Na području Rijeke u Hrvatskoj stjenice su u posljednje vrijeme sve veća briga. Ovi insekti mogu uzrokovati razne probleme, u rasponu od nelagode do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su svrab, crvenilo i grebanje. Odrasle jedinke narastu u dužinu od pet do sedam milimetara, a za sobom ostavljaju izmet sastavljen od probavljene krvi i jaja.
Stenice su primarno aktivne tokom noći ili neposredno pred zoru kada su pojedinci u dubokom snu. Poznato je da preživljavaju četiri do šest mjeseci bez hrane, pa ih je teško eliminirati. Njihovi ugrizi mogu izazvati alergijske reakcije i sekundarne infekcije kože. Ove štetočine su smetnja i od ključne je važnosti ukloniti ih što je prije moguće jer ženke mogu položiti do 500 jaja u roku od dva mjeseca za koje je potrebno oko tjedan dana da se izlegnu, što dovodi do značajnijih problema. Jeste li u posljednje vrijeme otkrili neobičan miris? Poznato je da stjenice emituju neobičan miris koji se može opisati kao pljesniv, što ukazuje na ranu fazu zaraze. Ovi insekti proizvode alarmne feromone koji ispuštaju suptilnu aromu maline kada se osjećaju ugroženo. U teškim slučajevima, miris se može pomiješati s mirisom nalik na hrđu uzrokovan mrtvim stjenicama i njihovim čahurama. Još jedan znak zaraze stjenicama je prisustvo crvenih rubova koji svrbe na izloženim područjima kao što su šake, ruke i noge. Ove brane se mogu pojaviti u grupama ili pojedinačno.
Iako se stjenice ne smatraju opasnim, neke osobe mogu imati alergijske reakcije koje rezultiraju jakim otokom, u tom slučaju trebaju potražiti liječničku pomoć. Otkrivanje jaja stjenica, koja su dugačka samo jedan milimetar, može biti prilično izazovna zbog njihove veličine. Često se lijepe za površine, posebno šavove i spojeve madraca ili iza uzglavlja. Stručnjaci primjećuju da se stjenice linjaju nekoliko puta tokom svog životnog ciklusa, što uzrokuje da njihove čahure variraju u veličini. Budući da se stjenice često nalaze u nečistom okruženju, savjetuje se pranje posteljine jednom tjedno kako bi se spriječilo nakupljanje bakterija koje ih privlače. Temperatura od 60 stepeni je najefikasnija za eliminaciju bakterija. Za predmete koji se ne peru u mašini kao što su plišane igračke i cipele, mogu se staviti u sušilicu na trideset minuta. Dodatno, preporučuje se četkanje površine dušeka, kreveta i okolnog prostora kako bi se eliminisale stenice i njihova jaja. Nakon usisavanja, ključno je odmah zamijeniti vrećicu za usisivač i pravilno je odložiti.
Ako se u madracu otkrije zaraza stjenica, preporučuje se da je odbacite i nabavite novi. Međutim, prije kupovine novog dušeka neophodno je eliminisati sve stenice koje mogu biti prisutne u stanu kako bi se sprečilo njihovo prenošenje na novi dušek. Kako biste izbjegli širenje stjenica po vašem domu, preporučljivo je obavljati ovaj zadatak na sedmičnoj bazi. Pobrinite se da usisavate područja gdje su stjenice sklone skrivanju, kao što su ispod kreveta, podova i ispod jastuka na kauču. Čistim svoj dom i održavate ga čistim, ograničavate mjesta za skrivanje stjenica. Ključno je shvatiti da što više svojstava posjedujete, veća je vjerovatnoća da stjenice otkriju dodatne površine za koje se mogu pričvrstiti.