Životna priča žene koja žonglira između rada frizerke tijekom dana i bavljenja prostitucijom noću nedvojbeno je izazovna. Tijekom dana Neda radi kao frizerka, no kad padne noć preuzima drugu ulogu prostitutke. Unatoč nošenju hidžaba i osjećaju srama, postoji jedna stvar koju si nikada neće moći oprostiti.

  • Fotografija koju je snimila Profimedia prati ovu priču. Neda u sebi nosi ispovijest koja skriva skrivene istine, opterećena životom koji ju je natjerao da se srami svog zanimanja. Kako bi osigurala svoju obitelj, mora se prihvatiti zahtjevnog zadatka žongliranja s dva posla. Danju vješto brine o klijentima kao frizerka, dok se noću snalazi u složenostima najstarijeg zanata. Neda, razvedena žena koja živi u Teheranu, izražava svoj duboki osjećaj srama zbog svog trenutnog zanimanja.

No, smatra da nema druge mogućnosti. Danju koristi svoje vještine frizerke, no kad padne noć, prisiljena je baviti se prostitucijom kako bi podmirila svoje financijske obveze. U nastavku izražava svoje nezadovoljstvo nedostatkom poštovanja prema ženama, ekonomijom koja se raspada i neprestanim rastom cijena koje doživljava živeći u svojoj zemlji.

  • Nakon brutalnog napada na Nikolu Rokvića, u njegovim mislima odjekuje jedna jedina riječ koja označava početak bespoštedne bitke za opstanak. Neda, opterećena svojim zanimanjem, nastoji sebi i svom djetetu osigurati ugledan život, bez obzira što ne gaji ponos zbog odabranog puta. Kao jedina njegovateljica svog sina, nalazim se u poziciji u kojoj moram razmotriti alternativne načine da se brinem za nas.

Prostitucija, iako sumorna stvarnost, nudi pozamašnu financijsku naknadu koja će mi omogućiti kupnju skromnog stana u srcu grada. Teška srca priznajem žrtvu koju podnosim u zamjenu za monetarnu stabilnost. Godine 2012. Iran je dao značajnu najavu u vezi s provedbom nacionalnog programa usmjerenog na rješavanje problema prostitucije. Suprotno službenom stajalištu iranskog konzervativnog vjerskog establišmenta, neslužbena izvješća nevladinih organizacija i istraživača dosljedno ukazuju na stalan porast broja pojedinaca uključenih u seks industriju.

  • Povećajte svoju zaradu na listiću uz BetOle-ovu velikodušnu bonus ponudu do 350%. Umjesto da priznaju problem, vlasti odlučuju insinuirati da je prostitucija zapadnjačka zavjera usmjerena na kvarenje mladih ljudi ili svaljuju krivnju na žene za sudjelovanje u grešnim radnjama s beskrupuloznim muškarcima, kao što je sponzorirao Midas s njihovim logom prikazanim u Iranu i fotografijom muslimanke sa Shutterstocka.

Postoje anegdotski dokazi koji ukazuju na zabrinjavajući trend smanjenja dobi među iranskim seksualnim radnicama. Podaci koje je prikupilo više nevladinih udruga otkrivaju da su već 2016. godine otkrivene djevojčice od 12 godina koje su se bavile prostitucijom. Godine 2019. Udruga Aftab, nevladina organizacija usmjerena na pomoć ženama ovisnicama o drogama u Iranu, otkrila je da bi glavni grad potencijalno mogao imati populaciju od gotovo 10.000 seksualnih radnica, od kojih je otprilike 35 posto u braku.

  • Amir Mahmud Hariči, profesor socijalne zaštite na Sveučilištu u Teheranu, sugerira da bi populacija seksualnih radnica u Teheranu mogla potencijalno biti dvostruko veća od sadašnjih procjena. Zbog ograničenih mogućnosti zapošljavanja za žene u Iranu, zajedno s prevladavajućim rodnim razlikama, značajan broj žena koje žive ispod praga siromaštva pribjeglo je prodaji seksualnih usluga.

Ipak, uključivanje u ovaj posao uključuje značajne opasnosti. Mahnaz, studentica na Sveučilištu u Teheranu koja se također bavi prostitucijom kako bi zaradila, objašnjava da su muškarci svjesni nezakonitosti prostitucije u Iranu i teških posljedica s kojima se žene suočavaju, ali ipak odlučuju sudjelovati u njoj.

Mahnaz je iskusila više slučajeva u kojima se upuštala u seksualne aktivnosti s pojedincima koji joj nisu platili odštetu, ostavljajući je bez mogućnosti da potraži pomoć od odgovarajućih vlasti. Prema Mahnaz, zbog previsokih troškova života u Teheranu teško joj je uzdržavati se alternativnim mogućnostima zapošljavanja.