Dr.sc. Sergej Bubnovski je poznati ruski stručnjak u području terapije vježbanjem. Kako prenosi Stil.kurir.rs, njegov rad je usmeren na lečenje problema kičme i zglobova. Glavni cilj njegova programa je spriječiti stagnaciju krvi u tijelu, niz bolesti za koje liječnici vjeruju da se mogu liječiti specifičnim vježbama. koncept liječenja dr.sc. Bubnovsky je vjerovao da blokada protoka energije u tijelu uzrokuje bolest, a bol je signal te blokade.

  • Problemi s kostima i zglobovima mogu se uspješno liječiti ciljanim vježbama, rekao je. vježbe protiv bolova Vježbe protiv bolova u vratu: Položaj: lezite na sve četiri, leđa držite ravno. Radnja: izvijte leđa dok izdišete, zatim se polako vratite u početni položaj. Udahnite i spustite leđa, vraćajući se ponovno u početni položaj. Ponovite 10-15 puta. Napomena: Izbjegavajte nagle pokrete glavom.

Vježbe protiv bolova u donjem dijelu leđa: Položaj: Lezite na leđa s rukama ispod glave, nogama savijenim u koljenima, a stopalima prislonjenim na pod. Radnja: Dok izdišete, polako povucite ramena prema koljenima i podignite glavu i vrat. Vratite se u početni položaj. Ponovite 10-15 puta. Vježbe za bol u kuku: Položaj: Lezite na leđa s rukama ispod glave, nogama savijenim u koljenima, a stopalima na podu.

  • Radnja: Dok izdišete, podignite zdjelicu kako biste formirali polumost. Ponovite 10-15 puta. Savjeti za rad u uredu dr.sc. Bubnovsky je primijetio da su česti pacijenti oni koji provode puno vremena sjedeći u uredu. On je predlozio: Odmor: Nakon svakih 45 minuta sjedenja, napravite kratku pauzu za šetnju ili istezanje. Ispravno držanje: Držite leđa ravno i povremeno se naslonite na stolicu kako biste se opustili.

Oslonac za laktove: Postavite laktove na stol kada koristite tipkovnicu kako biste smanjili pritisak na ramena. Nevidljiva gimnastika: Ako ne možete ustati, možete raditi vježbe za stezanje i opuštanje mišića kuka te simulirati skakanje nogama. Rameni obruč i kralježnica opušteni Naslonite se u stolicu, savijte kralježnicu i opustite ruke. Za maksimalne rezultate izvodite vježbu dok izdišete.

BONUS TEKST:

Ovu ljutu biljku morate uzgajati u loncu. Nemate pojma koliko je ljekovit! Ako ne znate koje začine koristiti prilikom pripreme raznih specijaliteta u kuhinji, predstavljamo vam jednu prekrasnu biljku koja ne samo da lijepo miriše, već je i vrlo dobra za naše zdravlje.  Miris ružmarina odmah će vas podsjetiti na more, odmor i ukusnu hranu, jer gotovo svaki mediteranski recept sadrži barem jednu grančicu ružmarina, ako ništa drugo, za ukras.

Ružmarin je kod nas vrlo rasprostranjena biljka, ljekovita je i koristi se u kuhinji jer jelima daje poseban aromatičan okus. Zamislite zdravu ribu na žaru prelivenu grančicom ružmarina namočenom u maslinovo ulje. Za ukusan ručak ne treba više. Njegove sitne iglice pravo su bogatstvo, a dva puta godišnje cvate prekrasnim plavim cvjetovima. Grm je, a latinski naziv “ros marinus” znači morska rosa. Poput mnogih starih i poznatih začina, dobrobiti ružmarina otkrili su davno Grci i Rimljani.

Možda ste bili na vjenčanju na kojem su gosti kao ukras nosili grančicu ružmarina. Ovaj običaj potječe iz stare Engleske, jer je ružmarin bio simbol odanosti. Ljekovita svojstva ružmarina Kad god je moguće, u kuhanju koristite svježi ružmarin. Nije ga teško uzgajati, pa ga možete imati kad god želite. Brojna istraživanja pokazala su da je važan u prevenciji raka, a njegovo ulje može zaštititi kožu od melanoma, najopasnijeg oblika raka kože.

Ružmarin je poznat i kao prirodna alternativa aspirinu jer smiruje živčani sustav i poboljšava probavu. Ne morate brinuti o kalorijama, a prepun je vitamina i minerala. 100 grama ružmarina sadrži 14,4 grama dijetalnih vlakana. Bogata je manganom, kalcijem, željezom, bakrom, magnezijem, vitaminima C, A, te folnom i pantotenskom kiselinom. Lišće i eterično ulje ružmarina mogu se koristiti za liječenje dišnih tegoba ili se ulje može inhalirati dodavanjem kapi u vodu.

Također se koristi kod blažih dijagnoza jetre i problema s izlučivanjem žuči. Znanstvenici su također otkrili da udisanje biljnih ulja može poboljšati pamćenje. Ružmarin u kuhinji Osim što se koristi u raznim marinadama, posebice tijekom pečenja na roštilju, ružmarin je svojim oporim okusom savršen za variva, ali i uz najobičnija jela, poput pečenog krumpira. Ako ne znate peći na roštilju, to ne znači da ružmarin ne možete koristiti na mesu ili ribi s roštilja, posebice janjetini. Osim toga, ružmarin pojačava okus raznih domaćih umaka. Tako ćete dobiti zdravu opciju za doručak i večeru, poput paste od graha.