Znanstvena zajednica napreduje prema razvoju novog oblika muške kontracepcije, a urolog dr. Aleksandar Milošević upozorava na implikacije ovog otkrića. Došlo je do značajnog napretka u razvoju novog oblika kontrole rađanja posebno dizajniranog za muškarce. Uspješnim pokusima na miševima dobiveni su obećavajući rezultati.

  • Temeljni mehanizam uključuje uvođenje tvari u krvotok, koja zatim prožima testise i potiskuje aktivnost spermija. Naime, kada se kontracepcija prekine, miševi vraćaju svoju plodnost, ulijevajući nadu znanstvenicima da će se ova metoda smatrati sigurnom za muškarce u roku od nekoliko godina.

Dr Aleksandar Milošević, renomirani urolog, nedavno je gostovao u emisiji “150 minuta” na Prvoj, gdje je iscrpno objasnio ovu revolucionarnu mušku kontracepciju. Genetika predstavlja ogromnu prepreku znanstvenom istraživanju, budući da obuhvaća temeljni plan koji diktira sve naše karakteristike, poput visine, inteligencije i više. Unutar naše genetske strukture, posjedujemo 24 kromosoma.

  • Dok je kromosom XY naširoko poznat po svojoj ulozi u određivanju spola, sedmi kromosom i njegov odgovarajući gen plijeni pozornost zbog svoje sposobnosti proizvodnje proteina koji utječe na rast svake stanice u našem tijelu. Zanimljivo, kada se ovaj gen eliminira, on zaustavlja razvoj spermija. Vjerujem da sam dao lucidno objašnjenje i jasno upozorio na ovu metodu kontracepcije.

Urolog je upozorio da dok se računalima može lako manipulirati malim izmjenama njihovih kodova, isto se ne može reći za ljude. Uz milijune zamršenih detalja koji predstavljaju genetski izazov, posljedice petljanja u ljudsku genetiku nisu odmah poznate i mogu imati dugoročne učinke koje mogu naslijediti buduće generacije. To predstavlja značajnu opasnost, smatra urolog. Iako su eksperimenti trenutačno ograničeni na miševe, proces prenošenja ovih otkrića na ljude bit će spor i trajat će nekoliko godina.

  • Dr. Milošević kaže da su muškarci koji su tražili kontracepciju kasnije požalili zbog svoje odluke. Nadalje je objasnio da unatoč namjeri korištenja kontracepcije za kontrolu rađanja, trenutni trend otkriva pad nataliteta. Umjesto fokusiranja na povećanje plodnosti, pozornost se usmjerava na druge aspekte. Prevalencija sterilnih brakova je u porastu, a to se može pripisati čimbenicima poput umjetne oplodnje.

Dr. Milošević je naglasio da sjedeći poslovi, posebice oni koji uključuju dugotrajno korištenje računala, pridonose smanjenju razine testosterona. Ovaj pad testosterona negativno utječe na proizvodnju sperme, što rezultira nedovoljnom količinom i pokretljivošću za uspješnu oplodnju. Čini se da većinu muškaraca kontracepcija malo zanima. Tijekom svoje opsežne 35-godišnje karijere, mogu se sjetiti da sam susreo samo 50 ljudi koji su izrazili bilo kakav interes za ovu stvar.

  • Zanimljivo je da su ti pojedinci bili pretežno starija gospoda koja su već iskusila očinstvo. Međutim, najrazohrabrujući scenarij nastaje kada ovi muškarci dožive žaljenje, tražeći da zasnuju obitelj s mlađom partnericom. Nažalost, njihovi pokušaji začeća često se pokažu uzaludnim, vodeći ih na skup i potencijalno riskantan put in vitro oplodnje (IVF). Prema riječima dr. Miloševića, razdoblje evaluacije lijeka traje pet godina, au tom razdoblju se donosi konačna odluka o njegovoj dostupnosti.

Međutim, postoje slučajevi u kojima se lijek prvo povuče s tržišta, da bi se ponovno uveo dva desetljeća kasnije zbog napretka u znanstvenim spoznajama koje prepoznaju njegovu učinkovitost. To je bio slučaj s lijekom za prostatu. Dr. Milošević istaknuo je važnost praćenja genetskih faktora kroz generacije i podijelio svoju najveću zabrinutost u vezi s muškom kontracepcijom. Područje medicine još nije doseglo točku u kojoj bi bilo ugodno s neometanim prijelazom liječenja sa životinja na ljude.

  • Svaki kromosom predstavlja razinu neizvjesnosti u pogledu svoje učinkovitosti. Miševi, kao jednokratni subjekti u znanstvenim eksperimentima, nude kratak životni vijek koji omogućuje brzo promatranje učinaka. Ljudi, s druge strane, još uvijek čekaju na taj proboj. Ostaje pitanje kada će se to dogoditi, a osobno se nadam da neće biti u skoroj budućnosti. dr. Aleksandar Milošević izrazio je zabrinutost zbog sve većeg broja neplodnosti i porasta neplodnih brakova.

Prije je postotak brakova bez djece bio oko 10 do 17 posto, a danas je premašio 25 posto. Ovo povećanje neplodnosti je oblik ljudske selekcije i potencijalno može dovesti do genetske manipulacije i zlostavljanja. Dr. Milošević se boji da će ovaj trend imati značajan utjecaj na kontrolu rađanja i reproduktivne izbore.