Dugo se godina Sonet Lubert, ugledna blogerica, borila s problemom oštećene i nezdrave kose. U pokušaju da pronađe rješenje, razmišljala je o tome da skrati kosu. Ipak, nakon nekoliko eksperimenata, naišla je na pametnu tehniku ​​koja joj je olakšala ponovni rast kose.

  • Da pojasnimo, u svoj je šampon uključila i sodu bikarbonu, uobičajeno dostupan i pristupačan kućni artikl, koji je poznat po brojnim dobrobitima i širokom rasponu upotrebe. Transformacija moje kose bila je doista zapanjujuća kada sam se s konvencionalnog šampona prebacila na alternativu sodi bikarboni.

Ne samo da je moja kosa izgledala znatno zdravije, već sam otkrio i dodatnu korist izbjegavanja štetnih učinaka preko 4000 kemikalija koje se obično nalaze u mirisnoj kozmetici. Ove kemikalije su doista strašne. Nadalje, tradicionalni šamponi uklanjaju prirodna ulja s kose, zbog čega vlasište to kompenzira tako što proizvodi više masnoće.

  • Ovaj izvještaj iz prve ruke dolazi od blogerice koja dijeli svoje iskustvo na portalu mbg. Stvaranje vlastitog šampona kod kuće pomoću sode bikarbone jednostavan je postupak. Omjer sode bikarbone i vode je 1:3, što znači da će vam za svaku porciju sode bikarbone trebati tri dijela vode. Za predodžbu, dvije do tri žlice sode bikarbone trebale bi biti dovoljne za kosu koja seže do ramena.

Nanesite smjesu na suhu ili vlažnu kosu, pazeći da prekrijete od korijena do vrhova. Ostavite da djeluje 1-2 minute prije nego što temeljito isperete vodom. Počnite kombiniranjem octa i vode u omjeru 1:4 kako biste dobili otopinu za čišćenje. Kako biste smanjili miris octa, Sonet predlaže dodavanje nekoliko kapi eteričnog ulja lavande, ružmarina ili metvice u mješavinu.

  • Kako prenosi 24sata.hr, nakon ispiranja kose ovom mješavinom, dobro je isprati se mlazom hladne vode. Ovaj korak pomaže u održavanju vlage u kosi, sprječavajući da izgleda suho, a istovremeno pruža učinak zaglađivanja i pojačava sjaj. Često frizeri predlažu korištenje sode bikarbone kao rješenja za uklanjanje prhuti. Unatoč tome, ne savjetuje se redovito nanošenje sode bikarbone na kosu i vlasište, više od 3 puta mjesečno.

BONUS TEKST:

Zdrava kosa nije samo odraz ljepote i vitalnosti već i cilj mnogih pojedinaca. Težnja za sjajnom, jakom i gustom kosom zahtijeva predanost, pravilno održavanje, hranjivu prehranu i razumijevanje čimbenika koji utječu na zdravlje kose. U sljedećem odlomku zadubit ćemo se u osnovne elemente održavanja zdrave kose. Struktura kose sastoji se od tri primarna sloja.

Zaštitni sloj kose, poznat kao kutikula, sastoji se od keratinskih stanica koje se međusobno preklapaju. Ovaj vanjski sloj štiti unutarnje komponente kose. Korteks se nalazi između kutikule i najunutarnjeg dijela vlasi. U korteksu se nalaze keratinska vlakna i pigmenti koji igraju ključnu ulogu u određivanju boje kose. Deblje dlake imaju unutarnji sloj koji se naziva medula. Ciklus rasta svakog folikula dlake sastoji se od tri različite faze: anagena, što je faza rasta, katagena, prijelazna faza, i telogena, faza mirovanja.

Poznavanje ovih faza pomaže u razlikovanju tipičnih i atipičnih obrazaca rasta dlačica. Na održavanje zdrave kose uvelike utječe dobro uravnotežena prehrana. Esencijalne hranjive tvari koje doprinose zdravlju naše kose su: Primarna komponenta kose su proteini, posebno keratin. Nedovoljan unos proteina može rezultirati krhkom kosom i sklonom lomljenju. Za promicanje jake i zdrave kose, važno je konzumirati hranu bogatu proteinima kao što su meso, riba, jaja, mliječni proizvodi i mahunarke.

Vlasište se održava hidratiziranim kroz proizvodnju sebuma, što je pospješeno vitaminom A. Ova bitna hranjiva tvar može se dobiti iz izvora kao što su mrkva, slatki krumpir i špinat. Pomažući u apsorpciji željeza i proizvodnji kolagena, vitamin C se može pronaći u agrumima, jagodama i paprici. Poboljšanje cirkulacije krvi u vlasištu jedna je od dobrobiti vitamina E. Ovaj bitan nutrijent može se dobiti iz orašastih plodova, sjemenki i avokada. Za rast kose potreban je esencijalni hranjivi sastojak biotin, koji se može dobiti iz izvora kao što su jaja, bademi i avokado. Gubitak kose može biti posljedica nedostatka željeza.

Crveno meso, špinat i mahunarke bogati su izvori ovog esencijalnog minerala. Cink je ključni element u procesu regeneracije i rasta tkiva kose. Ovaj esencijalni nutrijent može se dobiti iz školjki, mesa i sjemenki bundeve. Pravilna njega kose uključuje različite bitne komponente koje se moraju uzeti u obzir. Učestalost pranja kose treba odrediti na temelju specifičnih zahtjeva vlasišta i tipa kose. Pretjerano pranje može ukloniti prirodna ulja s kose, koja služe kao zaštitna barijera. Nasuprot tome, rijetko pranje može rezultirati nakupljanjem prljavštine i sebuma.

Za optimalnu njegu kose preporuča se nanošenje regeneratora nakon svakog pranja kako bi se navlažio i olakšao proces raščešljavanja. Važno je voditi računa o potencijalnoj šteti uzrokovanoj korištenjem vrućih alata za oblikovanje kose kao što su sušila za kosu, pegle i uvijači. Kako biste se zaštitili od toga, koristite zaštitne proizvode i ograničite učestalost korištenja vrućeg alata. Održavanje redovitog šišanja, obično svakih 6-8 tjedana, ključno je za sprječavanje pucanja vrhova i održavanje cjelokupnog zdravlja vaše kose.

Kako biste smanjili lomljenje, neophodno je koristiti četku ili češalj sa širokim zupcima. Počnite se češljati od vrhova kose i postupno se penjite prema korijenu. Problemi s kosom i lijekovi Dehidrirana kosa: Osnovno rješenje leži u održavanju vlažnosti. Primijenite revitalizirajuće tretmane za kosu, uključite ulja (kao što su arganovo ili kokosovo ulje) u svoju rutinu i smanjite pretjerano pranje kose šamponom.

Za borbu protiv masne kose preporučuje se čišćenje šamponom posebno namijenjenim masnoj kosi i izbjegavanje jakih regeneratora koji mogu pogoršati masnoću. Kada se bavite prhuti, odlučite se za šampone protiv prhuti koji sadrže sastojke poput cinkovog piritona, selenijevog sulfida ili ketokonazola. Gubitak kose može se pripisati raznim čimbenicima kao što su stres, hormonalne fluktuacije ili genetska predispozicija.

Kako biste utvrdili temeljni uzrok i pronašli najprikladnije liječenje, preporučljivo je potražiti savjet medicinskog stručnjaka. Znatan broj pojedinaca odlučuje se za prirodne tehnike njege kose, dajući prednost domaćim pripravcima. Kokosovo ulje, kada se koristi kao tretman prije pranja, ima sposobnost hidratizirati i obnoviti oštećenu kosu.