Na svom profilu na društvenoj mreži Iks, korisnica poznata pod nadimkom “Buka_i_besovi” otkrila je svoje duboko lično iskustvo sa siromaštvom od ranog detinjstva. Njena iskrena objava podstakla je mnoge korisnike da se priseti kako je to biti u situaciji nedostatka, kako je to imati pa izgubiti, i kako takvi izazovi utiču na čovekovo emocionalno stanje.
U svojoj emotivnoj poruci, istakla je da je suočavanje sa siromaštvom ostavilo trajne ožiljke na njenom mentalnom i emocionalnom zdravlju. Opisala je kako je kao dete ležala na tvrdom dušeku na podu jer nije bilo dovoljno novca za pravi krevet, i kako je i godinama kasnije spavala na starom krevetu sa “rupom” jer nije bilo finansijskih sredstava za novi. Navela je i kako je bilo teško nositi zimske cipele u proleće jer nije bilo novca za nove, kao i kako je bilo kad su je slali da obnovi garderobu sa ograničenim budžetom.
Dalje je istakla izazove kao što su finansijsko oskudica tokom ekskurzija i nasleđivanje polovnih stvari zbog nedostatka novca za nove. Kritikovala je društvo koje ne uzima u obzir finansijske teškoće prilikom odlučivanja o budućnosti mladih ljudi, poput studiranja na fakultetu.
Kroz svoje iskustvo, “Buka_i_besovi” je naglasila kako siromaštvo može trajno uticati na čovekovo mentalno zdravlje i samopoštovanje. Navela je da je lično svedočila ljudima koji su se suočavali sa dugotrajnim posledicama siromaštva, čak i u odraslom dobu, i pozvala je na veću pažnju prema emocionalnim izazovima sa kojima se suočavaju siromašni.
Ovaj emotivni post pokrenuo je veliki odziv među korisnicima koji su izrazili razumevanje i podršku, deljenjem svojih ličnih iskustava sa siromaštvom i njegovim dugotrajnim posledicama. Dok su neki istakli da još uvek leče traume iz prošlosti, drugi su ukazali na snagu i otpornost koju stvara preživljavanje u teškim uslovima.
U celini, “Buka_i_besovi” je svojom hrabrom objavom pokrenula važnu raspravu o psihološkim izazovima siromaštva i potrebi za većom empatijom i podrškom prema onima koji se suočavaju sa finansijskim teškoćama.
BONUS TEKST
Korijander, poznat i kao kineski peršun, ima dugu istoriju porekla, potičući sa Bliskog istoka pre nego što se proširio širom azijskog kontinenta, Mediterana, pa čak i do Amerike. Ovaj začin smatra se jednim od najstarijih na svetu, sa arheološkim nalazima koji datiraju pre više od 7000 godina.
Najzanimljiviji deo ove biljke su njene sitne kugličaste plodove, poznate kao semenke, koje su žućkaste boje. Te semenke, koje se često koriste u začinskim mešavinama kao što je kari, predstavljaju bogatstvo ukusa i mirisa. Listovi korijandera, slični peršunu po izgledu, takođe su veoma aromatični.
Međutim, ono što posebno izdvaja korijander je njegova lekovita svojstva, koja su zaista impresivna:
- Korijander je efikasan u ublažavanju bolova u želucu, grčeva u stomaku, usporenog varenja, proliva, kolitisa i glavobolje izazvane lošim varenjem.
- Pomaže u rešavanju gastrointestinalnih infekcija.
- Smanjuje stvaranje gasova u stomaku.
- Podstiče pravilan metabolizam ugljenih hidrata.
- Smanjuje osećaj anksioznosti i straha, poboljšava san i opušta mišiće.
- Deluje kao antioksidans, štiteći telo od slobodnih radikala.
- Poseduje antiseptička svojstva, usporavajući rast mikroorganizama u organizmu.
- Pomaže u detoksikaciji tela, vezujući toksine i teške metale i izbacujući ih iz organizma.
- Ulje korijandera koristi se u tretmanu raznih kožnih oboljenja poput ekcema, psorijaze i rozacee.
Ova impresivna lekovita svojstva čine korijander vrednim dodatkom ishrani, ne samo zbog njegovog karakterističnog ukusa i mirisa, već i zbog njegove sposobnosti da podrži zdravlje i dobrobit organizma.