Američka nevjesta iz Kabula u svojoj je knjizi dokumentirala strastvenu ljubavnu priču mlade žene koja joj je umalo kobno pogodila glavu i na njoj ostavila trajni trag. Cheslerova je imala samo 18 godina kada se zavjetovala starijem muškarcu, koji je također bio iz Afganistana, na Sveučilištu Bard u New Yorku.

Nakon dvije godine veze, Česlerova je svom tadašnjem partneru Abdulu Karimu izrazila želju da s njim ode na put. No, uvjet za to bio je brak, što je izazvalo opću senzaciju u njezinoj obitelji. Bez obzira na sve, ona je na taj korak pristala, udavši se bez sudjelovanja roditelja. Nakon što su proveli njihov medeni mjesec u Europi, Abdul je smislio plan da se zaustavi u Afganistanu kako bi upoznao njezine roditelje prije nastavka putovanja. Bez pogovora je povjerovala u priču, ali prava je istina bila drugačija. Kad su sletjeli, Karim se raspitivao za njezine putne isprave, objasnio joj da je to samo formalnost i da će joj dokumenti biti vraćeni nakon što se obave formalnosti.

Nakon toga su počeli njezini bolovi. Sloboda joj je ograničena, postala je slična sluškinji u posjedu svoga muža. Saznala je da nije jedina stanarka njegovog života, a bez putne isprave nema nikakva prava u zemlji u kojoj se nalazi. Svoj novi život započela je u stanu svoje svekrve, koji je uključivao više članova obitelji, uključujući tri supružnika, 21 dijete, dvoje unučadi i brojne zaposlenike. Abdul ju je rijetko posjećivao, umjesto toga, zadatak je delegirala svojoj svekrvi koja ju je opetovano omalovažavala. Osjećala se ograničeno, nesposobna pobjeći ili pokazati svoju slobodu.

Phyllis je u svojoj knjizi dokumentirala očajnički pokušaj prilagodbe svom novom staništu, uključujući prihvaćanje islama kako bi ublažila svoju bol. No, umjesto da olakša situaciju, suočila se s povećanom patnjom i zlostavljanjem. Zbog dugotrajnog stresa i traume u obiteljskom okruženju njezino zdravlje počelo se pogoršavati. Hepatitis koji je nastao kao posljedica zlostavljanja bio je jedan od brojnih fizičkih problema s kojima se susrela. Nakon što je otkrila odlučnost da potraži pomoć i liječenje, mogla je otići iz Afganistana uz odobrenje svoje svekrve. No, čak i uz ovaj očajnički pokušaj bijega, ipak je naišla na dodatno nasilje od strane supruga, koji ju je pokušao zaustaviti silom, a to nasilje je dokumentirano u bolničkom krevetu.

Kada se konačno uspjela vratiti u rodni kraj, morala je birati između poništenja braka i nastavka školovanja. Kao poznata profesorica psihologije na City University of New York, trenutno dijeli svoju osobnu priču s namjerom podizanja svijesti patnica svijeta o patrijarhatu i kulturnim ograničenjima.”Dijeljenje istine o mom iskustvu bilo je ključno za izvlačeći tamu koja me prekrila i nadahnjujući društvo koje još uvijek dopušta ovu vrstu nasilja nad ženama”, napisala je Ceslerova, priznajući svoju priču kao oblik nade i katalizator društvenih promjena.