Ljubavna priča između Nataše Ričardson i Lijama Nisona zasigurno je jedna od najlepših i istovremeno najtužnijih. Ono što je Lijam morao da uradi u tom teškom trenutku retko ko bi imao hrabrosti. Kada je njihova ljubav dostigla vrhunac, Lijam je bio primoran da isključi aparate koji su održavali Natašu u životu.

 

 

 

 

Njena smrt označila je kraj jedne velike ljubavi, koja će teško biti ponovljena. Nataša Ričardson i Lijam Nison prvi put su se sreli 1993. godine na snimanju filma “Ana Kristi”. Lijam je bio šarmantan muškarac, čiji je šarm bio prisutan u bilo kojoj situaciji, ali je tada bio poznat i po svojim romansama, dok je Nataša bila udata za producenta Roberta.

 

Imali su neodoljivu hemiju kako na setu, tako i van njega, o čemu je govorio i sam Lijam. “Nikada nisam doživeo takvu eksploziju hemije sa glumicom”, rekao je jednom prilikom. Nakon razvoda, Nataša se vratila Lijamu, ignorišući njegovu reputaciju.

 

 

 

 

Iako je Nataša bila hrabra da postavi pitanje o budućnosti njihove veze, Lijam nije bio otvoren u ranim fazama njihove romanse. Na njen rođendan, poslao joj je čestitku s malo strasti, što je Natašu uznemirilo. Ipak, njena iskrenost podstakla je Lijama da bude iskren prema svojim osećanjima, što je na kraju dovelo do priznanja da se zaljubio u nju.

 

Nakon što su oboje prepoznali svoja osećanja, venčali su se 1994. godine, slaveći svoju ljubav na farmi u Njujorku. Bili su toliko posvećeni jedno drugom da je Nataša pokušala dobiti ulogu u filmu u kojem je Lijam Nison imao ulogu. Dobili su dva sina i živeli srećno sve do sudbinskog trenutka.

 

 

 

 

Porodica je 2009. godine otišla na odmor u kanadski Kvebek, gde je tragičan događaj promenio tok njihovih života. Nataša Ričardson je pala na skijanju i zadobila fatalnu povredu glave. Iako su hitno prebačeni u bolnicu, povrede su bile prejake. Lijam je bio uz nju do samog kraja, ispunjavajući njenu poslednju želju, ali i onu koju su oboje razgovarali – da ako jedno od njih završi u komi, drugi će biti taj koji će isključiti aparate. Tako je Lijam Nison održao svoje obećanje.

 

Nakon gubitka Nataše, Lijam se suočio s teškim trenucima, a alkohol je postao uteha. Ipak, shvativši da mu alkohol ne pomaže, okrenuo se rehabilitaciji i ponovno pronašao put ka pravom životu. Ova ljubavna priča je i dalje živa u srcima mnogih, dok je Lijam Nison, i pored gubitka, uspeo pronaći put ka novom početku.

BONUS TEKST

Priča o lekovitim svojstvima belog luka seže daleko u prošlost, sa zapisima koji datiraju još od vremena starih Egipćana. Dok su gradili svoje veličanstvene piramide, često su robovima davali beli luk kako bi održali njihovo zdravlje i kondiciju. Čak i recepti tibetanske medicine, koji su preneti kroz vekove, sadrže ovu izuzetno korisnu biljku. Tokom istorije, beli luk je bio sredstvo borbe protiv bolesti u vremenima ratova, gladnih perioda i siromaštva širom sveta. Na Kavkazu, osnovna ishrana stogodišnjaka često se sastojala od crnog hleba, belog luka i kiselog mleka.

Još pre dva veka, japanska istraživanja su potvrdila blagotvorno dejstvo belog luka u borbi protiv beri-berija. U narodnoj medicini, beli luk se visoko ceni i često se koristi u raznim melemima i prirodnim lekovima. U mnogim narodima, postoje verovanja koja okružuju ovu biljku, od kojih je jedno da onaj ko tokom četrdeset dana svakog jutra pojede po jedan čen belog luka može tokom dana da vidi zvezde.

Danas, savremena medicina potvrđuje sva ta stara saznanja o belom luku kroz naučna istraživanja. Apoteke širom sveta nude razne biljne preparate na bazi belog luka, koji se koriste kao pomoćna lekovita sredstva ili preventiva.

Benefiti belog luka

Beli luk je poznat po tome što snižava krvni pritisak i nivo holesterola u krvi. Takođe, deluje kao snažan antibiotik, često se koristi za borbu protiv prehlade i gripa, kao i preventivno. Redovnom konzumacijom belog luka, smanjuje se rizik od pojave raka, jača imunitet i podstiče proizvodnja antitela u organizmu. Takođe se potvrđuje da deluje protiv ćelija tumora, što ga čini korisnim dodatkom u terapiji protiv raka. Beli luk takođe štiti krvne sudove i smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara. Mineral selen, prisutan u belom luku, može pomoći u smanjenju umora, napetosti i poboljšanju raspoloženja.

Osim toga, beli luk deluje protiv crevnih parazita i gljivičnih infekcija. Čak i u malim količinama, kao dodatak jelima koja izazivaju gasove, može smanjiti nadimanje stomaka. On je takođe moćan antioksidans koji usporava proces starenja i štiti od brojnih hroničnih oboljenja, kao što su katarakta, bronhitis i Parkinsonova bolest.

Zanimljivo je napomenuti da bebe koje sisaju majke koje su konzumirale beli luk pre dojenja često imaju veći apetit. Ova informacija može biti korisna za majke čije bebe imaju slab apetit.

Kada se pojave prvi simptomi prehlade ili gripa, konzumiranje jednog ili dva čena belog luka može pomoći u suzbijanju bolesti, jer beli luk efikasno ubija bakterije, viruse i gljivice. Ukoliko bolest već izbije, beli luk može olakšati simptome, ublažiti kašalj i pomoći u izbacivanju sluzi.

Beli luk može biti koristan kako u svežem, tako i u kuvanom obliku. Za borbu protiv parazita, gljivica, virusa i bakterija preporučuje se upotreba svežeg belog luka, dok se kuvani beli luk preporučuje za zaštitu krvnih sudova, srčanog zdravlja i prevenciju tromboze. Ukiseljeni beli luk takođe se preporučuje kao zaštita od raka.