Skoro mjesec dana trajala su nagađanja iz svjetskih medija o izostanku Kate Middleton iz javnih nastupa, što je dovelo do pojave raznih teorija zavjere. Međutim, sama Kate brzo je prekinula ova nagađanja. U duboko osobnom i iskrenom televizijskom obraćanju, Kate Middleton šokirala je svijet otkrivši svoju nedavnu dijagnozu raka.
42-godišnja princeza od Walesa otkrila je da je trenutno na “preventivnoj kemoterapiji” nakon značajne abdominalne operacije u siječnju, koja je dovela do otkrića njezine bolesti. Unatoč ovoj najavi, nekoliko neodgovorenih pitanja i dalje muči javnost, a najhitnije je pitanje koji je organ zahvaćen bolešću. Što podrazumijeva preventivna kemoterapija? Kada i kako se primjenjuje? Je li isto što i tradicionalna kemoterapija? Osim toga, koji su mogući štetni učinci? Kakvom je tretmanu Kate podvrgnuta? U svojoj iskrenoj izjavi snimljenoj u Windsoru, Kate je otkrila da su joj liječnici savjetovali da se podvrgne preventivnoj kemoterapiji.
Tijekom druge polovice veljače doznaje se da je krenula s početnom fazom liječenja koje je trenutno u tijeku. Izvješća pokazuju da Kate napreduje prema stanju oporavka. Međutim, nisu objavljene dodatne pojedinosti. Kemoterapija, oblik liječenja koji koristi snažne lijekove za borbu protiv tumora, obično se primjenjuje ili kao izravna intervencija za rak ili kao sredstvo za smanjenje tumora prije operacije. Slično Kateinoj situaciji, kemoterapija se također može koristiti kao preventivna mjera za sprječavanje ponovnog pojavljivanja raka.
Točna priroda Kateinog trenutnog zdravstvenog stanja ostaje neizvjesna, ostavljajući nas da nagađamo je li njezin rak iskorijenjen ili postoje neki drugi čimbenici. Nisu objavljene nikakve posebne informacije o valjanosti niti jednog scenarija. U siječnju je Kate bila podvrgnuta uspješnoj operaciji abdomena u Londonu, bez inicijalnih naznaka da je to povezano s njezinom borbom s rakom. Međutim, naknadna otkrića razotkrila su istinu iza postupka. Preventivna kemoterapija, koja se također naziva adjuvantna kemoterapija, daje se pacijentima nakon uklanjanja primarnog tumora kako bi se spriječio ponovni nastanak raka.
Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS), dokazano je da ovaj tretman značajno smanjuje vjerojatnost povratka raka nakon radioterapije ili operacije. Primjena preventivne kemoterapije obično uključuje uvođenje lijeka bilo intravenozno ili oralno, omogućujući mu da putuje tijelom putem krvotoka. Specifična metoda primjene, bilo u bolničkom okruženju ili u udobnosti pacijentovog vlastitog prebivališta, ovisi o određenom obliku kemoterapije koja se koristi. S više od 100 dostupnih lijekova za kemoterapiju, svaki djeluje po sličnom principu. Kružeći kroz krvotok, ovi lijekovi zaustavljaju rast kancerogenih stanica uništavajući ih prije diobe.
Kao rezultat toga, njihovo umnožavanje i širenje unutar tijela su učinkovito onemogućeni. Prema Cancer Research UK, nuspojave lijekova za kemoterapiju rezultat su njihove sposobnosti da eliminiraju stanice koje su u procesu diobe. Naša tijela se sastoje od brojnih pojedinačnih stanica koje tvore različita tkiva. Nakon što dosegnemo odraslu dob, većina tih stanica ne prolazi kroz diobu ili reprodukciju osim ako postoji potreba za popravkom. Unatoč tome, specifične stanice, poput onih koje se nalaze u kosi i koži, uporno se dijele čak i nakon odrasle dobi. Kao rezultat toga, učinak kemoterapije proteže se na ova specifična tkiva, što rezultira nuspojavama poput gubitka kose, umora i modrica. Kako bi ublažili ove simptome, pojedinci koji su podvrgnuti kemoterapiji često primaju dodatne lijekove. Srećom, ovi se simptomi obično povlače nakon završetka liječenja.