Dok suplementi imaju potencijal za veliku korist ljudskom zdravlju, moramo ih koristiti pravilno i u skladu sa svojim zdravstvenim stanjem, jer njihova upotreba nekada može rezultirati štetnim učincima. Također, važno je znati da određeni dodaci prehrani mogu ometati rad štitnjače ili joj naštetiti. Osim toga, neki dodaci prehrani mogu umanjiti ili poništiti učinkovitost lijekova propisanih za bolesti štitnjače.
Shodno svemu navedenom, naglašavamo nužnost traženja smjernica od medicinskog stručnjaka prije uključivanja dodataka prehrani u vašu rutinu. Budite oprezni kada je riječ o devet suplemenata navedenih u nastavku. Željezo: Važnost ove posebne hranjive tvari ne može se precijeniti kada se radi o održavanju optimalnog zdravlja štitnjače. Međutim, doza u kojoj se konzumira igra nevjerojatno presudnu ulogu. Veza između to dvoje može se opisati kao uzročno-posljedična veza: nedovoljna razina željeza može dovesti do usporenog rada štitnjače, što zauzvrat ometa apsorpciju željeza, što u konačnici rezultira nedostatkom ovog vitalnog nutrijenta. Međutim, treba uzeti u obzir jedno upozorenje: nadomjesci željeza mogu stupiti u interakciju s oralno primijenjenim lijekovima za štitnjaču i potpuno poništiti njihovu učinkovitost. Kako bi se prevladao ovaj izazov, preporučuje se uzimanje dodataka željeza 4 sata prije ili 4 sata nakon bilo koje terapije štitnjače.
Kalcij, drugi element u periodnom sustavu elemenata, igra ključnu ulogu u raznim biološkim procesima. Baš kao i željezo, kalcij pokazuje usporedivo ponašanje u odnosu na štitnjaču. Iako nema izravan učinak na žlijezdu, dodaci kalcija smanjuju učinkovitost lijekova za štitnjaču kada se uzimaju istovremeno. Vrijedno je napomenuti da se kalcij često nalazi u raznim multivitaminima, stoga je važno provjeriti etiketu kako biste bili sigurni da ga ne konzumirate nesvjesno. Slično željezu, preporuča se razmak između unosa kalcija iz terapije štitnjače za minimalno 4 sata. Jod je treći element u periodnom sustavu. Iako se osobama s poremećajima štitnjače savjetuje unos joda, prekomjerne količine (preko 12,5 miligrama dnevno) mogu dovesti do ozbiljnih posljedica poput pojave Hashimotove ili Gravesove bolesti. Za većinu pojedinaca doze u rasponu od 50 do 200 mikrograma sigurne su i učinkovite.
Vlakna: Postoji uobičajena zabluda da se dobrobiti hrane bogate vlaknima protežu i na dodatke vlaknima. Međutim, važno je napomenuti da uzimanje dodataka vlaknima zapravo može spriječiti apsorpciju vaših lijekova za štitnjaču. Kako bi se to spriječilo, preporučuje se rasporediti konzumaciju ovih dodataka tijekom dana – jedan ujutro i jedan navečer.
Kofein: Za osobe s bilo kojim oblikom bolesti štitnjače imperativ je potpuno izbaciti kofein iz prehrane. To podrazumijeva suzdržavanje od kave, energetskih pića, gaziranih pića i bilo kakvih čajeva s kofeinom. Razlog za ovu preporuku je taj što kofein sprječava apsorpciju lijekova za štitnjaču, dok istovremeno ubrzava probavni proces. Posljedično, lijek se izbacuje iz tijela prije nego što počne djelovati. Nadalje, kofein nepovoljno utječe na nadbubrežne žlijezde, što je posebno problematično za osobe s nedovoljnim radom štitnjače.
Lijekovi protiv žgaravice : Učinkovitost ovih pripravaka leži u njihovoj sposobnosti da smanje razinu želučane kiseline, ali također utječu na apsorpciju raznih hranjivih tvari u probavnom traktu, uključujući lijekove i dodatke prehrani. Posljedično, produljena uporaba može rezultirati nedostatkom esencijalnih nutrijenata i promjenama u crijevnoj flori.
Pojačivači za poticanje sinteze estrogena : Imati odgovarajuću količinu estrogena u tijelu je ključno, jer je vitalni hormon. Međutim, potreban je oprez pri korištenju dodataka koji potiču proizvodnju estrogena. To je zato što estrogen ima stimulirajući učinak na globulin štitnjače, protein odgovoran za vezanje i prijenos hormona štitnjače kroz tijelo. Prekomjerne razine globulina štitnjače mogu poremetiti ravnotežu hormona štitnjače. Slijedom toga, iako suplementi estrogena sami po sebi nisu štetni, preporučljivo je podvrgnuti se laboratorijskim testovima za procjenu razine hormona štitnjače.
Postoji zabluda o biotinu, također poznatom kao vitamin B7, i njegovom utjecaju na štitnjaču. Mnogi vjeruju da biotin predstavlja opasnost za štitnjaču, ali to nije tako. Iako visoke doze biotina mogu dovesti do umjetno povišene razine hormona štitnjače u laboratorijskim testovima, on zapravo ne utječe na funkciju štitnjače. Kako bi se osigurali točni rezultati, preporuča se prekinuti unos biotina 2-3 dana prije testiranja razine hormona štitnjače. Ako imate poremećaj štitnjače, osobito hipotireozu, ključno je dati prednost korištenju dodaci prehrani. Međutim, bitno je napomenuti da nisu svi suplementi korisni za štitnjaču. Stoga je preporučljivo potražiti smjernice od svog liječnika prije nego što ih uključite u svoju rutinu.