasa.
Stan u kojem je dijete nestalo nalazi se na osami, oko 150 metara udaljen od susjednih objekata. Ulazak je strogo zabranjen od strane policije. Svaki pojedini napušteni objekt na toj lokaciji podvrgnut je temeljitoj inspekciji, a trenutačno se ispituju i pojedinci koji imaju povijest pravnih problema, a koji se nazivaju “osobama od sigurnosnog interesa”.
Sinoć je u Bor stigao ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić. Jutros je izdao upute da osobe koje žele pomoći u potrazi mogu to učiniti u suradnji s policijom. Otprilike dvadesetak mještana dobilo je ovlaštenje da se zajedno s policijskim snagama pridruže akciji potrage.
U potrazi za nestalom djevojčicom jučer se oko 500 mještana udružilo s policijom, žandarmerijom, MUP-om i Gorskom službom spašavanja. Unatoč korištenju dronova i termovizijskih kamera, zahtjevan teren Banjskog polja, s gustim šumama i brojnim potocima, učinio je ove napore neučinkovitima da daju značajnije rezultate.
Cijeli srpski narod sa strepnjom prati situaciju, žarko se nadajući njenom sigurnom povratku. Kad je nestala, bila je odjevena u živahne ljubičaste hlače, ukrašena maslinastozelenim sakoom, a kosu je imala elegantno skupljenu u rep. Amber upozorenje je metoda koja se koristi za distribuciju i dijeljenje informacija s javnošću u situacijama koje uključuju nestalu djecu. Služi kao okvir za učinkovito komuniciranje ključnih pojedinosti u ovim slučajevima.
Građani koji se susreću s objavama putem više medija, poput televizije, radija, interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima i autocestama, imaju potencijal zapamtiti lice djeteta i odigrati ključnu ulogu u pružanju valjane informacije policiji ili pomoći policiji. uočivši dijete.
Službena implementacija sustava Amber Alert obuhvaća više zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Belgiju, Češku, Francusku, Njemačku, Grčku, Maltu, Irsku, Poljsku, Bugarsku, Italiju, Nizozemsku, Portugal, Rumunjsku, Španjolsku i Ujedinjeno Kraljevstvo. Počeo je u Sjedinjenim Državama 1996. godine, a ime je dobio po Amber Hagerman, tragičnoj žrtvi otmice i ubojstva u dobi od devet godina u Teksasu.
- Podrijetlom iz Sjedinjenih Država 1996., ovaj entitet nosi ime Amber Hagerman, mlade teksaške djevojke koja je tragično postala žrtva otmice i ubojstva u dobi od devet godina.
Kako bi dosegao što širu publiku i upozorio javnost, ovaj sustav djeluje na način da informacije o nestalom djetetu širi raznim kanalima poput interneta, televizije, radija i jumbo plakata. Korištenjem ove metode pojedinci imaju mogućnost promptno obavijestiti nadležna tijela ako posjeduju relevantne informacije.
Kada dijete nestane i postoji razlog za vjerovanje da mu je život ugrožen zbog moguće otmice, odmah se aktivira Amber Alert. Ovaj sustav uzbunjivanja implementiran je u raznim zemljama, a njegovo aktiviranje prvenstveno se temelji na kriterijima osiguranja sigurnosti i dobrobiti dotičnog djeteta. Aktivacija ove dojave trebala bi se dogoditi u roku od sat vremena od prijave nestanka djeteta, a trajanje je ograničeno na najviše 24 sata. Još od tragičnog ubojstva Tijane Jurić, u Srbiji se, počevši od 2015., raspravlja o implementaciji sustava Amber Alert.