Sklonost Josipa Broza Tita prema ženama očitovala se u njegova četiri braka i brojne ljubavnice, što svjedoči o njegovim romantičnim traganjima.Svaka je od ovih žena na svoj jedinstveni način ostavila trajan trag u životu Josipa Broza Tita. Osoba poznata kao Josip Broz Tito imala je višestruke značajne uloge unutar Jugoslavije, služeći i kao vođa zemlje i komunističke partije.

 

  • Osim toga, Tito je preuzeo dužnost predsjednika. Značajno je da je Tito imao privlačno držanje, koje mu je dopuštalo slobodu da po želji mijenja svoj bračni status. Vrijedi spomenuti da Jovanka nije bila Titova jedina supruga, jer je on prije njihove veze bio u brojnim brakovima. Titova prva supruga, Ruskinja Pelagia Belorusova, postala je njegova supruga u dobi od 14 godina. Par je prvo izmijenio zavjete na vjerskom obredu, nakon čega je uslijedila građanska zajednica u lipnju 1919.

U vrijeme njihova vjenčanja Tito je imao 26 godina . Kad ga je spasila od Kolčakovih kontrarevolucionara, zatekla ga je kao ratnog zarobljenika. Nažalost, Tito i Pelagija doživjeli su gubitak svog prvog djeteta, koje je tragično umrlo nekoliko trenutaka nakon rođenja. Osim toga, njihovo drugo i treće dijete također su prerano umrli tijekom djetinjstva. Tek je njihovo četvrto dijete koje je uspjelo preživjeti i napredovati.

  • Nakon Titova uhićenja 1928. pod optužbom za promicanje komunizma, Pelagija je donijela odluku vratiti se u Rusiju zajedno sa sinom. Nakon što je Tito izašao iz zatvora, gajio je kiv prema Pelagiji jer je njihova sina Žarka smjestila u ustanovu za nezbrinutu djecu. Kao rezultat toga, njihov službeni razvod okončan je u travnju 1936. U listopadu 1936. Tito je ušao u drugi brak s Lucijom Bauer, poznatom i kao Ana Koenin, koja je bila još jedna žena optužena za špijunažu.

Nakon Hitlerova uspona na vlast, muž žene koja je bila udana za istaknutog člana njemačke komunističke partije našao se u zatvoru i osuđen na 15 godina zatvora. Kako bi pomogla svojoj supruzi, Međunarodna organizacija za crvenu pomoć organizirala je njezino preseljenje u Moskvu, gdje je preuzela pseudonim Lucija Bauer. Godine 1936. Tito i Lucija izmijenili su zavjete i službeno postali muž i žena. Tito je tada imao 44 godine, a Lucija navodno 22. Nedugo nakon njihova vjenčanja Tito se u Jugoslaviji upustio u nedozvoljeni pothvat.

  • Unatoč udaljenosti, pobrinuo se da izrazi svoju nepokolebljivu ljubav prema Luciji kroz srdačna pisma, potvrđujući njezin status kao jedine prave ljubavi u njegovom životu. Godine 1937. Lucija je doživjela tragičnu sudbinu kada je pogubljena u moskovskom zatvoru nakon što ju je Staljinova tajna policija označila kao njemačkog špijuna. Brozova tajnica postala mu je ljubavnica, izdavši treću ženu u njegovom životu. Herta Has, bogata Slovenka židovskog podrijetla, ušla je u sliku kao Titova sljedeća značajna ljubav, iako je bila 22 godine mlađa od njega.

Biografi su podijeljeni oko toga jesu li se Tito i Herta ikada službeno vjenčali. Postoji neslaganje oko službenog statusa veze koja se navodno dogodila u Zagrebu 1939. No, postoji konsenzus da je u to vrijeme Tito imao ljubavnu vezu s Davorjankom Paunović, koja je imala jedva 20 godina. Istovremeno, Herta je Titu rodila sina Aleksandra Mišu Broza. Za vrijeme studija na Filozofskom fakultetu u Beogradu, prije izbijanja rata, Davorjanka Paunović, rođena 1921.

  • Požarevčanka, imala je živu vezu s Jovom Kapičićem, Crnogorcem koji će kasnije postati narodni heroj. i nadzirati Goli otok. Obje osobe bile su povezane s Komunističkom partijom, a njihovi vršnjaci smatrali su ih najljepšim parom na kampusu. Nakon osamnaest mjeseci veze, Davorjanka je u ožujku 1941. od Partije dobila zadatak da prati Josipa Broza Tita u Zagreb. Okolnosti vremena nalagale su da Jovi, svom partneru, nije mogla otkriti nikakve detalje o svom putu, osim činjenice da odlazi.

U suzama se oprostila od njega… U siječnju 1942. godine, kad je počeo rat, putevi dvoje ljubavnika ponovno su se ukrstili. Jovo Kapičić, komesar Lovćenskog odreda, bio je usred podnošenja izvješća Titu o njihovom nedavnom porazu. Pri tom susretu Jovo je prvi put ugledao vrhovnog komandanta, dok su se vrata Titovog kabineta širom otvorila… a kroz njih je ušla Davorjanka. Iako je osjećao neizmjernu radost znajući da je živa i prisutna u Vrhovnom štabu, nije mu preostalo ništa drugo nego da se odmah nakon što je Titu saopćio vijest vrati u svoju jedinicu.

