Unutar provincije Shanxi, regije koju karakterizira prozirno žuto tlo koje je dobro za iskopavanje, više od 30 milijuna pojedinaca u Kini odlučilo je živjeti u špiljama. Među njima je Ma Lengshuei, 76-godišnji stanovnik špilje koji je pećinu učinio svojim doživotnim prebivalištem i ne namjerava je napustiti u dogledno vrijeme.

Prebivajući u pećini smještenoj na južnoj ruti koja izlazi iz Dženana, on trenutno zauzima skromno jednosobno prebivalište. Iako su se njegov sin i snaha odvažili u gradsko središte u potrazi za mogućnostima zaposlenja, on nepokolebljivo ostaje u svom skromnom prebivalištu, ne pokazujući nikakvu sklonost selidbi. Živeći u Jeodungu, tipičnoj kineskoj špilji, Liengshui tvrdi da je ušao u ovaj svijet i da će jednog dana iz njega izaći unutar granica ove špilje. Pronalazi veliko zadovoljstvo u svom postojanju u pećini i bori se da shvati život izvan njenih granica. Unatoč tradicionalnom načinu života, Liengshui pronalazi radost i funkcionalnost u svojoj špilji, budući da je ugrađena čak i pogodnost električne energije.

Noću se odmori na kangu, krevetu duboko ukorijenjenom u kulturnoj baštini. Međutim, kada sunce izađe, isti ovaj krevet možete pretvoriti u funkcionalni stol jednostavnim sklapanjem. Izražavajući zadovoljstvo svojim trenutnim okruženjem, stariji čovjek potvrđuje da posjeduje sve potrebne pogodnosti na dohvat ruke, eliminirajući potrebu za uspinjanjem bilo kojim stepenicama. Izražava svoje oklijevanje u napuštanju ovog ugodnog stanja. Većina špilja pronađenih u provinciji Shanxi u Kini ima poseban arhitektonski dizajn. Ovaj dizajn obuhvaća dugačku komoru iskopanu unutar planine, s polukružnim ulazom koji je često ukrašen živopisnim poplunom ili tepihom.

Zidove špilje krase brojni ukrasi, uključujući portrete Mao Zedonga kao i izrezane postere omiljenih filmskih zvijezda iz časopisa. Iako postoje pećine koje su utvrđene ciglama i strše iz planina, neke čak opremljene luksuzom tekuće vode, postoje superiorne alternative. Ove vrhunske špilje međusobno su vodoravno povezane, pružajući obiteljima mogućnost pristupa višestrukim komorama unutar osamljene špilje. Priča Rena Shuhua, kako je prikazano u članku The Telegrapha, naglašava duboku vezu koju pojedinci imaju sa svojim mjestom podrijetla. Unatoč trijumfu u dobivanju zaposlenja u gradu, Šuhu se naposljetku namjerava povući u svom rodnom mjestu, špilji. Ovaj osobni izvještaj služi kao dokaz značajne emocionalne privrženosti koju ljudi osjećaju prema svojim rodnim gradovima.

Ovaj grad, kako ga opisuje Reno, stanovnik posljednjih dvadeset godina, idilično je mjesto za stanovanje. Klima je izvrsna, karakterizirana osvježavajućim ljetima i umjerenim zimama, što ga čini optimalnim izborom za boravak. Nadalje, atmosfera odiše mirom i sigurnošću, poboljšavajući ukupni životni standard. Nekome se ove špilje možda neće činiti posebno privlačnima, ali one imaju značajan povijesni značaj u Kini. Točnije, tijekom poznatog Dugog ožujka 1930. godine, Mao Zedong je potražio utočište u jednoj od ovih špilja. Vrijednost kineske tradicije za nastavu leži u činjenici da su se nekoć održavale u okruženjima koja su nalikovala špiljama, dodajući jedinstven i značajan element njihovom obrazovnom iskustvu.

Pećine, kako je izjavio David Vang, cijenjeni profesor arhitekture na Sveučilištu u Washingtonu, vrijede kao najstarije arhitektonske strukture koje postoje. Ovu činjenicu podupire postojanje dokaza u špiljama u Francuskoj i Španjolskoj. Nadalje, vrijedno je napomenuti da čak iu moderno doba postoje pojedinci koji borave u špiljama u Indiji. Špiljske nastambe u Šansu nedavno su renovirane pod vodstvom arhitekata, a prve povratne informacije pokazuju da su stanovnici zadovoljni ažuriranjem. Ove ažurirane špilje sada uključuju moderne pogodnosti kao što su hladnjaci, štednjaci i perilice rublja, što ih čini praktičnim i praktičnim izborom za život.

Jedan od pojedinaca koji pridonose napretku moderne špiljske arhitekture je Lju Đaping, voditelj Centra za istraživanje zelene arhitekture. Osmislio je revolucionarnu dvoslojnu strukturu koja čuva temeljna načela tradicije. Kao rezultat obnove, špilje sada imaju ukupno četiri sobe, s dvije na svakom katu. Prema Cheng Weiju, doživotnom stanovniku regije Janan i članu Komunističke partije, obnovljene špilje nevjerojatno podsjećaju na raskošne palače. Zapravo, iz njegove perspektive, ove podzemne nastambe pokazuju razinu veličanstvenosti koja nadilazi onu gradskih stanova.