Ni nakon gotovo godinu dana od njegove smrti, nesrećna žena je i dalje suočena s unutarnjom dilemom o tome je li njegov odlazak donio tugu ili olakšanje. Osjeća kao da je skinula teret s leđa i srca, ali istovremeno se prisjeća perioda od posljednjih deset godina koji je, suprotno očekivanjima, bio težak i bolan. Svečanost na njegovom ispraćaju nije izmamila suze niti tugu iz nje, već je, iz poštovanja prema djeci i rodbini, odabrana crnina. S vremenom, češće razmišlja o turbulentnom desetogodišnjem razdoblju, koje bi, prema društvenim normama, trebalo biti najljepše u životu žene njenih godina, ali se umjesto toga pokazalo kao izazovno i bolno razdoblje.
Njena ispovijest otkriva duboko emocionalno iskustvo koje bi dirnulo i najtvrđa srca. U početku braka, bila je ispunjena srećom, vjerujući u suprugovu odanost bez ikakvih sumnji. Međutim, nakon rođenja njihovog trećeg djeteta, dinamika braka počela se mijenjati. Suprug je nametnuo ideju o angažiranju pomoći u kući, iako to nije bilo traženo.
Ubrzo je doveo mladu čistačicu, koja je simpatično obavljala poslove u njihovom domu. No, nakon šest mjeseci, ta pomoć je iznenada prestala, ostavljajući ženu s osjećajem tuge. Tajna preseljenja u drugu zemlju, iako su imali dovoljno ušteđevine, dodatno je zbunila situaciju. Žena je, unatoč sumnjama, vjerovala u suprugovu odluku i slijedila ga.NUskoro je saznala gorak razlog iza svega. Pismo od čistačice otkrilo joj je da je rodila dijete, a njeno saznanje da je suprug zapravo želio pobjeći zbog djeteta s susjednom djevojkom zauvijek je promijenilo njezin pogled na njega.
Nakon suprugove smrti, prodala je njihov dom i kupila manji stan, te se nadala da će tamo pronaći mir i zaboraviti prošlost. Ovo je priča o preživljavanju, oslobađanju od toksičnih veza, i pronalaženju snage za izgradnju novog života u nadi da će uživati u preostalim godinama.

BONUS TEKST

Brusnica, poznata i pod botaničkim imenom Vaccinium macrocarpon, sve više dobija na popularnosti zbog svojih izuzetnih lekovitih svojstava. Starosjedilačka američka medicina, poput Indijanaca, već je odavno koristila brusnicu kao lek i hranu. Ovo crveno voće takođe je omiljeno među šumskim životinjama poput medvjeda, lisica i ptica.Postoji razlika između američke i evropske vrste brusnice. Evropska brusnica je zimzeleni grm visok između 30cm do 60cm, koji preferira kiselo zemljište. Njeni plodovi su crveni i imaju kiseo i opor ukus. Bogata je antioksidansima, antocijaninima i flavonoidima.

Ova biljka je izuzetno bogata hranljivim i lekovitim sastojcima, te se često koristi u proizvodnji lekova. Brusnica sadrži flavonoide (antocijanine), flavonole i proantocijanide. Takođe je izvor vitamina C, provitamina A (beta karotina), B vitamina (B1, B2, B3), kalcijuma, magnezijuma, fosfora, kalijuma, arbutina i vlakana. Plodovi ove biljke imaju snažno antioksidativno dejstvo, dokazano je da imaju i antikancerogeni efekat.Brusnica se koristi na različite načine u ishrani: sveža, sušena, u obliku džema, soka, sirupa, želea, vina ili čaja. Takođe se proizvodi i kao lek u vidu sirupa za decu i tableta za odrasle.Što se tiče lekovitih svojstava, naučna istraživanja pokazuju da je sok od američke i evropske brusnice efikasan u borbi protiv bakterije E. coli i da smanjuje rizik od ponovne infekcije za 20%. Takođe, efikasna je u suzbijanju bakterije Helicobacter pylori i gljivice Candida.

Caj od brusnice se koristi za prevenciju i lečenje infekcija urinarnog trakta. Osim toga, brusnica je dobar laksativ, poboljšava varenje, normalizuje rad digestivnog trakta, te je korisna u lečenju raznih oboljenja kao što su gonoreja, artritis, reumatizam, dijabetes, dijareja, kožne i očne infekcije, infekcije polnih organa, gljivične infekcije, bolesti jetre, upale grla, prehlade, kašlja, kamena u bubregu, karcinoma prostate i urinarnog trakta, srčanih oboljenja, urinarnih infekcija, stresa, itd. Općenito, brusnica je odličan prirodni antibiotik.Zaključno, brusnica je izuzetno lekovita i korisna biljka koja se preporučuje za prevenciju i lečenje raznih bolesti, stoga bi je trebalo češće konzumirati. Za pripremu čaja od brusnice, preporučuje se potapanje jedne kašičice svežih ili suvih plodova u 2 dl kljucale vode, ostavljanje da odstoji 5-10 minuta, te pijenje dok je još vruće.