Profesor Petar Otašević, renomirani lekar iz Srbije, došao je do revolucionarnog otkrića u proceni srčanih oboljenja. Srce, kao najvitalniji mišić u našem tijelu, zahtijeva najveću brigu i pažnju, posebno u današnje vrijeme. Prije bavljenja bilo kakvom fizičkom aktivnošću, posebno u teretani, neophodno je procijeniti cjelokupno zdravlje, što uključuje sveobuhvatan kardiološki pregled koji uključuje mjerenje krvnog tlaka, laboratorijske pretrage, elektrokardiogram (EKG) i ultrazvuk srca.
Ovaj neprocenjiv uvid potiče od iskusnog stručnjaka u Srbiji koji naglašava važnost opreza, posebno kada se bavite vežbama dizanja tegova, jer one potencijalno mogu dovesti do mnoštva zdravstvenih problema, posebno onih koji se tiču srca. Konačno, sa stručnim uvidima prof. Otaševića i ogromnim iskustvom u oblasti medicine, postaje sve očiglednije da je prilagođavanje rutine vježbanja individualnim potrebama i mogućnostima ključno za promicanje optimalnih zdravstvenih ishoda, posebno među srednjovječnom i starijom populacijom.
Davanjem prioriteta personaliziranim zdravstvenim procjenama i bavljenjem fizičkim aktivnostima koje su u skladu s nečijim jedinstvenim okolnostima, pojedinci mogu efikasno krenuti na put ka boljem blagostanju i zdravijem načinu života. Profesor Petar Otašević, cenjeni specijalista interne medicine sa posebnim fokusom na kardiologiju i vanredni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, nedavno je istakao izuzetan značaj personalizovanih zdravstvenih procena pre bavljenja bilo kojim oblikom vežbanja, posebno za osobe srednjeg uzrasta. starije i starije osobe.
U ekskluzivnom intervjuu za “Mondo”, prof. Otašević je rasvijetlio ključnu potrebu da pojedinci shvate svoja jedinstvena zdravstvena stanja i ograničenja prije nego što se upuste u bilo kakav režim fizičke aktivnosti. Iako preporuka stoji na minimalno 150 minuta fizičke aktivnosti tjedno, važno je napomenuti da takva aktivnost ne mora biti ograničena samo na treninge u teretani. Oblik vježbanja može imati različite oblike i oblike, ovisno o individualnim preferencijama i zdravstvenim uvjetima.