S druge strane, ove tvari su korisne u smislu poticanja metabolizma i pomoći u procesu detoksikacije. Visoka koncentracija antioksidansa koja se nalazi u marelicama igra vitalnu ulogu u jačanju imunološkog sustava i borbi protiv oksidativnog stresa, u konačnici jačajući obranu tijela od infekcija, upala i težih bolesti.

  • Ne samo da su vrlo hranjivi, već također nude značajne prednosti za naše oči i pomažu u poboljšanju probave. Marelice su prepune esencijalnih vitamina i minerala, a istovremeno imaju nevjerojatno malo kalorija. Samo dvije svježe marelice, težine 70 grama, sadrže samo 34 kalorije. Osim toga, nude 8 grama ugljikohidrata i 1 gram proteina, s minimalnim udjelom masti. Ovo hranjivo voće također doprinosi 4 posto preporučenog dnevnog unosa kalija, zajedno sa skromnom količinom vlakana.

Nadalje, kajsije su bogate vitaminima A, C i E. Nadalje, ovo voće također posjeduje beta karoten, lutein i zeaksantin, koji su moćni antioksidansi koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjenju oksidativnog stresa. Prisutnost značajne količine vlakana u marelicama ima blagotvoran učinak i na crijeva i na cjelokupni probavni sustav, što ga čini važnim faktorom koji treba uzeti u obzir. Da biste u potpunosti iskoristili njihove dobrobiti, savjetuje se konzumirati ih u cijelosti, bez guljenja, nakon temeljitog pranja.

  • Nutricionisti se snažno zalažu za njihovu redovitu prisutnost na našim blagovaonskim stolovima, iznimka je to poseban slučaj. Budite oprezni pri konzumiranju marelica jer sadrže značajnu količinu kalija. Kalij, esencijalni mineral i elektrolit, nalazi se u izobilju u marelicama. Ovaj mineral igra ključnu ulogu u prijenosu živčanih signala, reguliranju kontrakcija mišića i održavanju ravnoteže tekućine u tijelu.

Konzumacija samo dvije marelice, težine približno 70 grama, osigurava značajnih 181 mg kalija, ispunjavajući 4 posto vaših dnevnih potreba. Harmonična interakcija između kalija i natrija osigurava optimalnu ravnotežu tekućine, sprječava nadutost i potiče zdravu razinu krvnog tlaka.

  • Sveobuhvatno ispitivanje 33 studije pokazalo je da je prehrana bogata kalijem učinkovito smanjila krvni tlak i smanjila rizik od moždanog udara za 24 posto (26). Unatoč tome, osobe s kardiovaskularnim ili bubrežnim problemima trebaju biti oprezne i suzdržati se od konzumiranja prekomjernih količina ovog voća, a možda bi bilo preporučljivo da ga u potpunosti izbjegavaju, osobito ako su podvrgnuti redovitoj terapiji.

BONUS TEKST:

Konzumacija marelica značajno jača imunološki sustav organizma, jača zube i kosti. Konzumirane prije obroka, marelice povoljno utječu na probavni proces, a bogat sadržaj željeza čini ih vrlo korisnim za osobe koje boluju od anemije. Štoviše, zbog značajne prisutnosti vitamina A, marelice se naširoko smatraju prirodnim i neprocjenjivim sredstvom za održavanje optimalnog vida i promicanje zdrave kože.

Ne samo da ovo voće sadrži izdašnu količinu magnezija, već obiluje i fosforom koji poboljšava kognitivne sposobnosti. Skladna mješavina ovih minerala ima dodatnu korist u reguliranju krvnog tlaka. Marelice su fantastičan izvor vitamina A, B2, B3 i C, kao i korisnih prirodnih šećera i kalcija. Znanstvene studije su pokazale da je konzumacija dvije marelice dnevno dovoljna za poboljšanje općeg blagostanja.

Marelice, bilo da se konzumiraju u suhom ili svježem obliku, izvrsna su opcija bogata vlaknima. Topivi retinol koji se nalazi u marelicama brzo se otapa u tijelu, omogućujući učinkovitu apsorpciju esencijalnih nutrijenata. Dodatno, prisutnost vlakana pomaže u razgradnji masnih kiselina, potičući optimalno zdravlje probavnog sustava. Korisno za zdravlje kardiovaskularnog sustava, voće bogato vlaknima pomaže u smanjenju razine kolesterola, pružajući zaštitu srcu.

Dodatno, prisutnost kalija u ovom voću osigurava održavanje optimalne razine elektrolita, podupirući pravilan rad srčanog mišića. Za osobe koje se suočavaju s problemima povezanim sa srcem, osobito aritmijom, suhe marelice predstavljaju vrijedan izvor kalijevog karbonata, nutrijenta ključnog za njihovo dobrobit. Marelice, sa svojim obilnim antioksidansima, služe kao vrijedan izvor za eliminaciju toksina nakupljenih tijekom dana kada se konzumiraju svakodnevno.

Sok od marelice vrlo je cijenjen kao bogat izvor kalcija i željeza, što ga čini idealnim izborom za trudnice i malu djecu. Konzumacija jednog i pol decilitra čistog, nepatvorenog soka od marelice ispunjava dnevne potrebe za karotenom. Marelice, bogate vitaminima C i A, te fitonutrijentima, izvrsno štite kožu. Antioksidansi koji se nalaze u marelicama također se učinkovito bore protiv znakova starenja, osiguravajući mladolik izgled.

Za pojedince koji žele izgubiti težinu, marelice nude korisnu prednost. Dijetalna vlakna koja se nalaze u ovom voću pospješuju probavu, a time i metabolizam. Kao niskokalorični međuobrok, marelice su odličan izbor za one koji su na dijeti, jer pružaju brzo zadovoljstvo bez pretjeranog unosa kalorija. Marelice su bogate i kalcijem i kalijem, dva bitna hranjiva za zdravlje kostiju.

Kalcij je ključan za razvoj i održavanje jakih kostiju, a marelice sadrže značajnu količinu ovog minerala. Osim toga, marelice su također dobar izvor kalija, koji ima vitalnu ulogu u pravilnoj apsorpciji kalcija u tijelu. Bez znanja mnogih, poznati bliskoistočni liječnik Avicenna/Ibn Sina (980-1037) dokumentirao je izvanredna ljekovita svojstva marelica u svojim spisima.

U usporedbi s drugim voćem, ovo voće ima deset puta veći sadržaj magnezija. Nakon podrijetla iz Kine, Aleksandar Veliki odigrao je ključnu ulogu u njihovoj distribuciji u mediteranskoj regiji. Tijekom antičkih vremena u Grčkoj, ovo se voće često smatralo cijenjenim “zlatnim jajetom sunca”, dok se u srednjem vijeku vjerovalo da je uzrok groznice.