Malo je poznata činjenica da možete preskočiti korak dodavanja omekšivača u perilicu svaki put kada perete rublje. Korištenjem ove dvije fantastične alternative možete eliminirati upotrebu kemikalija i postići odjeću koja nije samo svježija nego i mekša nego ikad prije. ocat Ocat ima mnoštvo namjena, ne samo za uklanjanje mrlja s glačala, čišćenje raznih prostorija u kući poput kupaonice, hladnjaka i mikrovalne pećnice, već i kao alternativni omekšivač rublja.
- Za optimalne rezultate preporuča se korištenje destiliranog alkoholnog octa ili jabučnog octa. Jednostavno ulijte najviše 3 žlice octa u predviđenu komoru za omekšivač. Krajnji rezultat bit će iznimno mekana i savitljiva odjeća koja neće zadržati miris octa. Ako više volite prirodniji pristup uklanjanju neugodnih mirisa, omekšivač za rublje može učiniti trik. Očaravajuća, primamljiva i umirujuća eterična ulja ne samo da su savršena za masaže, kozmetiku i osvježenje svakog prostora, već mogu dodati i lijep miris vašem rublju.
Pomiješajte 2-3 žlice željenog eteričnog ulja s 2 šalice octa, dobro izmiješajući. Ovaj pripravak možete koristiti kao tradicionalni omekšivač tako da ga ulijete u perilicu rublja ili kao sprej za već opranu odjeću. Prema Nazneru, ako tražite miris za pomlađivanje, odlučite se za eterična ulja eukaliptusa i metvice; za miris sličan parfemu na vašoj odjeći, razmislite o korištenju bademovog ulja; a ako više volite čistu i nježnu aromu, lavanda je pravi izbor.
BONUS TEKST:
Ne postoji tako čudotvorna hrana na svijetu kao što je kupina. Latinski poznata kao Rubus fruticosus, kupina je višegodišnji grm koji uspijeva u raznim staništima poput ograda, rubova šuma i rubova cesta. Svojim trnovitim i grmolikim izgledom može narasti i do 3 metra. blackberry-pixabay Podrijetlom iz sjevernih krajeva, kupina je biljka koja se u medicini koristi već dva tisućljeća.
Povijesni zapisi pokazuju da su stari Grci i Rimljani koristili različite dijelove biljke, uključujući njezine plodove, lišće, koru i korijenje, za liječenje širokog spektra zdravstvenih stanja, u rasponu od manjih infekcija do otrovnih ugriza. Popularnost mu je porasla tijekom 18. stoljeća u Europi, osobito zbog njegove učinkovitosti u liječenju gihta, zbog čega je dobio nadimak “bobica gihta”. Terapeutske dobrobiti ovog voća, koje su prepoznate stoljećima, dodatno su poduprte nedavnim istraživanjima.
Nevjerojatno je koliko ljekovitih svojstava ovo voće ima, a opsežan popis njegove upotrebe lako bi mogao ispuniti brojne stranice i pozamašne tomove. Stoga iskoristite priliku da se upoznate s ovim izvanrednim voćem i osigurate si dovoljno zaliha dok je lako dostupno. Ako je moguće, odlučite se za divlje kupine umjesto uzgojenih. Sastav i ljekovita svojstva kupine predmet su interesa. Kupine, poznate po svom ugodnom okusu i obilju hranjivih tvari, nude širok raspon vitamina uključujući A, B1, B2, B3, B6, C, E i K. Osim toga, bogate su folnom kiselinom i mineralnim sastavom koji uključuje kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij i cink.
Iz njih se mogu dobiti aminokiseline i esencijalna vlakna, što ih čini vrijednim izvorom. Kupine posjeduju snažan antioksidativni kapacitet, sadrže visoku razinu antioksidansa koji pružaju višestruku zaštitu našem tijelu. Prisutnost fenolne kiseline, flavonoida i flavonol antocijanozida u različitim komponentama djeluje kao zaštitna barijera protiv višestrukih bolesti uzrokovanih oksidativnim oštećenjima.
Antioksidansi poznati kao antocijanozidi imaju značajan značaj zbog svog izvanrednog utjecaja na opću dobrobit. Ukupno 14 kliničkih studija u kojima je sudjelovalo 694 sudionika dosljedno je pokazalo korisne učinke antocijanozida na zdravlje. Utvrđeno je da konzumacija kupina ima pozitivan učinak na održavanje dobrog zdravlja očiju. Skupina od 50 pojedinaca sudjelovala je u studiji u kojoj su tri puta dnevno dobivali kombinaciju antocijanozida i ekstrakta vitamina E.
Nalazi su otkrili da je napredovanje bolesti zaustavljeno kod nevjerojatnih 97 posto sudionika. Drugo istraživanje usredotočilo se na pacijente koji pate od makularne degeneracije i provelo je slične testove, što je rezultiralo nevjerojatnim poboljšanjem njihovog vida. Značajan napredak postignut je u liječenju dijabetičke retinopatije, stanja uzrokovanog štetnim djelovanjem dijabetesa na različite organe.
Opsežna istraživanja su pokazala da antioksidansi igraju ključnu ulogu u ublažavanju napredovanja oštećenja organa, posebice očiju. Stjenke krvnih žila ojačane su antocijanozidima koji učinkovito sprječavaju razvoj proširenih vena. Ukupno 47 osoba koje su se suočile s ovim problemom izvijestilo je o svakodnevnoj konzumaciji anocianozida i primijetilo je primjetna poboljšanja. Ljudsko tijelo posjeduje inherentnu obranu koja pruža zaštitu od razvoja raka pluća, crijeva i jednjaka. Kupine su, među ostalim bobičastim voćem, dragocjeno sredstvo u borbi protiv raka.
Svrstavaju se među 10 najboljih namirnica bogatih antioksidansima koje se proaktivno bore protiv raka. Naime, kupine se ističu u svojoj sposobnosti borbe protiv raka pluća, debelog crijeva i jednjaka. Mikronutrijenti koji se nalaze u kupinama pružaju zaštitni štit, sprječavajući rast malignih stanica. Brojna istraživanja potvrdila su da se smanjenje tumora i metastaza može zahvaliti antocijaninima, elaginskoj kiselini i cijanidin-3-glukozidu. Konzumacija kupina povezana je s pozitivnim učincima na zdravlje kardiovaskularnog sustava.