Pranje odjeće na temperaturi od 30 stupnjeva Celzijevih nije samo isplativ izbor, već se često predlaže i kao ekološki osviještena alternativa. Unatoč tome, stručnjaci upozoravaju da se ovaj pristup ne primjenjuje na pranje donjeg rublja jer bi se to moglo pokazati kao značajna pogreška.

Je li higijenski problem prati donje rublje na nižoj temperaturi? Prema nedavnoj publikaciji u časopisu Environmental Microbiology Journal, utvrđeno je da tipično donje rublje za odrasle sadrži približno 0,1 mg fekalnih tvari, a čak i ako se čini čisto, pranje na nižim temperaturama može rezultirati zadržavanjem tih ostataka na tkanini.

Prema Mirroru, studija je otkrila da je za učinkovito uklanjanje bakterija koje se nalaze u donjem rublju temperatura ključni čimbenik, pri čemu su temperature u rasponu od 40 stupnjeva Celzija do 60 stupnjeva Celzija neophodne za potpunu kontrolu patogena. Prema Currysu, prodavaču tehnologije, preporučljivo je ne samo kategorizirati svoje rublje na svijetle i tamne boje prije pranja, već i odvojiti predmete poput ručnika i donjeg rublja koji su skloni nakupljanju bakterija te ih prati na temperaturi od 60 stupnjeva.

Prema jednom od profesora koji je sudjelovao u studiji, pojedinci koji odluče prati svoju odjeću na temperaturama u rasponu od 30 do 40 stupnjeva u opasnosti su od prijenosa fekalnih tvari na drugo rublje, uključujući kuhinjske krpe i jastučnice. Prema studiji, otkriveno je da kada se koristi program hladnog pranja za donje rublje, uključivanje aditiva (enzima) i izbjeljivača (klora i aktivnog kisika) postaje imperativ, iako to ne nudi konačno rješenje za zaostale fekalne tvari.

BONUS TEKST:

Otkrijte sitnice i nedostatke perilice rublja: njezinu funkcionalnost i bitne informacije kojih biste trebali biti svjesni. Kao ključan uređaj u svakom kućanstvu, perilica rublja posebno je dizajnirana za lako čišćenje odjeće, posteljine i raznih tkanina. Ovaj sveobuhvatni vodič nudi detaljan pregled perilica rublja, uključujući njihove sastavne komponente, operativne mehanizme i dragocjene savjete o optimalnoj uporabi i održavanju.

Povijest i razvoj stroja za pranje rublja može se pratiti unatrag do 19. stoljeća kada su početnim verzijama upravljali ručno, s valjcima koji su se koristili za izvlačenje vode iz odjeće. Tek je 1908. predstavljena prva električna perilica rublja. Tijekom 1930-ih došlo je do značajnog napretka u stvaranju perilica koje su imale kontrole posebno dizajnirane za različite cikluse pranja.

Kad smo ušli u 1940-e, osvanula je nova era uvođenjem prednjih utovarivača, revolucionirajući način pranja rublja. U današnje vrijeme, suvremene perilice rublja opremljene su nizom naprednih značajki uključujući programabilne cikluse, senzore za praćenje potrošnje vode, pametne mogućnosti i učinkovite motore. Bubanj, poznat i kao košara, središnja je komponenta perilice rublja. Služi kao spremnik za rublje i olakšava pomicanje i miješanje odjeće tijekom procesa pranja.

Bubanj i pumpu pokreće motor, koji može raditi putem izravnog pogonskog mehanizma ili uz pomoć remena. Tijekom ciklusa ispiranja, pumpa učinkovito eliminira vodu iz stroja, dok je kod nekih modela grijač zadužen za zagrijavanje vode. Upravljačka ploča omogućuje korisnicima odabir različitih ciklusa pranja, dok ventil za vodu regulira dotok vode u perilicu. Temperatura vode regulirana je termostatom, dok su vibracije tijekom centrifuge minimizirane amortizerima.

Filter u perilici učinkovito hvata sve ostatke ili nečistoće prisutne u vodi. Ovo je važna značajka koja se nalazi u raznim vrstama perilica rublja. Korištenje prednjeg punjenja kao strategije. Prednosti: Optimalno korištenje vode i energije, povećani kapacitet, poboljšana centrifugalna izvedba. Nedostaci: Visoki trošak, produljeno trajanje pranja, dodatna složenost u punjenju i vađenju rublja. Primjer: Samsung WW80J5555FX, s praktičnim mehanizmom za punjenje na vrhu. Prednosti: Pojednostavljeno rukovanje rubljem (punjenje i pražnjenje), skraćeno vrijeme ciklusa, pristupačniji trošak.

