Nakupljanje masnih naslaga u arterijama, kao posljedica kolesterola, povećava vjerojatnost razvoja srčanih bolesti. Povišene razine kolesterola ometaju protok krvi do vitalnih organa, uključujući srce. Osobe s visokim kolesterolom dobivaju specijaliziranu medicinsku skrb i potiču ih se na regulaciju prehrane. Kako biste prevladali ovaj problem, ključno je upoznati se s namirnicama koje su korisne za vaše zdravlje i onima koje biste trebali što prije izbaciti iz prehrane.

  • Ovdje vam predstavljamo kompilaciju pet vrsta namirnica koje negativno utječu na razinu kolesterola u krvi. 1. Proizvodi od prerađenog mesa 2. Punomasni mliječni proizvodi 3. Kokosovo i palmino ulje dvije su vrste ulja koje se široko koriste u raznim industrijama. 4. Namirnice koje obiluju šećerom i prženim u dubokom ulju. Jaja, svestrana i hranjiva namirnica, zauzimaju istaknuto mjesto u svijetu kulinarstva. Sa svojim brojnim zdravstvenim prednostima i kulinarskim potencijalom, jaja su postala glavna namirnica u mnogim kućanstvima. Bilo da su kajgana, pržena, poširana ili korištena kao sastojak u pečenju, jaja daju bogatstvo i okus širokom rasponu jela. Od klasičnih doručaka poput omleta i fritaja do dekadentnih deserata poput krema i meringa, jaja su ključna komponenta u stvaranju ukusnih i zadovoljavajućih obroka.

Ne samo da su jaja dobar izvor proteina, vitamina i minerala, već nude i raznovrsnost u tehnikama kuhanja i profilima okusa. Svojom sposobnošću povezivanja sastojaka, jaja su ključni sastojak u receptima, osiguravajući željenu teksturu i strukturu. Nadalje, jaja se mogu uživati ​​u različitim oblicima, kao što su tvrdo kuhana, meko kuhana ili čak ukiseljena, pružajući različite okuse i teksture za različite preferencije.

  • Zaključno, jaja su kulinarski moćnik, nudeći beskrajne mogućnosti i nutritivne prednosti koje ih čine omiljenim sastojkom u kuhinjama diljem svijeta. Prirodno prisutan u tijelu, kolesterol je vitalna tvar koja obavlja bitne funkcije za pravilan rad tijela. Njegove primarne odgovornosti uključuju izgradnju staničnih membrana, proizvodnju hormona poput estrogena i testosterona i proizvodnju žuči za olakšavanje probave masti. U krvotoku se mogu identificirati dva primarna oblika kolesterola. LDL, također poznat kao lipoprotein niske gustoće, obično se označava kao “loš” kolesterol zbog svoje tendencije nakupljanja plaka na stijenkama arterija. Ovo nakupljanje može rezultirati aterosklerozom i povećanom vjerojatnošću razvoja bolesti srca.

HDL, također poznat kao “dobar” kolesterol, igra ključnu ulogu u uklanjanju viška kolesterola iz krvotoka, čime se sprječava nakupljanje kolesterola na stijenkama arterija. Povišena razina LDL kolesterola u krvotoku, zajedno sa sniženom razinom HDL kolesterola, može povećati vjerojatnost razvoja srčanih bolesti. Konzumacija prekomjernih količina zasićenih i trans masti, sjedeći način života, pušenje, prekomjerna tjelesna težina i pridržavanje nezdrave prehrane čimbenici su koji mogu pridonijeti povišenju razine LDL kolesterola.

  • Kako bi se smanjila vjerojatnost srčanih bolesti, ključno je pažljivo pratiti razinu kolesterola u krvi i održavati način života koji potiče dobrobit. To podrazumijeva pridržavanje hranjive prehrane koja obiluje voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, ribom i orašastim plodovima, redovito bavljenje tjelesnom aktivnošću, prestanak pušenja i održavanje zdrave težine. U određenim slučajevima kada se prilagodbe načina života pokažu nedovoljnima, medicinski stručnjak može predložiti lijekove za regulaciju razine kolesterola. Prirodno prisutan u tijelu, kolesterol je vitalna tvar koja obavlja ključne funkcije u održavanju normalnih tjelesnih procesa. Njegova primarna upotreba uključuje izgradnju staničnih membrana, stvaranje hormona poput estrogena i testosterona i proizvodnju žuči za olakšavanje probave masti. U krvotoku se mogu identificirati dva primarna oblika kolesterola.

LDL (lipoprotein niske gustoće) općenito je poznat kao “loš” kolesterol zbog svoje sposobnosti nakupljanja plaka na stijenkama arterija, što dovodi do ateroskleroze i povećane vjerojatnosti srčanih bolesti. HDL, koji se također naziva i “dobrim” kolesterolom, igra ključnu ulogu u uklanjanju prekomjernog kolesterola iz krvotoka, čime se sprječava nakupljanje kolesterola na stijenkama arterija.

  • Rizik od srčanih bolesti može biti povećan kada postoji neravnoteža u razinama kolesterola, s visokim razinama LDL kolesterola i niskim razinama HDL kolesterola. Konzumacija prekomjernih količina zasićenih i trans masti, sjedeći način života, pušenje, prekomjerna tjelesna težina i nezdrava prehrana čimbenici su koji mogu pridonijeti povećanju razine LDL kolesterola. Kako bi se smanjila vjerojatnost razvoja bolesti srca, ključno je pažljivo pratiti razine kolesterola u krvotok i podržati skup zdravstvenih navika. Ove navike mogu uključivati ​​pridržavanje nutritivnog plana prehrane koji uključuje velike količine voća, povrća, cjelovitih žitarica, ribe i orašastih plodova, redovito tjelesno vježbanje, prestanak pušenja i održavanje zdrave tjelesne težine.

Ako se promjene u načinu života pokažu nedovoljnima, liječnik može predložiti upotrebu lijekova za regulaciju razine kolesterola. Svake godine u Srbiji se najveća smrtnost pripisuje kardiovaskularnim bolestima, a zabrinjavajuće je da ove zdravstvene tegobe pogađaju sve mlađe osobe. Razlozi za to su višestruki, uključujući ubrzan način života koji dovodi do nepravilnog odabira prehrane, stres, neadekvatan i nekvalitetan san, kao i genetska predispozicija.

  • Kada se naša razina kolesterola povisi, to nam služi kao značajan znak upozorenja da procijenimo svoje opće dobro. Kada razine ovog posebnog faktora porastu, on ima potencijal poslužiti kao jak temelj za pojavu raznih kardiovaskularnih bolesti. Ove bolesti, koje obuhvaćaju stanja koja nanose štetu srcu i krvnim žilama, mogu kulminirati moždanim ili srčanim udarom. Primarni čimbenici koji pridonose razvoju kardiovaskularnih bolesti, a koji su usko povezani s obrascima ponašanja, široko su poznati. Konzumacija duhana, nezdrava prehrana, tjelesna neaktivnost i pretjerana konzumacija alkohola čimbenici su rizika koji mogu dovesti do četiri značajne metaboličke promjene. Povišen arterijski krvni tlak, povišena razina šećera u krvi, povećana razina masnoća u krvi te debljanje ili pretilost potencijalne su posljedice.