Luksemburg, iako mala, izuzetno je bogata zemlja sa oko 562.958 stanovnika. Smatra se devetom najmanje korumpiranom zemljom na svetu, a politička situacija u njoj je stabilna. Šef Hrišćansko-socijalne narodne partije (CSV), Žan-Klod Junker, vodio je državu 19 godina pre nego što je postao predsednik Evropske komisije. Luksemburg je poznat i kao poslednje veliko vojvodstvo na svetu.

 

 

 

 

Šta to Luksemburg ima, a mi nemamo?

  • Lokacija, lokacija, lokacija: Smješten u srcu zapadne Evrope, Luksemburg omogućava lak pristup velikim i malim gradovima u okolini. London je udaljen samo sat vremena leta avionom, Pariz je na sat leta, a Brisel na tri sata vožnje vozom. Berlin se može dostići za samo dva sata.

 

  • Jedinstveni grad Luksemburg: Glavni grad ove zemlje, iako bez najkreativnijeg imena, odličan je primer spoja starog i novog, prirodnog i veštačkog. Izgrađen u srednjem veku, centar grada obiluje malim, starim zgradama i ostacima srednjovekovne prošlosti. Dolina usred grada obasjava reka okružena zelenilom. Finansijski centar, Kirhberg, dom je staklenih nebodera i velikih avenija. Grad je takođe kulturno središte zemlje s brojnim muzejima, umetničkim galerijama, barovima i restoranima.

 

 

 

 

 

  • Raznolikost kultura:Skoro polovina stanovništva Luksemburga su stranci, omogućavajući ovom vojvodstvu da bude dom mnogim kulturama uprkos svojoj maloj veličini. Najbrojniji su Portugalci, čineći 16% ukupnog stanovništva, dok su Francuzi i Italijani sledeći. Većina drugih stranaca su takođe Evropljani.

 

 

  • Jezik nije prepreka: Većina Luksemburžana govori više jezika, uključujući luksemburški, nemački, francuski i engleski. Luksemburžani koji pohađaju državne škole uče sva četiri jezika. Jezici koji se govore u zemlji su luksemburški, francuski i nemački, dok je portugalski takođe široko rasprostranjen zbog velikog broja Portugalaca koji žive u zemlji.

 

 

 

  •  Bogata gastronomska scena: Luksemburg je poznat po svojoj kulturi hrane i pića, a glavni grad ima najviše Mišlenovih restorana po glavi stanovnika na svetu.

 

 

  • Jeftina vožnja, pušenje i piće: Iako je zabrana pušenja u barovima, kafićima i klubovima uvedena 1. januara 2014. godine, porezi na cigarete i dalje su niži nego u većini evropskih zemalja. Niži porezi na alkohol i benzin takođe privlače ljude iz celog kontinenta.

 

  • Visoke plate: Luksemburg je jedna od zemalja u Evropi s najvišim platama. To delimično objašnjava veliki broj ljudi koji svakodnevno dolaze na posao u Luksemburg, ali žive van zemlje.

 

  • Fantastična priroda: Pejzaži Luksemburga od gustih šuma Ardena na severu do regiona Milertal, poznatog kao Mala Švajcarska, na jugu, pružaju prelepe pejzaže i prirodne lepote koje oduzimaju dah .

BONUS TEKST

Biber, poznat i pod latinskim nazivom Piper nigrum, zajedno sa solju, predstavlja neizostavan začin u kuhinjama širom sveta i restoranima, a poreklom je iz tropskih šuma Indonezije. Ova puzajuća biljka može dostići visinu od 10 metara i daje bobicaste plodove, poznate kao zrna bibera.

Iako postoji preko 2000 vrsta bibera u prirodi, najpoznatija podela ovog začina na tržištu je na crni, beli, zeleni i crveni biber. Boja bibera ne zavisi od primarne vrste biljke sa koje je ubran, već od načina pripreme zrna za upotrebu.

Crveni biber dobija se kada se uberu potpuno zrela i crvena zrna, koja se potapaju u slanu vodu, a zatim zamrzavaju ili brzo suše. Zeleni biber priprema se na isti način, ali se zrna beru ranije dok su još zelena. Beli biber nastaje od zrelih, ali oljuštenih zrna bibera. Crni biber dobija se kada se uberu zelena zrna, a zatim bez ikakve obrade suše na suncu.

U nastavku se fokusiramo na crni biber i njegova lekovita svojstva:

  1. Crni biber podstiče varenje hrane, eliminiše bakterije u želucu, sprečavajući nadimanje stomaka i nastanak gasova. Takođe, antimikrobno dejstvo bibera sprečava kvarenje hrane.
  2. Podstiče apsorpciju hranljivih materija, posebno beta-karotena i vitamina B.
  3. Koristan je za osobe s viškom kilograma jer ubrzava metabolizam i sagorevanje kalorija, podstičući mršavljenje.
  4. Crni biber sadrži fitohemikalije s antioksidativnim dejstvom, koje se bore protiv slobodnih radikala i doprinose zaštiti tela od raka.
  5. Sprečava zadržavanje vode u organizmu podstičući znojenje i izlučivanje mokraće.
  6. U kombinaciji sa kuvanim crnim vinom, crni biber efikasno suzbija prehladu.
  7. Čaj od bibera uz lekovito bilje koristan je prirodni lek protiv kašlja, kao i mleveni biber s medom.
  8. Neka istraživanja pokazuju da je udisanje pare koja sadrži crni biber delotvorno za odvikavanje od pušenja.
  9. Eterično ulje crnog bibera, kada se koristi spolja, ublažava bolove kod artritisa, poboljšava cirkulaciju, smanjuje celulit, opušta mišiće, umiruje grčeve i suzbija akne.
  10. Crni biber je zastupljen i cenjen sastojak u pripremi lekova u indijskoj medicini (ajurveda), što ukazuje na visok nivo njegovih lekovitih svojstava.

Važno je napomenuti da preterana upotreba bibera nije preporučljiva osobama koje imaju ozbiljne probleme sa hemoroidima, oštećenjem želuca ili jetre. Pri kupovini bibera, treba obratiti pažnju na krupnija, teža i zrna pravilnijeg oblika, jer su takvi boljeg kvaliteta od onih koji to nisu. Takođe, najbolje je mleti biber neposredno pre upotrebe kako biste u potpunosti uživali u njegovom mirisu i ukusu.