  • Prošla su puna dva mjeseca otkako su se posljednji put vidjeli, a ovoga puta bilo je to u Foči… Dogovarajući mu randevu u večernjim satima na mostu u Foči, stigla je noseći pažljivo umotane darove u maramicu – kutiju cigareta, upaljač, sapun, češalj, a drugi rupčić. Njihov je zagrljaj bio ispunjen toplinom i ljubavlju. Kapičić se za nekoliko dana ponovo našao u Foči. Dok sam šetao malom, skučenom, asfaltiranom ulicom u užurbanom gradu, pozornost mi je privukao brzi prolaz dvojice konjanika. Jurili su naprijed otprilike pedeset metara prije nego što su se zaustavili.

Jedan od konjanika krenuo je prema našem pravcu iu tom trenutku sam ga odmah prepoznao kao Tita. Pitao me gdje sam i zašto nisam odgovorio. Počeo sam se ispričavati, ali onda mi je pogled skrenuo prema drugom konjaniku. Odjednom mi je sve postalo jasno. Davorjanka je stajala, fiksirana na mene… Ova živopisna sjećanja zapisala je Tamara Nikčević u svojoj knjizi Goli otoci Jove Kapičića. Cijelo vrijeme rata uz Tita je ostala Davorjanka, koja je bila 29 godina mlađa.

  • Pričalo se da je njihovo strastveno vođenje ljubavi u Titovom šatoru izazvalo nemir kod boraca zbog čujnih jecaja i uzdaha. Davorjanka je imala značajan utjecaj na Tita, do te mjere da ga je za vrijeme njemačke invazije na Drvar uspjela nagovoriti da se zajedno sa sobom preda Nijemcima jer je situacija izgledala teška. No, tek kad je Sreten Žujović zaprijetio da će mu oduzeti život, Tito je konačno odustao od predaje. U proljeće 1946. tuberkuloza je odnijela život Davorjanke Paunović.

Po Titovom nalogu sahranjena je u Bijelom dvoru. Tito je želio blizinu pokojnice i, kako se priča, svaki dan je lio suze na njenom grobu, vjerno stavljajući ondje svako jutro crvenu ružu. Upravo te godine pripadnici vojne sigurnosti upoznali su ga s Jovankom Budisavljević iz kraja Ličanke, koja mu je postala družica. Jedina prva dama, Jovanka Budisavljević, između nje i Tita imala je značajnu razliku u godinama od 32 godine. Ne samo da je pokazala svoju hrabrost kao mlada partizanka tijekom rata, nego je imala i cijenjeni čin bojnice. Tito ju je susreo tijekom desanta na Drvar, a zatim ju je primio u svoju rezidenciju, gdje je služila kao domaćica.

  • Razni izvori sugeriraju da je Jovanka bila strateški postavljena u Titovu političku sferu kako bi ublažila njegov nezasitni apetit za ženama. Prema nekim podacima, Jovanku je u Titov najuži krug upoznao Ivo Krajačić Stevo, vođa komunističke tajne policije OZNA. Nada Budisavljević, Jovankina sestra, dosljedno je tvrdila da su i Tito i Jovanka gajili duboku ljubav i poštovanje jedno prema drugom. U emisiji RTS-a ispričala je o periodu kada je sa sestrom Zorom nakon rata boravila u sirotištu.

No, život im se preokrenuo kada ih je Jovanka otkrila i dovela u Titovu rezidenciju u Užičkoj 15, gdje je bila zaposlena. U početku ih vijest o skorom vjenčanju nije razveselila. Godine 1952. šokirala je i Zoru i mene objavom da se planira udati za Tita. Vijest nas je ostavila bez teksta, baš kao i kad nam je javila da nam je brat preminuo. Osjećalo se kao da je otkrila da će se udati za samog svetog Petra ili čak za gospodina Boga. Nada, kojoj je Tito dopustio da ostane, prisjetila se trenutka kada su saznali za vjenčanje i kako je to utjecalo na nju i njezinu sestru Zoru.

  • U tom je trenutku Tito imao cijenjen status, posluživši kao inspiracija i Nadi i njezinoj sestri. Vijest o vjenčanju natjerala ih je na suze jer su se bojali da će ih vratiti u dječji dom. Kako piše biografija.org, Jovanka i Tito vjenčali su se u travnju 1952. godine, a kum im je bio Aleksandar Ranković, načelnik Državne sigurnosti. U početku, u cijeloj zemlji nije bilo svijesti o njihovom braku zbog tajne prirode vjenčanja.

Vjenčanje je bilo u okolici Iloka, točnije u Titovoj vili uz Dunav, u intimnoj grupi pojedinaca. Unatoč glasinama o formalnom razvodu krajem 1970-ih, Jovanka Broz ostala je uz Tita sve do njegove smrti 1980. Nisu imali zajedničke djece. Unatoč izgledu, njihov je odnos bio daleko od savršenog, osobito tijekom 1970-ih. Zapravo, u posljednjim godinama njegova života, Jovanka navodno uopće nije imala kontakta sa svojim suprugom. Kako se Titov život bližio kraju 1978., britanski veleposlanik postao je svjestan situacije koja se odvijala i hitno prenio poruku u London, u kojoj je stajalo da je Tito ostavljen u potpunoj izolaciji. Odvojen od supruge i prijatelja, tvorac Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije uskoro će svjedočiti raspadu svoje tvorevine.