U današnjem članku želimo se posvetiti jednoj izuzetno važnoj i često zanemarenoj temi koja će, vjerujemo, biti od velike pomoći svim ženama. Naime, dok je općenito poznato da muškarci povremeno mogu pokazivati znakove emocionalnog distanciranja od svojih partnerica, ono što mnoge žene ne prepoznaju je da se ta udaljenost ne mora uvijek vidjeti odmah. U mnogim slučajevima, muškarci postepeno postaju sve manje angažirani u vezi, a partnerice nisu ni svjesne toga dok situacija ne postane ozbiljna.

Dr. Samanta Rodman, klinički psiholog s više od dvadeset godina iskustva u radu sa parovima, kroz svoj je rad otkrila nekoliko ključnih obrazaca i problema koje najčešće izražavaju muževi u terapijskim seansama. Ovi problemi, nažalost, često doprinose ozbiljnom razdorima između partnera, a ponekad čak mogu postati i uzrok raspada braka. Kao savjetnica za parove, dr. Rodman je svjesna svih izazova s kojima se suočavaju i žene i muškarci u svojim vezama, ali ona također primjećuje da postoje brojni zajednički faktori koji se ponavljaju iz veze u vezu, neovisno o okolnostima.

  • Jedan od najčešćih prigovora koji muškarci iznose u terapeutskoj praksi je izjava “Čini mi se da više nisam zainteresiran.” Ovo je pritužba koja se može podijeliti na dva osnovna aspekta: intimnost i opći interes u vezi. Brojni muškarci izvještavaju da više ne osjećaju istu privlačnost prema svojim partnericama kao prije, ili da je njihov interes prema vezi jednostavno nestao. Zanimljivo je da mnogi od njih primjećuju da se njihove partnerice ponašaju kao da su emocionalno distancirane, pokazujući malo brige za njihove misli i osjećaje, čak i u kontekstu važnih tema poput zajedničkog roditeljstva.

Ovaj problem postaje još izraženiji kada muškarci primjećuju da ih njihove partnerice zanemaruju, kako u svakodnevnim razgovorima o poslu i hobijima, tako i u intimnim trenucima. Također, mnogi muškarci ističu da su večernji trenuci, koji su nekada bili rezervirani za razgovor i povezivanje, postali neproduktivni jer se partnerice često zadrže na svojim telefonima, što povećava osjećaj zanemarivanja i nezadovoljstva. Ovaj oblik emocionalne udaljenosti može, nažalost, postati ključni faktor koji doprinosi padu intimnosti i povećava rizik od prekida ili razvoda.

Također, dr. Rodman ističe da se kod mnogih muškaraca javlja pritužba koja se odnosi na činjenicu da njihovi partneri postaju previše zaokupljeni djecom. Iako ljubav prema djeci ne treba biti na bilo koji način sporna, istraživanja pokazuju da mnoge majke, osobito zaposlene, osjećaju ozbiljan pritisak i tjeskobu zbog svojih roditeljskih odgovornosti. U takvim situacijama, muževi često osjećaju frustraciju jer njihovi partneri više pažnje posvećuju djeci nego održavanju ravnoteže u bračnom životu. Često se osjećaju nevidljivima ili zapostavljenima, što dovodi do pogoršanja odnosa.

Također, u modernom društvu u kojem se žene suočavaju s ogromnim očekivanjima u pogledu uspjeha u svim aspektima života – od roditeljstva, karijere pa do kućanskih obaveza – pritisak koji osjećaju može postati ogroman. Muževi koji osjećaju da se njihova partnerica povukla, bilo fizički ili emocionalno, često spominju da je ovaj pritisak postao previše za podnijeti, što dovodi do povlačenja i smanjenja međusobne komunikacije i bliskosti. Ovaj scenarij može izazvati duboku frustraciju i kod jedne i kod druge strane, što samo povećava stres i poteškoće u svakodnevnoj interakciji.

  • Jedan od vrlo delikatnih problema koji se također često javlja u savjetovanjima za parove odnosi se na promjene u fizičkom izgledu ili zdravlju partnerica. Mnogi muškarci, osobito oni koji pridaju veliku važnost zdravlju i fizičkoj spremnosti, dožive razočaranje i frustraciju kad primijete da se njihove partnerice “prepustile” ili izgubile interes za vlastiti izgled. Ovaj osjećaj može biti duboko emotivan jer se povezuje ne samo s fizičkom, nego i s emocionalnom udaljenošću, jer partneri mogu osjećati da nisu dovoljno podržani u trenucima kada su žene previše fokusirane na djecu i obiteljske obaveze.

Ključno je shvatiti da su mnogi od ovih problema, iako izazovni, privremeni i mogu se popraviti uz odgovarajuće razumijevanje i komunikaciju. Ukoliko vi ili vaš partner prepoznate ove izazove u vašoj vezi, možda je pravi trenutak da razmislite o savjetovanju za parove. Mnogi problemi se ne mogu riješiti sami, ali uz profesionalnu pomoć i otvoreni dijalog, partneri mogu ponovno uspostaviti emocionalnu povezanost, obnoviti intimnost i raditi na stvaranju sretnije i ispunjenije veze. Prepoznavanje problema i spremnost na samorefleksiju mogu biti ključni za prevladavanje poteškoća i jačanje partnerskog odnosa.