Uprkos svojim godinama, Zdravko Čolić ostaje istaknuta ličnost u muzičkoj industriji. Mnogi vjeruju da je porijeklom iz Bosne jer je rođen u Sarajevu, ali to nije tako. Njegovi roditelji su porijeklom iz Hercegovine i nemaju korijene u Bosni. Čolić izbjegava razgovore o ličnim stvarima, iako je naveo da mu je majka rođena u šumi kod Trebinja, tačnije na području Trebinja i Stoca.

 

 

 

Nikada nije pomenuo porodicu Vlahović. Njegov pravi čukununuk je iz sela Čolića, koje je od Ljubinja udaljeno oko 15 kilometara. Ovo područje je nekada bilo dom brojnih porodica, škola i crkva, a sada je u velikoj mjeri napušteno, a ostalo je samo nekoliko starijih osoba. Jedini preostali stanovnik sela je Milivoje Čolić, koji se vratio da živi u blizini stare kamene zgrade u kojoj su rođeni Čolini otac i djed. Uprkos činjenici da su vrata, brava i krov zgrade stari i pohabani, ona i dalje stoji čvrsto. Tokom svog postojanja, kuća se suočavala sa brojnim preprekama, kao što su loše vremenske prilike i seizmička aktivnost. Međutim, ostao je postojan i otporan. Milivoje je naglasio da imanje koje ispituju ima značajan uticaj, jer je prije mnogo godina izgrađeno u turskom stilu. Zgrada je sadržavala poseban stan u kojem je boravio veoma poštovan pojedinac u selu, koji je smatran plemićima.

 

 

 

Čolino naslijeđe vuče korijene iz porodice Čolić, koja je imala značajan položaj u selu. U okviru stana postojala su dva nivoa: gornji nivo je služio kao stambeni prostor, dok je donji nivo bio rezervisan za stočarstvo. Čuvari životinja spavali su na gornjem spratu. Zdravkov pra-pradjed Šćepan bio je posljednji član porodice Čolić koji je imao rukovodeću ulogu u selu. Iako Ćola nije stalno boravio u tom stanu, on ga je jednom posjetio. Bio je u pratnji braće i sestara, a prošlo je dosta vremena od te posjete. Ćolin djed se na kraju preselio na drugu lokaciju po imenu Topolovac, dok je njegov otac bio zaposlen u policiji u Sarajevu.