Prošlo je 16 godina od tragične smrti mlade Ivane Hodak, koja je brutalno ubijena ispred svog stana, što je šokiralo ne samo njen najbliži krug, već i širu javnost. Ivana, koja je bila jedina ćerka bivše ministarke Ljerke Mintas Hodak i advokata Zvonimira Hodaka, imala je samo 26 godina kada je život oduzet na brutalan način.
Ubistvo se desilo 6. oktobra 2008. godine, a Mladen Šlogar, muškarac koji je bio odgovoran za njenu smrt, osuđen je na 30 godina zatvora zbog ovog zločina. Ivana je bila mlada advokatska pripravnica, a njen gubitak ostavio je dubok trag u životima njenih roditelja, prijatelja i svih koji su je poznavali.
- Do informacija da je upravo Mladen Šlogar ubio Ivanu Hodak, došlo je tek nekoliko meseci nakon ubistva, kada je on uhapšen u februaru 2009. godine. Šlogar je, nakon ubistva, pobegao u Zaprešić, gde je živeo u napuštenom selu, daleko od pažnje medija i policije. Iako je bio uhapšen u decembru 2008. godine zbog drugih razloga, prilikom hapšenja je kod njega pronađen pištolj.
Nakon što je oružje poslato na veštačenje, otkriveno je da je pištolj kojim je uhapšen bio isti onaj iz kojeg je ispaljen smrtonosni hitac koji je usmrtio Ivanu. Kada je konačno uhapšen, Mladen Šlogar je priznao zločin, tvrdeći da je Ivanu ubio kao osvetu njenom ocu, koji je, prema njegovim rečima, godinama ranije ponizio Šlogara, šaljući mu platu sa pršutom i sirom na terene kluba Mladost, gde je on radio kao plac-majstor. To je bila, prema njegovim tvrdnjama, osnova njegove brutalne osvete.
Ivanina majka, Ljerka Mintas Hodak, imala je specifičan pogled na događaj. U intervjuima koje je dala, Ljerka je govorila o svom dubokom gubitku i o tome kako je teško svakodnevno živeti sa traumom. Iako je bila gotovo sigurna da je Šlogar ubio njenu ćerku, ona je istakla da je najvažnije pitanje ko je zapravo naručio njeno ubistvo, jer je ono bilo profesionalno izvršeno, sa stilom eliminacije.
“Nikada nećemo saznati ko je to naručio”, izjavila je Ljerka, dodajući da, iako bi bilo korisno saznati naručioca, to ne bi promenilo činjenicu da Ivane više nema. Prema njenim rečima, osoba koja je to naredila “jednog dana će odgovarati pred večnim sudom”. Njen fokus je bio na tome da je gubitak njene ćerke, koliko god bilo bolno, ne bi mogao biti umanjeno time što bi se saznalo ko stoji iza narudžbine.
Ljerka je ispričala da je dan kada je izgubila Ivanu bio najgori dan u njenom životu, iako je počeo sasvim normalno. Za nju je bilo gotovo nemoguće da se pomiri sa stvarnošću da njene ćerke više nema. Međutim, ispričala je dirljiv trenutak kada je držala Ivanu mrtvu u rukama. Taj trenutak je za nju bio kao scena iz religijske ikonografije, kada je, prema njenim rečima, imala osjećaj da joj se ukazala slika Majke Božje koja u rukama drži Isusa. Tada je prošaputala: “Majko, evo predajem ti je, nadam se da ćeš je ti čuvati umesto mene.” Ovaj trenutak majčine patnje i ljubavi prema ćerki postao je simbol njenog bola.
U znak sećanja na Ivanu, godinu dana nakon njene smrti, Ljerka i njen suprug Zvonimir osnovali su fondaciju koja nosi njeno ime. Fondacija ima cilj da stipendiranja decu iz domova, udomiteljskih i siromašnih porodica, dajući im šansu da unaprede svoje obrazovanje i životne okolnosti, kao što je Ivana želela da učini tokom svog života. Ivana je, naime, bila posvećena pomaganju drugima, i njena smrt je postala snažan podsticaj za njene roditelje da nastave njeno delo.
- Ivanina smrt je duboko potresla mnoge ljude u njenom okruženju, a među njima je bila i njena najbolja prijateljica, glumica Jelena Perčin. Jelena je u “Dosjeu Jarak” ispričala da je tog kobnog dana, 6. oktobra 2008. godine, trebalo da se nađu na kafi u Umjetničkom paviljonu, jer je Ivana trebala biti njena venčana kuma. Umesto toga, Jelena je na pogrebu održala govor o Ivani, a razgovarale su o mnogim stvarima, uključujući i ideje za venčanice. Jelena je takođe istakla duboku emocionalnu povezanost koju su delile, dodajući da su zajedno bile trudne u isto vreme, što je dodatno otežalo njenu tugu zbog tragične smrti njene prijateljice.
Ovaj slučaj je i dalje jedno od najtragičnijih i najpotresnijih ubistava u novijoj istoriji Hrvatske, iako su prošle godine od Ivane Hodak. Njena smrt i dalje izaziva duboko saosećanje među onima koji su je poznavali, kao i saosećanje i sažaljenje od strane široke javnosti koja se seća mlade žene čiji je život prerano ugašen na brutalan način.