U težnji za zdravim načinom života, Ruskinja Natalija Mihajlova pokazala je izuzetnu hrabrost preselivši se iz Petrovca na Mlavi u mirno selo Zabrđe. U zagrljaju zelenih stabala, netaknutih izvora i bujnih šuma koje obiluju gljivama, Natalija je otkrila sve što je potrebno za život u Srbiji.
Trenutno ona i njezina petorica sinova uživaju u sjaju svog prostranog imanja od 30 hektara, proglašavajući Srbiju svojom pravom domovinom. Prema pisanju Magazina Novosti, Natalija gaji neospornu strast prema Srbiji, opisujući je kao utopiju u kojoj se nalaze svi potrebni elementi za sretan život. Zadivljujuće šume, veličanstvene planine i netaknuta jezera i rijeke, zajedno s obiljem hranjive hrane, ljekovitog bilja i dobrodušnim ljudima, zemlje čine je nevjerojatno privlačnom za Ruse koji traže utjehu i zadovoljstvo.
Stoga ne čudi da je Srbija osvojila srca nebrojenih Rusa koji su razvili nepokolebljivo obožavanje ove izvanredne nacije. Natalija, koja je na plodnom Mlavskom trnu uzgajala razne kulture, među kojima i suštinsku rusku repu, otkriva da je repa bila primarni izvor prehrane u ruskoj kuhinji prije uvođenja krumpira u Europu. Natalijina obitelj donijela je svjesnu odluku da će izbjeći konzumaciju krumpira i umjesto toga odlučiti se za repu zbog zdravstvenih dobrobiti koje nudi. Kada je došlo vrijeme za sadnju na svom prostranom zemljištu, Natalia je odlučila odabrati lokalno uzgojenu mrkvu umjesto industrijskih hibrida.
Kako je stiglo proljeće, njezin je vrt procvjetao, sa živopisnim gredicama salate, luka, heljde i graška koje su nicale pod toplim zrakama sunca. Posebno je grašak donio neizmjernu radost Nataliji i njezinoj djeci, koja su se divila njihovom slatkom okusu na zaista nevjerojatan način. Sadnja selena i rute duga je tradicija među ruskim ženama, činjenica za koju Natalia potvrđuje da se naširoko prakticira. Ove biljke imaju veliku važnost i o njima se brine s velikom pažnjom. Selen je posebno poznat po svojoj sposobnosti čišćenja crijeva eliminacijom parazita. Natalia preporučuje uključivanje selena u salate kao sredstvo za promicanje zdravog probavnog sustava.
Tradicionalna ljekovita svojstva korijena ove biljke odavno su prepoznata, nudeći olakšanje za niz bolesti uključujući hipertenziju, anginu pektoris, probavne probleme, poremećaje kostiju i bolesti desni. Osim toga, igrao je ključnu ulogu u borbi protiv tuberkuloze. Natalija Mihajlova, snažna zagovornica prirodnih lijekova i izbjegavanja kemijskih tretmana, ističe važnost berbe korijena tijekom faze cvatnje. Kada se suoči s bolešću, Natalija se okreće “prirodnim antibioticima” poput propolisa, češnjaka, luka, limuna i đumbira. Nadalje, u svoju dnevnu rutinu uključuje razne biljne čajeve, uključujući čaj od paprene metvice, lipe, kadulje, kamilice i bršljana.
Sretan Rastući u raznolikom šumskom okolišu na nadmorskoj visini od 1600 metara, srijemoš je izvanredna biljka poznata po svojim ljekovitim svojstvima i snažnom djelovanju na ljudski organizam. Znanstvenici su proveli opsežna istraživanja, otkrivši njegovu neusporedivu sposobnost čišćenja crijeva, želuca i krvi. Obiluje vitalnim uljima, mineralnim solima, šećerom, vitaminom C, karotenom, proteinima, mastima i alicinom—ključnom komponentom biljke—ovo izvanredno botaničko blago nudi široku lepezu dobrobiti. Ova biljka uspijeva u raznim vrstama šuma, uključujući listopadne, crnogorične i mješovite, a nalazi se u vlažnom tlu.
Izbija iz zemlje od prvog snijega do lipnja. Tijekom proljeća sakuplja se nadzemni dio, dok se listovi beru prije nego što biljka procvjeta. Od kolovoza do početka proizvodnje sjemena bere se svježa lukavica. Nema druge biljke koja se može mjeriti s ovom učinkovitošću u čišćenju želuca, crijeva i krvi, što je čini idealnim izborom za detoksikaciju organizma nakon duge zime. Jednostavnim trljanjem bilo kojeg dijela ove biljke među vrhovima prstiju, odmah ćete osjetiti nepogrešiv miris češnjaka.