Prije deset godina, moja supruga i ja istraživali smo svaki mogući način da začnemo dijete, no ipak smo se suočavali s opetovanim neuspjesima. Dok su mnogi pretpostavljali da problem leži u meni, stvarnost je bila da se moja supruga borila sa začećem.

  • Njezina je situacija postala žarište komentara i pritisaka iz raznih izvora, uključujući i moju majku, koja me svakodnevno nagovarala da razmislim o napuštanju supruge kako bih pronašao drugu ženu koja bi mi mogla roditi dijete dok još ima vremena. Moja je majka oduvijek bila žena čvrstih stavova i neprestano je isticala koliko je važno da što prije dobijem nasljednika.

Kako ona često kaže, nasljeđe naše obitelji i sav naporan rad uložen tijekom godina mogli bi biti ugroženi. Iako su njezini komentari izazovni i štetni, bio sam odlučan ne dopustiti da njezin pritisak utječe na moje izbore. Moja ljubav prema mojoj ženi je duboka i nisam je želio napustiti zbog stvari koje se mene tiču.

  • Posvetili smo znatan trud, ljubav i predanost našem braku. Nakon dugogodišnjeg truda, prošle smo godine otkrili da čeka blizance, što nam je donijelo ogromno olakšanje i radost. Međutim, kad smo dočekali svoje kćeri, osjetila sam ljutnju, bijes i razočaranje što nemam mušku djecu. Dok sam bio oduševljen dolaskom naših djevojaka, dio mene je još uvijek bio uzrujan zbog izostanka muških nasljednika.

BONUS TEKST

Probavni sustav je temelj našeg zdravlja, a ako ne radi učinkovito, može izazvati lančanu reakciju u cijelom tijelu. Prema riječima nutricionistice Dijane Radetić, proces probave hrane počinje u ustima, gdje se temeljitim žvakanjem aktivira otpuštanje enzima koji pomažu probavi. Održavanje zdravog probavnog sustava nije komplicirano, a samo nekoliko jednostavnih prilagodbi može ga poboljšati.

 

  • Odaberite hranu koja je najbliža njihovom prirodnom stanju. Trenutna prehrana oslanja se na namirnice bez osnovnih prirodnih nutrijenata. Stoga je ključno odabrati hranu koja ostaje najbliža svom izvornom, prirodnom stanju. Za održavanje zdravog probavnog sustava neophodno je svakodnevno konzumiranje biljnih vlakana. Naš stručnjak preporučuje uključivanje svježeg i sirovog voća, povrća, mahunarki i cjelovitih žitarica u vašu prehranu. Bavite se redovitom tjelesnom aktivnošću.

Snažni trbušni mišići doprinose zdravom probavnom sustavu. Bavljenje jednostavnim vježbama usmjerenim na trbušne mišiće pozitivno utječe na pokretljivost crijeva, a pojačano kretanje dovodi do poboljšanja pokretljivosti crijeva. Povećajte svoju temeljnu snagu korištenjem potpore biljke. U pravilu, kada imamo želučane probleme, često se okrenemo čaju od metvice.

  • Koji drugi lijekovi mogu pružiti olakšanje? Brojne biljke nude povoljne učinke, ali je ključno pronaći onu koja odgovara vašim potrebama. Đumbir je, primjerice, popularan izbor među mnogima zbog svoje sposobnosti da brzo ublaži probavne probleme. Jeste li čuli za ulje lišća maslačka i korijandera? U Kini se stoljećima koristi ulje sjemenki korijandera za pospješivanje rada crijeva pospješujući izlučivanje probavnih sokova i ublažavanje plinova, dok se list maslačka ističe kao jedan od najboljih pročišćivača probavnog sustava, ističe Dijana Radetić.

Đumbir pomaže probavu; traži trenutak mira. Prema riječima nutricionistice, veza između želuca i mozga je neraskidiva, a psihološki čimbenici neizbježni. – U današnjem društvu stres djeluje kao tihi ubojica i iako je izbjeći ga možda nemoguće, mijenjanje naših reakcija je pod našom kontrolom. Kada smo suočeni sa stresom, naš instinkt je da se suočimo s izazovima ili da pobjegnemo od njih, što negativno utječe na naš probavni sustav.

  • Preporuča otkrivanje osobne metode opuštanja koja ne samo da ublažava stres, već i istovremeno poboljšava zdravlje probavnog sustava. Ponekad postaje bitno uključiti probiotike i enzime kao pomoć. Problemi s probavom mogu se pojaviti čak i ako se držite zdrave prehrane. Čimbenici kao što su promjene okoliša, ograničena ponuda svježeg voća i povrća tijekom zime ili infekcije mogu pridonijeti ovim problemima.

U takvim slučajevima Dijana Radetić preporuča bez oklijevanja koristiti probiotike i enzime. Uključite vlakna u svoju svakodnevnu prehranu. Foto: Shutterstock Savjeti za zdravu prehranu. Odlučite se za namirnice koje su što bliže njihovom prirodnom stanju. Kad god možete, konzumirajte voće i povrće u sirovom obliku.

  • Klonite se jako obrađenih predmeta. Kada su dostupni, odaberite robu manjih proizvođača, jer oni često daju prednost kvaliteti kako bi uspostavili svoju prisutnost na tržištu. Provjerite popis sastojaka; ako uočite više od pet upitnih komponenti, najbolje je vratiti predmet. Olakšajte pripremu obroka. Posve je prihvatljivo s vremena na vrijeme pojesti malo slatko ili slano.