Riba služi kao dragocjena roba i izvor antioksidansa, pomaže u jačanju staničnih membrana tijela suprotstavljajući se učincima slobodnih radikala. Postoji samo jedna vrsta ribe koja može zadovoljiti sve energetske potrebe tijela. Većina pojedinaca ne uzima u obzir brojne prednosti koje skuša nudi za sveukupno zdravlje, već se usredotočuje isključivo na njezin izvrstan okus. Međutim, važno je prepoznati da svaka namirnica posjeduje različita kemijska svojstva koja imaju specifične učinke na tijelo.

Skuša se može pohvaliti bogatim kemijskim sastavom koji obiluje bjelančevinama i mastima, a još veću koncentraciju nalazimo u zimskom ulovu iz sjevernih krajeva. Obično riba sadrži dovoljnu količinu masti, ukupno 13 grama, da bi se klasificirala kao masna. U prosjeku, sadržaj proteina iznosi 18 grama i apsorbira se tri puta brže od goveđih proteina. Skuša, niskokalorična riba, odličan je izbor za održavanje uravnotežene prehrane. Kako bismo zadovoljili dnevne kalorijske potrebe, preporučuje se unos oko 700 grama ribe. Međutim, važno je voditi računa o sadržaju masti u skušama. Skuša je bogata nezasićenim masnim kiselinama, koje služe i kao vrijedni antioksidansi i korisni proizvodi.

Ove masne kiseline igraju ključnu ulogu u jačanju staničnih membrana organizma učinkovitom neutralizacijom slobodnih radikala. Postoje određeni radikali koji posjeduju sposobnost prodiranja u stanične membrane i ometaju njihovo funkcioniranje. Kao rezultat toga, mogu se pojaviti razne bolesti, uključujući rak. Kako bi se to spriječilo, ključno je pravilno odabrati način prehrane. Uključivanje ribljeg ulja u prehranu djece nije slučajna pojava; namjerno je zbog bogatog sadržaja nezasićenih masnih kiselina. Skuša, sa svojim povoljnim kemijskim sastavom, igra ključnu ulogu u promicanju zdravog rasta i razvoja djece.

Štoviše, nudi brojne dobrobiti za trudnice i dojilje, što ga čini bitnim dodatkom njihovoj prehrani. Uključivanje skuše u prehranu adolescenata može pomoći u održavanju uravnoteženog rasta i razvoja unutarnjih organa, osiguravajući zdravu ravnotežu. Skuša nije samo bogata vrijednim mineralima, već je i prepuna bitnih mikroelemenata. Kalij, fosfor, fluor, sumpor, cink, klor i natrij prisutni su u ovoj ribi, pružajući goleme dobrobiti. Osim toga, skuša nudi kompletan niz vitamina B, uključujući visoku koncentraciju vitamina B12 i vitamina PP. Vitamin B igra ključnu ulogu u sintezi DNK i doprinosi metabolizmu masti. Redovito uključivanje skuše u vašu prehranu ne samo da pomaže u regulaciji razine šećera u krvi, već i podržava zdrav probavni sustav i jača živčani sustav.

Nadalje, pomaže u proizvodnji hemoglobina i potiče optimalnu zasićenost kisikom. Mozak, koža i kosa imaju velike koristi od prisutnosti masti i nezasićenih masnih kiselina. Dodatno, obilje fosfora pomaže u stvaranju brojnih enzima koji igraju ključnu ulogu u pokretanju kemijskih reakcija unutar stanica. Postoji samo jedna vrsta ribe koja ima izvanrednu sposobnost da zadovolji cjelokupne energetske potrebe tijela. Skuša, sa svojim obiljem fosforne kiseline, igra vitalnu ulogu u jačanju strukture ljudskog kostura, što je čini vrlo korisnom za djecu i odrasle, posebno one koji se mogu susresti s problemima mišićno-koštanog sustava tijekom starenja.

Riblji proteini imaju izvanredna svojstva u pogledu obnove i regeneracije tkiva. Osim toga, igraju ključnu ulogu u proizvodnji bitnih tvari kao što su hormoni, enzimi, imunoglobulini i hemoglobin. Omega-3 mononezasićene masne kiseline koje se nalaze u ribi pozitivno utječu na zgrušavanje krvi i mogu usporiti napredovanje ateroskleroze. Selen pak pridonosi i prevenciji ateroskleroze utječući na zgrušavanje krvi i pospješujući stvaranje prostaciklina. Kako biste osigurali adekvatan unos ovih korisnih tvari, preporuča se barem jednom tjedno konzumirati ribu jer ona osigurava esencijalne hranjive tvari kojih u drugim namirnicama možda nedostaje, posebice omega-3 masnih kiselina. Mediteranska prehrambena piramida daje opsežne smjernice koje uključuju konzumaciju ribe i plodova mora kao dio zdrave prehrane.