Kada tijelo doživi porast temperature, to služi kao doakz da tijelo reagira na prisutnost virusa, bakterija ili drugih abnormalnosti. Porast tjelesne temperature služi kao zaštitni odgovor protiv potencijalne štete, a kako većina medicinskih blogova navodi, temperatura koja prelazi 37 stupnjeva Celzijusa klasificira se kao visoka.
Zaustavljajući uzročnike bolesti, sprječavajući njihov prijenos, a istovremeno jačajući i pomlađujući imunološki sustav, temperatura ima presudnu ulogu. Važno je napomenuti da nisu sve vrućice štetne, osobito u slučajevima virusnih infekcija gdje obično nestaju unutar dan ili dva. Međutim, ako vrućica potraje dulje od tri dana i konstantno doseže temperaturu iznad 39 stupnjeva Celzijusa, savjetuje se potražiti savjet liječnika. U međuvremenu, provedba ovih nekoliko prijedloga može vam pomoći da ga sami učinkovito smanjite.
Kad smo bili mladi, grozničavo stanje često smo ublažavali primjenom krumpira, lijeka kojim su se služile naše bake. Iako se ova tehnika možda činila komičnom, brojni je pojedinci i danas koriste. U slučajevima kada se temperatura može kontrolirati bez liječničkog nadzora, savjetuje se pokušaj snižavanja temperature različitim metodama, od kojih je jedna manje poznata, ali učinkovita tehnika snižavanja tjelesne temperature pomoću krumpira.
Ako želite sniziti tjelesnu temperaturu pomoću krumpira, slijedite jednostavnu metodu. Započnite s guljenjem krumpira i rezanjem na kolutove. Zatim stavite kolutove krumpira u čarape, pazeći da vam cijelo stopalo prekriju. Krumpir ima sposobnost izvlačenja povišene tjelesne temperature. Trebali biste početi primjećivati poboljšanje unutar nekoliko sati. Ako vam se krumpir osuši, jednostavno ga zamijenite svježim. Osim krumpira, postoje i alternativni načini snižavanja temperature. Održavanje hidratacije unosom velikih količina vode ključno je jer nadoknađuje izgubljenu tekućinu i pomaže u regulaciji tjelesne temperature. Kada je u pitanju tuširanje, savjetuje se izbjegavati hladnu vodu i radije se odlučiti za mlaku vodu. Započnite s vodom koja ima oko 36 stupnjeva i postupno smanjite temperaturu dok ne dosegne ugodnu razinu.
Za ublažavanje visoke tjelesne temperature, kaže Krstarica, preporučuje se korištenje hladnih obloga. Nakon što se oblozi ugriju, savjetuje se da ih odmah zamijenite svježima. Da biste napravili preljev od octa, ulijte 500 ml vode u zdjelu. Zatim dodajte veliku žlicu potpuno prirodnog jabučnog octa. Uzmite mali ručnik ili mekanu tkaninu od lana ili pamuka i uronite u smjesu. Nježno ocijedite sav višak tekućine prije nego stavite vlažnu krpu na stopala, ruke i čelo. Pustite da tkanina ostane na vašem tijelu dok ne postigne toplinu vaše prirodne tjelesne temperature. Za ublažavanje tegoba koristite svježe listove kupusa kao obloge i stavite ih na leđa i prsa. Dok ležite, dopustite tijelu da se odmori i promatrajte kasniji pad temperature.
Kad se juha ohladi na mlaku, služi kao sredstvo za snižavanje tjelesne temperature i hidrataciju. Kako bi se povećala njegova učinkovitost, može se dodati bosiljak kako bi se ubrzao proces ozdravljenja. Dodatno, ljuta hrana poput čilija ne nudi samo divan okus, već pomaže i u smanjenju tjelesne temperature. Prisutnost čilija ili kajenskog papra u hrani izaziva znojenje, što je urođeni način hlađenja tijela. Koristite domaću rakiju, zagrijanu za dodatni učinak, za masažu ključnih pulsnih točaka na tijelu, uključujući zglobove, dlanove, podlaktice i iza koljena. Uz to nježno masirajte dlanove i stopala. Alkohol u rakiji ima jedinstvenu sposobnost izvlačenja topline iz tijela.