Nedostaci: Povećana potrošnja vode i energije, smanjeni kapacitet. Primjer: Whirlpool AWE 6515. Sve u jednom (perilica i sušilica): Prednosti: Štedi prostor, kombinira funkcije pranja i sušenja. Nedostaci: Smanjeni kapacitet sušenja, produženo trajanje ciklusa. Kompaktne perilice rublja, kao što je LG F2J6HM0W, najbolji su primjer. Prednosti: Idealno za kompaktna područja, lako prenosivo.

Protiv: ograničen kapacitet, jednostavne značajke. Naslov: Unutarnji rad perilice rublja Zanussi ZWC1301 U ovom ćemo članku proniknuti u zamršene mehanizme koji pokreću perilicu Zanussi ZWC1301. Razumijevanjem načina na koji ovaj uređaj radi, možete steći dublju zahvalnost za njegovu učinkovitost i djelotvornost. U srcu Zanussi ZWC1301 je snažan motor koji pokreće cijeli proces pranja.

Ovaj motor je odgovoran za okretanje bubnja, mućkanje odjeće i ispuštanje vode. Njegov robustan dizajn osigurava gladak i pouzdan rad, čak i tijekom velikih opterećenja. Za početak ciklusa pranja, korisnik jednostavno odabire željene postavke na upravljačkoj ploči. Ove postavke uključuju program pranja, temperaturu i brzinu centrifuge. Jednom kada ciklus započne, motor se pokreće, pokrećući niz pažljivo orkestriranih koraka. Prvo, stroj puni bubanj vodom, kojom upravlja ulazni ventil.

Ovaj se ventil otvara kako bi omogućio protok vode iz kućnog vodovoda, osiguravajući optimalnu razinu vode za veličinu tereta. Nakon što je bubanj dovoljno napunjen, ventil se zatvara kako bi se spriječilo curenje ili prelijevanje. Zatim, dozator deterdženta ispušta odgovarajuću količinu deterdženta u bubanj. To osigurava da je odjeća temeljito očišćena i osvježena tijekom ciklusa pranja. Zanussi ZWC1301 dizajniran je za prilagodbu i tekućih i praškastih deterdženata, pružajući fleksibilnost prema željama korisnika.

Nakon dodavanja deterdženta, motor kreće u visoku brzinu, miješajući odjeću u bubnju. Ovo miješanje, u kombinaciji s deterdžentom i vodom, pomaže u uklanjanju prljavštine, mrlja i mirisa s tkanine. Zanussi ZWC1301 nudi različite programe pranja, omogućujući korisniku da odabere najprikladniju opciju na temelju svojih specifičnih potreba. Nakon završetka ciklusa pranja, stroj prelazi na fazu ispiranja.

Tijekom ove faze, svježa voda se uvodi u bubanj kako bi se uklonili svi preostali deterdženti i ostaci. Ciklus ispiranja osigurava da je odjeća temeljito očišćena, ostavljajući je svježom i spremnom za sušenje. Nakon što je ispiranje završeno, Zanussi ZWC1301 započinje završnu fazu ciklusa pranja: centrifugu. Motor vrti bubanj velikom brzinom, koristeći centrifugalnu silu kako bi izvukao višak vode iz odjeće. Ovaj učinkovit postupak centrifuge skraćuje vrijeme sušenja i pomaže u sprječavanju bora.

Na kraju, ispuštena voda se izbacuje iz stroja kroz odvodnu cijev. Zanussi ZWC1301 opremljen je pouzdanim sustavom odvodnje koji učinkovito uklanja vodu, ostavljajući odjeću vlažnom, ali ne i mokrom. Zaključno, Zanussi ZWC1301 perilica rublja radi kroz niz dobro koordiniranih koraka, a pokreće ih robusni motor. Od punjenja bubnja vodom do mućkanja odjeće, ispiranja, centrifugiranja i pražnjenja, svaka se faza pažljivo izvodi kako bi se isporučilo čisto i osvježeno rublje.

Sa svojim kontrolama jednostavnim za korištenje i raznovrsnim značajkama, Zanussi ZWC1301 je pouzdan i učinkovit pratilac za vaše potrebe pranja rublja. Voda ispunjava predviđeni prostor kada se ventil otvori, dok se istovremeno miješa s deterdžentom. Tijekom ciklusa pranja, bubanj se pokreće pomoću motora, učinkovito miješajući rublje s vodom i deterdžentom. Osim toga, grijač može povisiti temperaturu vode.