“Ja sam bio zaljubljen u jednu djevojku iz razreda, al joj to nikad nisam rekao, već smo se uvijek svađali, ja odlazim na faks završavam medicinu, specijalizujem ginekologiju i opstetriciju. Od srednje škole prošlo je 21 godina, vratio sam se u rodni grad da sam bliže roditeljima, jednog dana dolazi ona sa… trudnom kćerkicom od 16 godina, sva zapuštena u dronjcima, tako mi je bilo žao, ona mi je ispričala da je muž napustio u 3 mjesecu trudnože, da živi sama sa ćerkom i da spaja kraj sa krajem čisteći restorane, te me zamolila da joj ako mogu pomognem da počne raditi kao medicinska sestra.

Do kraja pregleda sam ostao smiren i profesionalan, a kad sam došao kući plakao sam kao pljusak. Usamljen sam, radim težak posao, supruga mi je preselila na drugi svijet od leuke.mije, tužan sam, razmišljam da je pitam da se uda za mene, da neko bar brine o meni i sinu, da budemo sretni nakon mnogo godina da pronađi da se volimo.”

BONUS TEKST

Da li ste znali da su delfini jedni od najinteligentnijih bića na planeti i da poseduju mnoge osobine koje ih čine sličnim ljudima? Delfini su fascinantna stvorenja koja ne samo da imaju visoku inteligenciju, već su i izuzetno socijalna bića sa složenim obrascima ponašanja i komunikacije.

Delfini i njihova komunikacija
Jedna od najzanimljivijih karakteristika delfina je njihova sposobnost da komuniciraju. Oni koriste niz različitih zvukova, uključujući zvižduke, kliktanje i škripanje, kako bi preneli informacije drugim članovima svoje grupe. Naučnici veruju da svaki delfin ima jedinstven zvižduk, nešto poput imena, kojim se identifikuje i koji ostali delfini prepoznaju. Delfini koriste ove zvuke kako bi pozvali jedni druge, koordinisali lov ili upozorili na opasnost. Ova sposobnost komunikacije može se porediti sa ljudskim jezikom, iako naravno, mnogo jednostavnijim.

Društvena struktura i inteligencija
Delfini žive u složenim društvenim zajednicama koje se često nazivaju „krdima“ ili „podovima“. Ovi podovi mogu biti izuzetno blisko povezani, i delfini često pokazuju ponašanja koja ukazuju na empatiju i međusobnu pomoć. Na primer, ako jedan delfin bude povređen, drugi će ga podržavati i pomagati mu da diše tako što ga guraju na površinu vode. Takođe, delfini su primećeni kako se igraju, što je još jedan pokazatelj njihove inteligencije, jer igra često služi kao način za učenje novih veština ili za stvaranje socijalnih veza.

Delfini i upotreba alata
Još jedan fascinantan aspekt delfinske inteligencije je njihova sposobnost da koriste alate. U nekim delovima sveta, naučnici su primetili kako delfini koriste sunđere da zaštite svoje njuške dok love ribu na grubim morskim dnom. Ova vrsta upotrebe alata do sada je zabeležena kod samo nekoliko životinjskih vrsta, što ukazuje na naprednu kognitivnu sposobnost delfina.

Spavanje delfina
Još jedna zanimljivost vezana za delfine je način na koji spavaju. Za razliku od većine sisara, delfini ne mogu da uđu u dubok san jer moraju periodično da izbijaju na površinu kako bi disali. Umesto toga, oni spavaju tako što naizmenično „isključuju“ polovinu svog mozga, dok druga polovina ostaje budna kako bi kontrolisala disanje i pazila na moguće opasnosti. Ova jedinstvena metoda spavanja omogućava im da ostanu aktivni i budni u svakom trenutku, čak i dok odmaraju.

Delfini i ljudska interakcija
Delfini su dugo bili predmet interesovanja ljudi zbog svoje prijateljske prirode i sklonosti ka interakciji sa ljudima. U mnogim delovima sveta, zabeleženi su slučajevi gde delfini spašavaju ljude od opasnosti, poput napada ajkula, ili im pomažu da se vrate na sigurno kada se izgube na moru. Ove priče o hrabrosti i inteligenciji delfina dodatno doprinose njihovoj reputaciji kao jedne od najposebnijih životinjskih vrsta na planeti.

Delfini nas ne prestaju zadivljavati svojom inteligencijom, složenim socijalnim strukturama i neverovatnim sposobnostima.