Danas je konačno došao dugo očekivani trenutak jer prestižna američka svemirska agencija, NASA, treba da otkrije opsežne rezultate opsežne i dugo očekivane istrage o zbunjujućem carstvu neidentifikovanih letećih objekata (NLO). Prošle godine, NASA je dospjela na naslovnice objavivši svoju posvećenost marljivom ispitivanju uvjerljivih dokaza koji okružuju zagonetne događaje u zraku, koji se sada službeno nazivaju neidentificiranim zračnim fenomenima (UAP), čime je zamijenio široko poznat i često korišten akronim “NLO”. Tokom brojnih godina, šira javnost je gajila duboku fascinaciju ovom posebnom temom, iako su tradicionalni naučni pristupi uglavnom zanemareni.
Međutim, kolektiv od šesnaest nepristrasnih istražitelja nedavno se javio da predstavi svoja preliminarna otkrića u mjesecu maju. Zanimljivo je da njihova istraga otkriva da postojeće informacije i svjedočenja nisu dovoljni za donošenje bilo kakve konačne presude. Shodno tome, oni su naglasili hitan zahtjev za sistematičnijim i sveobuhvatnijim prikupljanjem podataka izuzetnog kvaliteta. Malo je vjerovatno da će danas objavljen izvještaj promijeniti prethodnu odluku, iako ostaje u domenu mogućnosti da agencija krene u novi poduhvat.
Dok NASA-ine sonde i roveri savjesno kopaju u bezgranične domete Sunčevog sistema u potrazi za indikacijama postojanja drevnih mikroba, a njeni astronomi žarko istražuju daleke planetarne sisteme u potrazi za bilo kakvim nagoveštajima naprednih civilizacija, agencija je dosljedno zanemarivala navodne dokaze neobjašnjivih vazdušni fenomeni ovde na našoj planeti. U novije vrijeme vlada Sjedinjenih Država sve više priznaje značaj neidentificiranih letećih objekata (NLO), što je dovelo do povećanog fokusa na ovo pitanje.
Ova povećana pažnja prema NLO-ima djelimično se pripisuje zabrinutosti oko potencijalne strane špijunaže, što je navelo vladu da ozbiljnije shvati ovo pitanje. Prema izvještaju koji je objavljen u maju, zabilježeno je preko 800 “događaja” u periodu od 27 godina. Od ovih događaja, mali procenat, koji se procjenjuje na između dva i pet posto, kategoriziran je kao potencijalne anomalije.