Ako niste ljubitelj peglanja veša i smatrate ga napornim i dosadnim, postoji trik koji će vam u potpunosti olakšati ovu obavezu, pa čak omogućiti da je izbjegnete. Iako se nekima peglanje čini smirujućim, većina ljudi ga izbegava zbog količine vremena i truda koje iziskuje.
Međutim, ovaj jednostavan, ali izuzetno efikasan trik sa aluminijumskom folijom može vam pomoći da gotovo zaboravite na peglu, i to bez ikakvog dodatnog napora ili trošenja vremena. Sve što vam je potrebno jeste aluminijumska folija i nekoliko minuta da pripremite trik.
- Potrebno je da od aluminijumske folije napravite dve do tri kuglice veličine teniske loptice. Ove kuglice zatim stavite u mašinu za pranje i sušenje veša, ili samo u sušilicu. Njihova funkcija je veoma jednostavna, ali iznenađujuće efikasna.
Kada stavite kuglice od folije u mašinu, one pomažu da se odeća bolje okreće i ravnomernije pere, jer sprečavaju da se komadi veša slepe jedni za druge. Ovo olakšava cirkulaciju vazduha i ravnomerno raspoređuje toplotu u sušilici, što smanjuje gužvanje materijala. Na taj način, odeća nakon sušenja izgleda glatko i uredno, skoro kao da je bila peglana.
- Još jedna prednost ovog trika je u tome što kuglice od folije u sušilici sprečavaju stvaranje statičkog elektriciteta, koji može biti glavni uzrok elektrifikacije i lepljenja odeće. Na taj način, tkanine se manje prijanjaju jedna uz drugu, čime se smanjuje potreba za peglanjem. Dodatno, folija pomaže u neutralizaciji statičkog elektriciteta, pa vaša garderoba izlazi iz sušilice mekša i manje naborana.
Ovaj trik može čak zameniti omekšivač. Budući da folija deluje kao prirodni antistatik, vaša odeća će biti mekša i mirisaće sveže i čisto bez dodatka hemijskih sredstava. Tako ne samo da ćete uštedeti na omekšivaču već ćete i smanjiti upotrebu dodatnih proizvoda, što je praktično i ekološki prihvatljivo.
Ovo je pravi mali trik za sve one koji žele da pojednostave brigu o vešu, uštede vreme i uživaju u urednom vešu bez obaveze peglanja.
BONUS TEKST
Piramide u Egiptu, a posebno Velika piramida u Gizi, fasciniraju ljude vekovima svojom monumentalnošću i tajanstvenim načinom gradnje. Smatra se da je Velika piramida sagrađena oko 2.560. godine pre nove ere, kao grobnica faraona Kufu-a. Visoka je oko 146 metara i sastavljena od preko 2,3 miliona kamenih blokova, od kojih svaki teži između 2 i 15 tona. Ono što je još zapanjujuće jeste da su Egipćani uspeli da ovako preciznu strukturu podignu bez upotrebe modernih alata.
- Jedna od najzagonetnijih činjenica o Velikoj piramidi je kako su uspeli da tako precizno poravnaju njene strane prema četiri strane sveta. Severna strana piramide usmerena je prema pravom severu sa greškom manjom od 0,05 stepeni. Ovo fascinira naučnike i danas, jer nije jasno kako su drevni Egipćani uspeli postići toliku preciznost bez modernih instrumenata. Takođe, struktura piramide je toliko stabilna i otporna da je preživela hiljadugodišnje erozije i zemljotrese.
Pored toga, istraživači su otkrili da piramide možda imaju i specijalna elektromagnetna svojstva. Nedavna istraživanja su pokazala da u određenim uslovima Velika piramida može fokusirati elektromagnetne talase u unutrašnje odaje i bazu piramide. Ovo je navelo naučnike na teorije o mogućoj funkciji piramida kao uređaja za pojačavanje energije, iako nije jasno u koju svrhu bi to moglo biti korišćeno.
Drevni Egipćani su očigledno bili mnogo napredniji nego što se mislilo, a svako novo otkriće o piramidama otvara vrata dodatnim misterijama koje i danas podstiču naučnike na istraživanja.