Poznati srpski psihijatar i akademik Vladeta Jerotić ostavio je neizbrisiv trag u oblastima psihijatrije, filozofije i teologije, zahvaljujući svojoj posvećenosti i istraživanjima. Diplomirao je medicinu, nakon čega se specijalizovao u psihijatriji, ali njegova strast prema filozofiji i religiji ga je odvela u šire sfere proučavanja ljudske prirode, etike, slobode i smisla života.

Bio je poznat ne samo kao lekar, već i kao pisac i predavač, koji je sa publikom delio svoju mudrost o mnogim pitanjima, uključujući međuljudske odnose i prijateljstvo. Jerotić je posebno isticao važnost istinskog prijateljstva, koje nije zasnovano samo na zajedničkim interesovanjima, lepim trenucima ili deljenju sličnih stavova, već i na iskrenosti i međusobnom izazivanju na lični rast. Prijatelj, prema Jerotiću, nije samo onaj koji će uvek podržavati, već i onaj koji će imati hrabrosti da nam ukaže na naše greške i mane. Ako prijatelj primeti nešto u našem ponašanju što nije dobro, istinski prijatelj će to reći direktno, ali s poštovanjem, pružajući nam priliku da se zamislimo i ispravimo.

  • U svojim govorima, Jerotić je naglašavao značaj “kritike iz ljubavi”, kada prijatelj s iskrenošću i pažnjom izražava svoje zapažanje o nama. Takav prijatelj pruža ogledalo kroz koje možemo jasnije sagledati sebe. On je uvek govorio kako pravi prijatelj nije samo onaj ko nas bezuslovno podržava, već onaj ko nas izaziva na razmišljanje o sebi, čak i kad to možda ne želimo. “Prijatelj ti je onaj koji ti kaže, nasamo: ‘Šta ti je bilo juče da si ono rekao?'” – podsećao je Jerotić, naglašavajući da je hrabrost prijatelja u iskrenosti ono što nam može pomoći da postanemo bolji.

Kroz ovaj test prijateljstva, Jerotić nam daje uputstvo da prepoznamo razliku između pravih i lažnih prijatelja. Pravi prijatelj će naša dela kritički sagledati, sa željom da nam pomogne. Ako smo spremni da ga saslušamo i prihvatimo sugestiju bez ljutnje, pokazujemo da smo otvoreni za promene. S druge strane, ako se uvredimo, to može značiti da nismo spremni za istinski prijateljski odnos, već da tražimo samo potvrdu i pohvalu.

Jerotić je verovao da čak i neprijatelji mogu da nas nauče ponešto o nama samima, jer često iskreno iznose kritike, koje naši prijatelji izbegavaju iz straha da nas ne povrede. “Od neprijatelja učimo, a ne od prijatelja,” govorio je Jerotić, dodajući da nas kritike, čak i kad su neprijatne, mogu podstaći na razvoj. Dakle, ako želite da znate ko su vam pravi prijatelji, obratite pažnju na to da li su spremni da vam iskreno kažu istinu i da li ste vi spremni da tu istinu saslušate.

BONUS TEKST

Da li ste znali da su pčele jedine insekti na svetu koji proizvode hranu koju jedu i ljudi? Med, koji one prave od cvetnog nektara, koristi se hiljadama godina kao zaslađivač, lek i hranljiva supstanca. U starom Egiptu, med se smatrao darom bogova, a pčele su bile simbol rada i zajedništva. Jedna jedina pčela tokom svog života proizvede otprilike samo dvanaestinu kašičice meda, pa je za proizvodnju jednog kilograma ovog dragocenog proizvoda potrebno čak oko 60.000 pčela i više od dva miliona cvetova!

Zanimljivo je i da med nikada ne propada – s obzirom na to da su u egipatskim grobnicama pronađeni lonci meda stari nekoliko hiljada godina, a taj med je i dalje bio jestiv. Tajna leži u prirodnim antimikrobnim svojstvima meda, visokoj koncentraciji šećera i niskoj vlažnosti, što sprečava rast bakterija i mikroorganizama. Osim što je ukusan, med ima brojna lekovita svojstva – može da pomogne u smirivanju kašlja, lečenju manjih rana, pa čak i u poboljšanju varenja. Prava prirodna riznica hranljivih i lekovitih sastojaka!