Kada je u pitanju ova divna biljka sa svojim raskošnim cvjetovima kojua krasi mnoga dvorišta.Međutim njeno razmnožavanje i ne ida baš jednostavno,jer mnogo ljudi nezna kada je pohodan period za njeno razmnožavanje.

Razmnožavanje hortenzija nikada nije bilo jednostavnije, a sada je pravo vrijeme da to učinite! Ova omiljena ukrasna biljka s raskošnim cvjetovima može se vrlo lako razmnožiti kod kuće, bez posebnog alata ili skupih preparata. Sve što vam treba su zdravi reznici, malo zemlje, posuda i strpljenje. Evo najjednostavnijeg načina kako da razmnožite hortenzije korak po korak.

  • Prvo, odaberite zdravu i jaku biljku hortenzije sa koje ćete uzeti reznice. Najbolje je to učiniti ujutro kada je biljka puna vlage. Potražite mlade, ali već poluodrvenjene izdanke – oni nisu ni potpuno zeleni ni sasvim drvenasti. Idealna dužina reznice je oko 10 do 15 centimetara. Reznicu odrežite odmah ispod čvora, gdje se listovi spajaju sa stabljikom.

Zatim uklonite donje listove, ostavljajući samo dva ili tri gornja. Ako su listovi preveliki, možete ih prepoloviti makazama – to će pomoći biljci da zadrži vlagu i usmjeri energiju na stvaranje korijena. Donji dio reznice možete po želji umočiti u hormonski prah za zakorjenjivanje, ali to nije neophodno – hortenzije se lako zakorjenjuju i bez njega.

Pripremite manju saksiju sa mješavinom zemlje i pijeska ili perlita, što će omogućiti bolju drenažu. Napravite malu rupu prstom ili štapićem, stavite reznicu i lagano pritisnite zemlju oko nje da bude stabilna. Dobro zalijte vodom i prekrijte saksiju prozirnom plastičnom kesom ili staklenom teglom kako biste napravili efekat mini staklenika. Ovo će zadržati vlagu i ubrzati zakorjenjivanje.

  • Saksiju stavite na svijetlo mjesto, ali ne direktno na sunce, jer bi previsoka temperatura mogla oštetiti mladu biljku. Idealna temperatura je oko 20°C. Povremeno provjerite vlagu i prozračite saksiju da ne bi došlo do truljenja. Nakon dvije do tri sedmice, provjerite da li se razvijaju korijeni – laganim povlačenjem reznice osjetit ćete otpor, što je znak da se ukorijenila.

Kada se formiraju korijeni i biljka počne razvijati nove listove, možete je presaditi u veću saksiju ili direktno u vrt. Prvih nekoliko sedmica važno je da je redovno zalijevate i štitite od direktnog sunca i jakog vjetra.Ova metoda je jednostavna, prirodna i ne zahtijeva nikakve posebne vještine. Uz malo truda, uskoro ćete imati nove, zdrave hortenzije koje će ukrasiti vaš vrt ili dvorište.

BONUS TEKST

Ako tražite jednostavan, jeftin i prirodan način da očistite kuću, kombinacija sirćeta i sode bikarbone može učiniti čuda. Ova dva sastojka su prisutna u gotovo svakom domaćinstvu, a njihova moć čišćenja često nadmašuje i najskuplja hemijska sredstva.

Sirće, naročito alkoholno, ima antibakterijska i dezinfekciona svojstva. Odlično rastvara masnoće, uklanja neprijatne mirise i čisti naslage kamenca. Soda bikarbona, s druge strane, deluje kao blagi abraziv, pa je idealna za ribanje površina bez oštećenja. Takođe neutralizuje kiseline i neprijatne mirise.Za čišćenje sudopera, pločica ili šporeta – pospite površinu sodom, pa poprskajte sirćetom. Doći će do reakcije u vidu pjene koja razgrađuje nečistoće. Nakon nekoliko minuta istrljajte sunđerom i isperite toplom vodom. Rezultat će vas iznenaditi – površine će biti sjajne i bez hemijskog mirisa.

Takođe, ova kombinacija je odlična za odčepljivanje odvoda. U odvod sipajte pola šolje sode bikarbone, zatim pola šolje sirćeta. Pokrijte i ostavite 10–15 minuta, a zatim isperite vrelom vodom. Na ovaj način možete redovno održavati odvode čistim i bez neprijatnih mirisa.Ovo je ekološki prihvatljiv način čišćenja koji štiti i vaše zdravlje i okolinu. Ne sadrži toksične hemikalije, a idealan je i za domaćinstva sa djecom ili kućnim ljubimcima. Priroda i čistoća mogu da idu ruku pod ruku – i to bez mnogo troška!