U današnjem članku ćemo vam objasniti kako da na najlakši način izaberete lubenica a da pri tome bude dobra i slatka.Postoje trikovi koje morate primjeniti a u nastavku teksta vam otkrivamo koji su.

Spomen ljeta uvijek donosi slike sočnih lubenica, savršenih za rashlađivanje tokom vrućih dana. No, često se dogodi da prilikom rezanja lubenice dođe razočaranje – plod nema željeni okus, nedovoljno je zreo ili je, još gore, prezreo i suh. Kupovina ovog voća može izgledati kao igra na sreću, ali uz nekoliko provjerenih trikova, moguće je izabrati onu pravu – slatku, hrskavu i punu soka.

Prvo na što treba obratiti pažnju je stabljika koja je ostala na lubenici. Ona je važan pokazatelj zrelosti ploda. Ako je područje oko stabljike zeleno, to znači da je lubenica ubrana prerano i vjerojatno neće imati pun, bogat okus. Takav plod može biti više nalik krastavcu nego na desert pun slasti. Idealno je birati lubenice koje na tom mjestu imaju blago žutu ili puterastu nijansu. Ova boja otkriva da je voće dovoljno vremena provelo na suncu i da je postiglo optimalnu zrelost. Ako je ta mrlja previše tamno žuta ili čak narančasta, to je znak da je plod prezreo. Prezrele lubenice obično imaju brašnastu teksturu i manjak sočnosti, pa ih je bolje izbjegavati. Najbolji izbor je lubenica s nježno žutom donjom stranom, jer to ukazuje na savršeno vrijeme berbe.

Drugi važan kriterij je oblik i simetrija lubenice. Iako se može činiti da izgled nije toliko bitan, on zapravo mnogo govori o kvaliteti. Lubenica koja je simetrična, gotovo savršeno okrugla ili ovalna, obično je rasla u dobrim uvjetima, s ravnomjernim zalijevanjem i bez stresa za biljku. Suprotno tome, ako primijetite neravnine, udubljenja ili izbočine, to je znak da je plod tokom razvoja nailazio na probleme poput nedostatka vode, napada štetnika ili bolesti. Takve lubenice često imaju neujednačen okus i mogu biti suhe. Najbolje je odabrati onu koja izgleda čvrsto, ima glatku površinu i ujednačenu boju bez mrlja.

  • Još jedan pouzdan znak dobre lubenice je njena težina. Bez obzira na veličinu, zrela lubenica bi trebala biti teža nego što izgleda. To je zbog velike količine vode koju sadrži, a koja joj daje sočnost. Jednostavan trik je podići nekoliko lubenica iste veličine i uporediti ih – ona koja je najteža za svoju veličinu gotovo sigurno je i najsočnija. Ako je lubenica neuobičajeno lagana, to može značiti da nije dovoljno zrela ili da je izgubila vlagu i više nije svježa.

Osim vida i dodira, važan je i sluh. Stara metoda koju koriste mnogi prodavači i ljubitelji lubenica je tapkanje po kori. Kada lupnete po plodu, obratite pažnju na zvuk. Ako čujete duboku, ali šuplju rezonanciju, to je odličan znak da je unutrašnjost puna soka i da je plod postigao savršenu zrelost. S druge strane, ako je zvuk tup ili prigušen, to može značiti da je lubenica ili nezrela ili da se već počela kvariti. Iako ova tehnika zahtijeva malo vježbe, vrlo je korisna jer omogućava brzo prepoznavanje dobrih primjeraka.

Pregledajte i površinu kore kako biste se uvjerili da nema znakova kvarenja. Mekane točke, pukotine, ogrebotine ili tamne mrlje upozoravaju na to da plod nije u najboljem stanju. Kora mora biti čvrsta, glatka i bez vidljivih oštećenja. Osim toga, pazite na lubenice koje imaju mnogo bijelih pruga ili mrlja, jer te promjene boje često ukazuju na loše uvjete uzgoja i slabiju kvalitetu ploda.

Na kraju, spoj svih ovih savjeta čini razliku između razočaranja i pravog užitka. Birajte lubenicu nježno žute donje strane, simetričnog oblika, čvrste kore bez mana, koja je teža nego što izgleda i koja pri tapkanju daje dubok, šuplji zvuk. Tako ćete imati puno veće šanse da kući donesete plod koji će vas oduševiti svojim slatkim, osvježavajućim okusom i hrskavom teksturom.